MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Accidente / incidente

2562 posts, 602795 views
 
Go to page:  1  ... 31 32 33 34 35 36 37  ... 183
 
 

📖 Pagination options
Re: Accidente / incidente icee

Și ce te miră?

 


Re: Accidente / incidente andrei11

A, nu, nimic, a lut-o bentonita asta "la vale" 75 m, a trecut de primul tunel, nu i-a placut acolo, a incercat si la al II - lea, a gasit gaurica si a murdarit metrourile. O fi trecut prin tunelele facute de râme, sau o fi sapat Spiderman  un tunel secret, mai stii ?  :mrgreen:
_________________
PS :  Tunelele sunt la vreo 12 m sub pamant ( virgin ) dar se pare ca nu prea mai e virgin pamantul acolo, sunt tot felul de tuburi nestiute.

 


Re: Accidente / incidente icee

Dacă a fost prost amestecată ar fi putut avea o densitate apropiată apei chioare. Și daca și solul e nisipos cu argile puţine. Și dacă mai sunt si alte căi făcute de om.. Tadaa.
Nu excludem și posibilitatea unui mic râu subteran .

LE: mi se pare curios ca bajetii care se ocupa de bentonita nu au observat ca dispare..

 


Re: Accidente / incidente andrei11

:roll:  :shock:
3-22-2015 12-35-24 AM.png (67.03 KB; downloaded 2367 times)
3-22-2015 12-37-17 AM.rar
3-22-2015 12-37-17 AM.rar (58.51 KB; downloaded 130 times)

 


Re: Accidente / incidente icee

Fix ce am zis.  8-)

 


Re: Accidente / incidente shoppy

Bentonita se recircula pentru a se filtra(ca altfel ajungi sa ai noroi chior in loc de bentonita), in circuitul asta de filtrare exista cel putin un bazin tampon, deci in sistem ai de 2-3 ori mai multa bentonita decat incape in groapa deci e mai greu de depistat ca versi bentonita in vreo galerie. Apoi se mai pierde si prin infiltratie in pamant, si o mai arunca si Kelly cu cupa in basculanta, si mai e si in namolul aruncat afara de instalatia de filtrare, oricum, daca nivelul din groapa scade atunci primul instinct e "mai baga ma ca ni se prabuseste excavatia" si nu "opriti totul ma ca ni se varsa bentonita in metrou/canalizare".

 


Re: Accidente / incidente icee

Tocmai din considerentele de mai sus se urmareste cu atentie cantitatea si calitatea bentonitei.
Iar eu nu am zis sa se opreasca ceva ..

Pe de alta parte Metrorez nu isi spravegheaza tunelurile sau nu isi da interesul pentru stoparea infiltratiilor normale de apa.  :roll:

 


Re: Accidente / incidente shoppy

Pai tocmai aia e ca e un pic dificil sa urmaresti cantitatea de bentonita, ca trebuie sa te uit si in groapa si in 2-3 bazine, si fiecare excavatie are un volum un pic diferit, si la fiecare excavatie se pierde o cantitate diferita de bentonita, si tu te chinui sa tii groapa plina, si deabia dupa vreo jumatate de ora incepi sa te ingrijorezi ca pierderile sunt cam mari... deci pana sa se prinda gigel care teoretic urmarea nivelul din groapa in 10 min deja trecusera 4 trenuri prin cascada si urlau telefoanele ca se scurge bentonita in metrou.

Evident nu, sau e posibil sa fi fost o zona slabita care nu producea infiltratii, dar cu toate vibratiille, tot deranjul de la santier si modificarea presiunii din panza freratica, sa fi cedat.

 


Re: Accidente / incidente Spadan

In dimineaţa asta, pe la 8,  la puţin timp de la plecarea de la Dristor 2, trenul Irisul cu indicativ 2013 a scos nişte zgomote ciudate. A ajuns cu greu la Muncii,  unde am fost anunţaţi că nu are tensiune şi au fost coborâţi toţi pasagerii pe câteva uşi deschise manual.  Plus că unei doamne i s-a făcut rău. Până la urmă a revenit tensiunea şi am plecat cu acelaşi tren 10 min mai tarziu cu ‘‘pacienta‘‘ coborâtă abia la Ştefan cel Mare.

 


Re: Accidente / incidente URANUS

Probabil a suferit un atac de panica.

 


Re: Accidente / incidente Costin

URANUS, pe 17 martie 2015 wrote:
Sursa: B365.RO

Incident la metrou: Un tren s-a defectat, pe Magistrala 2. Călătorii au fost debarcaţi

Un tren de metrou, care circula pe Magistrala M2, Pipera - Berceni, s-a defectat. Călătorii au fost debarcaţi.

Marţi dimineaţă, în jurul orei 10.15, un tren de metrou care circula pe Magistrala M2, Pipera - Berceni, s-a defectat, iar călătorii au fost debarcaţi. Oamenii care erau în tren spun că s-au speriat pentru că au văzut fum. Potrivit acestora, mecanicul i-a rugat să coboare la staţia Constantin Brâncoveanu.

Potrivit reprezentanţilor Metrorex, defecţiunea a fost semnalată în staţia Dimitrie Leonida şi nu s-a produs niciun incendiu, conform informaţiilor primite de la Dispeceratul Central. Oficialii Metrorex au mai precizat, pentru B365.ro, că trenul defectat a fost tras către depoul Berceni, iar în urma acestui incident s-au înregistrat mici întârzieri în circulaţia trenurilor de metrou de pe Magistrala 2.

http://www.b365.ro/incident-la-metrou-u...26968.html


Raport AFER:
La data de 17.03.2015, ora 10:07, pe raza de activitate a S.C. TMB ,, METROREX ” S.A. Bucuresti, pe magistrala 2 de circulatie, în statia Constantin Brâncoveanu, s-a produs defectarea trenului nr. 1007-1103/2103, iar calatorii au fost debarcati. A fost solicitat si s-a îndrumat trenul de ajutor nr. 1208-1304/2304 din statia Aparatorii Patriei. La intrarea în statia Dimitrie Leonida, trenul de ajutor nr. 1208-1304/2304 a ramas defect. Circulatia trenurilor de metrou pe distanta Aparatorii Patriei - Berceni a fost întrerupta între orele 10:17 si 10:43. Defectiunea s-a remediat la ora 10:43. S-au înregistrat depasiri ale intervalului de circulatie cu 4, 26 si 27 minute.

http://www.afer.ro/asfr/documents/AIPM.pdf

Adica s-a stricat un BM si apoi s-a stricat si CAF-ul de ajutor. Ca tot apare un desen cu un CAF in articol...

 


Re: Accidente / incidente survola

Apoi au trimis o IVA?

 


Re: Accidente / incidente mcosmin

Au reparat BM-ul si apoi au dus CAF-ul in depou

(Era o gluma)

Probabil a venit un al 3lea tren.

 


Re: Accidente / incidente Trole

Legat de infiltratiile de bentonita.
Accidente ciudate cu tunele de metrou (tren) in mediul urban si lucrari de constructie deasupra acestora se mai intampla si prin alte parti ale lumii. Cum ar fi Londra... Si pot fi chiar mai serioase. Priviti pozele de mai jos.

Tunel Strapuns.jpg (96.06 KB; downloaded 1937 times)


Incidentul s-a produs in 2013.
Pozele provin din raportul RAIB (Rail Accident Investigation Branch) disponibil aici.

 


Go to page:  1  ... 31 32 33 34 35 36 37  ... 183
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2319 forum members have written 423976 posts in 5278 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use