Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Infrastructura pentru biciclete

600 posts, 167105 views
 
Go to page:  1  ... 35 36 37 38 39 40 41 42 43
 
 

📖 Pagination options
Re: Pistele pentru biciclisti aztec

Pista aceea este de fapt de la inceput facuta in batjocură, doar sa fie bifata ca existenta.
Denivelata, cu borduri cand ok, cand mari, cu...mult, foarte mult nisip.
Ca o mai distrug si altii, e cireasa de pe tort.

 


Re: Pistele pentru biciclisti TrainWrecker

Asta e portiunea distrusa...
FDG.PNG (1.65 MB; downloaded 2132 times)

 


Re: Pistele pentru biciclisti ByOnu

Auch, pai daca e in garantie, trebuie remediata. Poti trimite un mail PMBului?

 


Re: Pistele pentru biciclisti subway guru

Garantia nu se aplica distrugerilor provocate de circulatia vehiculelor grele pe trotuar, nu mai alergati dupa cai verzi pe pereti!
:headbash:

 


Re: Pistele pentru biciclisti ByOnu

Hai sa lasam o comisie oficiala sa stabileasca asta, iar noi sa ne facem datoria de buni cetateni si sa sesizam oficial problemele.

Si daca nu se repara pe garantie, TOT trebuie reparata, asa ca despre ce vorbim?

 


Re: Pistele pentru biciclisti andrei11

ByOnu, nu te mai lega de generaţia în vârstă ( eu, guru, etc ). Noi mai şi gândim când scriem.  Niciun constructor de trotuare nu-ţi va acorda nicio garanţie când se intră cu camionul pe trotuar. NU e proiectat pentru aşa ceva trotuarul. A, am uitat, generaţia milenium n-a auzit decât de activităţi ce implică un calculator şi un birou.
Trotuarul se va repara ori de către un privat pe banii lui ori când Primăria de Sector va avea chef. Acolo e Sectorul 2. Sectorul 2 NU e în stare - printre alte impotenţe - să stabilească ordinea în Piaţa Iancului ( maşini parcate pe trotuar ), vrei să se ocupe de asfaltări ?

 


Re: Pistele pentru biciclisti subway guru

In mod normal primaria de sector trebuie sa se indrepte contra celui ce a cauzat paguba, santieristul sa repare ce a stricat. Daca nu intelege de vorba buna, amenzi grase si la trebonal cu el!
Asta e solutia legala draga ByOnu.
Pare complicat dar nu e.
Primaria are aparat specializat fix pe problemele astea si care se numeste disciplina in constructii.
:bere:

 


Re: Pistele pentru biciclisti ByOnu

Dragi colegi, ce aveti impotriva raportarii problemei catre PMB (beneficiar)?

Nu inteleg de ce discutam in contradictoriu aici, cand toti vrem rezolvarea problemei. Vrem, nu? Prim pas este o sesizare cate PMB. Ca o repara pe banii lor sau nu, ii priveste, trebuie reparat. De ce ne certam?
:bere:

 


Re: Pistele pentru biciclisti aztec

"Primaria" nu prea trece pe acolo...
Daca trecea, observa asta de mult.
Si mai observa ca pe partea opusa nu se mai poate folosi trotuarul de tufele si copacii crescuti aiurea, si pietonii o iau pe pista de biciclete...si asta cand nu te poti trezi cu capul agatat in crengi si pe pista de biciclete...ca sunt prea jos..pana la toamna o sa mergem de-a buselea.
Acolo "primaria" merge doar cu masina.

 


Re: Pistele pentru biciclisti Isaac

@aztec Cred ca Primariei nu ii pasa de aceste aspecte. Asteapta sa se faca reclamatii pentru a lua initiativa. Daca e sa o luam asa, 90% din pistele omologate in acest moment din Bucuresti sunt un pericol pentru biciclisti si pietoni, avand N probleme pe care nu le sesizeaza nici primaria nici brigada rutiera.

 


Re: Pistele pentru biciclisti subway guru

@ByOnu
Nu ne certam, si eu tot catre primarie am indrumat, doar ca am gresit primaria! Discutia a fost din punctul asta de vedere benefica, zic eu.
:bere:
Disciplina in constructii are nenumarate instrumente de coercitie in tolba, poate da amenzi cate una pe minut pentru motive ce nici nu-ti poti imagina!
:x

 


Re: Pistele pentru biciclisti TrainWrecker

În legătură cu pista de biciclete de pe DT. Nu o sa se traseze pista pe porțiunile nou asfaltate asa ca momentan, pista de biciclete va rămâne cu întreruperi de 250-300 de metri la fiecare 100 de metri trasati de pista în dreptul gurilor de metrou...
Screenshot_20220825-164033_Messenger.jpg (592.22 KB; downloaded 1873 times)

 


Re: Pistele pentru biciclisti aztec

Din pacate in DT este haos legal in ce priveste pista de biciclete trasata odata cu finalizarea metroului...
In afara ca este trasata, exista si semne de circulatie.
Numai ca...brusc dispare pista...apoi apare iarasi..
Cand ai voie pe strada, cand pe trotuar pe pista...dar nu ai cum sa faci legatura intre ele.

 


Re: Pistele pentru biciclisti cris_m

Pai pista pe trotuar nu era ilegala in lipsa unei delimitari clare de zona pietonala? Sau s-a schimbat schimbarea? :)

 


Go to page:  1  ... 35 36 37 38 39 40 41 42 43
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2355 forum members have written 427314 posts in 5305 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use