Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x)

595 posts, 175708 views
 
Go to page:  1  ... 29 30 31 32 33 34 35  ... 43
 
 

📖 Pagination options
Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) WT_fan06

Depinde de bugetul alocat pentru acea randare. Poate s-au omis efectele de sticlă / transparență. Nu-mi dau cu părerea, ci aștept cu interes rezultatul final.

Și eu ma bucur că se realizează "lucrări de artă" ce fac transportul public mai atractiv dpdv vizual. Este un precedent bun pentru București, care are nevoie de mai multe repere de bun gust în transportul public, nu doar mizeria, rugina, spoielile (vezi ce se lucrează în diverse stații de metrou), etc...

 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) survola

Pe youtube din 16 august:
În intersecția de la la Eroii Revoluției au sosit primele elemente de la suprastructura metalică care va fi montată aici. Vom aerisi total zona, pentru că știm cu toții ce ambuteiaje se formau aici.
Toate trecerile de pietoni de la suprafață vor fi mutate în subteran și vom traversa civilizat prin pasajul pietonal proaspăt renovat. Vor fi lifturi și scări rulante.
De asemenea, vom crea legături, tot prin pasajul subteran, cu metroul și stațiile de tramvai, pentru a vă ușura cât mai mult accesul către mijloacele de transport.  
La suprafață, întreaga zonă va fi semaforizată și iluminată cu un sistem de ultimă generație, arterele de circulație vor fi lărgite.
Totodată, vom amenaja și o parcare de tip park&ride pentru a vă putea lăsa mașinile acolo și să vă continuați drumul cu metroul.



 



Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) Adrian Rosca

Baluta ne ia ochii cu structura arhitecturala, dar la pasaj pare ca nu se misca nimic. Nu identific sa se fi realizat vreun finisaj la accesuri, iar scarile rulante par a fi depozitate langa cimitir (pachetele acoperite cu prelate negre in ultima filmare).

 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) shoppy

Sa vedem cat de bine o sa fie in stare Baluta sa faca mentenanta la scari rulante si lifturi sau sa aiba fonduri de rezerva sa le repare cand vor fi vandalizate.

 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) 1689

Acelasi haos de 50 (?) de ani, acum cu acoperis.

Stim foarte bine cum sfirsesc pasajele pietonale subterane, asa ca nu ma astept ca in cazul de fata sa fie altceva.

 



Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) 1689

Din ce vad in imaginile din drona, dupa ce au demolat gazaria, au mai taiat din curtea liceului Autobuzul ca sa faca … o parcare ?!?
Altfel nu-mi explic marea de beton care a aparut in loc…

PS: coloana sonora a fost aleasa intimplator ? :D

 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) cris_m

Nu au taiat nimic, daca te uiti pe imaginile din drona si cele din satelit din 2021 o sa vezi ca limita este aceeasi.

 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) Ony_x

Au dat drumul la tramvaie prin intersectie dar peroanele statiei si pasajul subteran nu sunt inca gata, probabil ca va mai dura ceva timp pana la inaugurarea oficiala. Am urmarit cu atentie ultimul fim youtube postat, nu se vad stalpi pentru reteaua de contact a tramvaielor in mislocul structurii. Asta ma face sa cred ca reteaua de contact este ancorata de noua structura, cum este si normal.

 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) WT_fan06

Este ancorată de structură, ceea ce e foarte bine.

 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) zapacitu

Ma bucur ca i-a dus capul si ca m-am inselat. M-au surprins in mod placut :)

Am trecut pe acolo recent si am alta problema - zona arata cel putin dubios cu suprastructura asta. Cred ca nu inteleg eu arhitectura moderna.

 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) survola

E vorba de obișnuință.
O să apară lifturile și scările rulante de la pasaj, tramvaiele noi circulă deja,  urmează mica parcare hiper-colorată de lângă curtea liceului  :D

 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) subway guru

Eu nu impartasesc niciun imbold la rascoala contra solutiilor moderniste atâta vreme cat sunt pe deplin funcționale, ideile vechi sau noi nefuncționale, alea mă calcă pe nervi!

 


Go to page:  1  ... 29 30 31 32 33 34 35  ... 43
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2301 forum members have written 422636 posts in 5265 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use