Topic: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului
8571 posts, 1763078 views
📖 Pagination options
-
- andrei11
-
Posted:
-
Re: Discutii generale: M5 (partea a III a)
andrei11
Asta e evident, deci la un moment dat vor fi schimbate si pe M 1...M 4 cu - hai sa spunem - cele de pe M 5.
Treaba neplacuta este ca trenurile nu pot fi interschimbabile, dar cred ca tine mai mult de un aspect teoretic. In fond fiecare magistrala este facuta sa functioneze independent una de alta. Iar daca trebuie sa ducem trenurile - de exemplu - la strung, si exista un singur strung in toata reteaua, oricum treaba asta se poate face si in intervalul de noapte. Oricum in fiecare noapte cel putin un tunel ( un sens ) poate ramane liber pentru circulatie si un singur tunel ( sens ) sa intre in revizie / reparatie / etc.
Asta e evident, deci la un moment dat vor fi schimbate si pe M 1...M 4 cu - hai sa spunem - cele de pe M 5.
Treaba neplacuta este ca trenurile nu pot fi interschimbabile, dar cred ca tine mai mult de un aspect teoretic. In fond fiecare magistrala este facuta sa functioneze independent una de alta. Iar daca trebuie sa ducem trenurile - de exemplu - la strung, si exista un singur strung in toata reteaua, oricum treaba asta se poate face si in intervalul de noapte. Oricum in fiecare noapte cel putin un tunel ( un sens ) poate ramane liber pentru circulatie si un singur tunel ( sens ) sa intre in revizie / reparatie / etc.
- 133 313
-
Posted:
-
Re: Discutii generale: M5 (partea a III a)
133 313
Am eu asa o senzatie ca poimu' va sta departe de local si chiar regio si va finanta tare interegio. Ca nu putem sta sa ne uitam la refugiati (intra sau extra comunitari) cum merg desculti pe... drumul oaselor. Iar termenele de executie vor fi mai serioase ca in prezent.
subway guru wrote:
Nu s-au nascut metrourile cu post-ul si nici nu se termina odata cu el...vine poimu'...
Am eu asa o senzatie ca poimu' va sta departe de local si chiar regio si va finanta tare interegio. Ca nu putem sta sa ne uitam la refugiati (intra sau extra comunitari) cum merg desculti pe... drumul oaselor. Iar termenele de executie vor fi mai serioase ca in prezent.
-
- subway guru
-
Posted:
-
Re: Discutii generale: M5 (partea a III a)
subway guru
Daca nu era povestea cu DNA...
Usile la peron sunt specifice trenurilor complet automatizate...
Deocamdata poimu sta...deoparte...nici ghid, nici legislatie actualizata, nici mai nimic...
N-aveti o senzatie de deja vu?
iliutu wrote:
Dar era mai bine daca le cumparam din POS-T ... Ca multe alte chestii ...
Vom avea usi de acces din peron in tren anti-sucigasi ?
Daca nu era povestea cu DNA...
Usile la peron sunt specifice trenurilor complet automatizate...
Deocamdata poimu sta...deoparte...nici ghid, nici legislatie actualizata, nici mai nimic...
N-aveti o senzatie de deja vu?
- TibiV
-
Posted:
-
Re: Discutii generale: M5 (partea a III a)
TibiV
Stati aşa, ce atâta grabă ?!
2016 nici n-a început, 2022 e departe, poimu'i încă tânăr !...
Stati aşa, ce atâta grabă ?!
2016 nici n-a început, 2022 e departe, poimu'i încă tânăr !...
- iliutu
-
Posted:
-
Re: Discutii generale: M5 (partea a III a)
iliutu
Cred ca aceste usi la peron se pot implementa indiferent de tipul trenurilor, automatizate sau nu, totul este ca usile trenului sa fie identic distribuite, indiferent de producatorul trenului, iar oprirea trenului sa se faca intr-un punct cat mai fix. Din cate imi aduc aminte, parca ati spus, prin diverse posturi, ca atat Bomardierele cat si CAF-urile indeplinesc aceste criterii. Ramane ca cineva sa puna niste termopane cu motorase si un circuit de comanda ...
subway guru wrote:
Usile la peron sunt specifice trenurilor complet automatizate...
Cred ca aceste usi la peron se pot implementa indiferent de tipul trenurilor, automatizate sau nu, totul este ca usile trenului sa fie identic distribuite, indiferent de producatorul trenului, iar oprirea trenului sa se faca intr-un punct cat mai fix. Din cate imi aduc aminte, parca ati spus, prin diverse posturi, ca atat Bomardierele cat si CAF-urile indeplinesc aceste criterii. Ramane ca cineva sa puna niste termopane cu motorase si un circuit de comanda ...
-
- shoppy
-
Posted:
-
Re: Discutii generale: M5 (partea a III a)
shoppy
Sau peroanelor prea inguste/aglomerate, vezi Barcelona, sunt cateva statii cu usi(mai mult, la unele statii usile functioneaza doar la ora de varf, in rest stau deschise). La noi ar fi bune la Victoriei pe M1 si la Romana.
Ca utilizator zilnic al M4 va pot spune ca si IVA se opreste la centimetru.
Pana la urma e clar ce o sa fie, M5 o sa aiba sistem compatibil cu M1/2/3, alea 8 CAF o sa intre pe M2 si BM eliberate o sa intre pe M5, in caz de necesitate o sa avem din nou IVA pe M3.
Sau peroanelor prea inguste/aglomerate, vezi Barcelona, sunt cateva statii cu usi(mai mult, la unele statii usile functioneaza doar la ora de varf, in rest stau deschise). La noi ar fi bune la Victoriei pe M1 si la Romana.
Ca utilizator zilnic al M4 va pot spune ca si IVA se opreste la centimetru.
Pana la urma e clar ce o sa fie, M5 o sa aiba sistem compatibil cu M1/2/3, alea 8 CAF o sa intre pe M2 si BM eliberate o sa intre pe M5, in caz de necesitate o sa avem din nou IVA pe M3.
-
- subway guru
-
Posted:
-
Re: Discutii generale: M5 (partea a III a)
subway guru
Strung de bandaje e in fiecare depou
andrei11 wrote:
Iar daca trebuie sa ducem trenurile - de exemplu - la strung, si exista un singur strung in toata reteaua, oricum treaba asta se poate face si in intervalul de noapte. Oricum in fiecare noapte cel putin un tunel ( un sens ) poate ramane liber pentru circulatie si un singur tunel ( sens ) sa intre in revizie / reparatie / etc.
Strung de bandaje e in fiecare depou
-
- aztec
-
Posted:
-
Re: Discutii generale: M5 (partea a III a)
aztec
Diseara, intre filmuletele cu Masha si Tutitu daca am loc la calculator , vin cu un comentariu pe text la ultimul interviu..cel de la mediafax. Contine date interesante.....
Diseara, intre filmuletele cu Masha si Tutitu daca am loc la calculator , vin cu un comentariu pe text la ultimul interviu..cel de la mediafax. Contine date interesante.....
- 133 313
-
Posted:
-
Re: Discutii generale: M5 (partea a III a)
133 313
Domn' guru, un ochi pe gaura cheii la club. Nu ciocaniti, nu intrati, doar aruncati un ochi.
Domn' guru, un ochi pe gaura cheii la club. Nu ciocaniti, nu intrati, doar aruncati un ochi.
- 133 313
-
Posted:
-
Re: Discutii generale: M5 (partea a III a)
133 313
Un update cum mosmondeala pana la data curenta si de la mine.
Azi:
RD: Foreza alba continua coloanele forate pe dreapta strazii RD, sens spre Ghencea, se sudeaza la carcase de barete in santier, termoficarea avanseaza anevoios, Kelly maraie, musca, a primit combustibilul lipsa pe care il banuiam de mult, ba i-au pus si girofar galben, in caz ca scapa cuiva ca se balangane si musca din pamant cu pofta tot in zona bulevardului.
VA: Cred ca s-a montat capacul ultimului camin pentagonal din zona TgN, accesul in santier dinspre RD, s-a nivelat si tasat pietris pe o bucata de statie (presupun ca pe acolo va fi ceva deviere auto pentru un coloane acces spre exteriorul curbei, candva, se excaveaza la acces TgN dar sapatura nu a ajuns sub planseu, se armeaza in continuare rampa la acces spre VI. Se lucreaza pe la gulere de goluri.
VI: S-a betonat o fasie (banda auto) peste zona grinzi, se pregateste betonarea unei a doua benzi, in paralel lucru pe la trotuare tot in zona. La galeria de sub bulevard s-a excavat dinspre Romancierilor din zona neacoperita pana la Unicredit, unde se inalta galeria si sunt doua goluri in perete.
RO: Diverse, accesul TD46 a avansat cu betoanele cel mai mult.
PARC: Armarea planseu intermediar a ajuns la al doilea gol tehnologic inaintand spre Brasov. Foreza portocalie de la Orizont a primit cap de forare pentru coloane de diametru mare si este la CV spre Romancierilor. La patinoar nimic.
DT34: Foreza galbena pe cat de mica pe atat de harnica, a forat o gramada de coloane care sunt si betonate, deja traseul accesului a depasit strada Pravat in subtraversare dinspre MegaImage spre DT38, in rest pauza.
FAV: S-au asezat conducte in sapatura de la DT21, trebuie sapat in continuare pe strada Sibiu, ramane de vazut cu termoficarea veche ca sa se inainteze spre mijlocul bulevardului in zona DT19, la DT15 nu s-a mai facut nimic (lipsa foreza si Vertateli), la canal Medlife... se vegeteaza, la parcarea si acces DT20 se lucreaza, se muta gardul se sarma pe marginea platformei betonate de parcari, spre bulevard.
ORZ: La Milea se excaveaza in dorul lelii, la UM s-a betonat planseu acces, nu se excaveaza, la acces blocuri, se face ceva trotuar dar la fel nu se excveaza pentru acces.
Un update cum mosmondeala pana la data curenta si de la mine.
Azi:
RD: Foreza alba continua coloanele forate pe dreapta strazii RD, sens spre Ghencea, se sudeaza la carcase de barete in santier, termoficarea avanseaza anevoios, Kelly maraie, musca, a primit combustibilul lipsa pe care il banuiam de mult, ba i-au pus si girofar galben, in caz ca scapa cuiva ca se balangane si musca din pamant cu pofta tot in zona bulevardului.
VA: Cred ca s-a montat capacul ultimului camin pentagonal din zona TgN, accesul in santier dinspre RD, s-a nivelat si tasat pietris pe o bucata de statie (presupun ca pe acolo va fi ceva deviere auto pentru un coloane acces spre exteriorul curbei, candva, se excaveaza la acces TgN dar sapatura nu a ajuns sub planseu, se armeaza in continuare rampa la acces spre VI. Se lucreaza pe la gulere de goluri.
VI: S-a betonat o fasie (banda auto) peste zona grinzi, se pregateste betonarea unei a doua benzi, in paralel lucru pe la trotuare tot in zona. La galeria de sub bulevard s-a excavat dinspre Romancierilor din zona neacoperita pana la Unicredit, unde se inalta galeria si sunt doua goluri in perete.
RO: Diverse, accesul TD46 a avansat cu betoanele cel mai mult.
PARC: Armarea planseu intermediar a ajuns la al doilea gol tehnologic inaintand spre Brasov. Foreza portocalie de la Orizont a primit cap de forare pentru coloane de diametru mare si este la CV spre Romancierilor. La patinoar nimic.
DT34: Foreza galbena pe cat de mica pe atat de harnica, a forat o gramada de coloane care sunt si betonate, deja traseul accesului a depasit strada Pravat in subtraversare dinspre MegaImage spre DT38, in rest pauza.
FAV: S-au asezat conducte in sapatura de la DT21, trebuie sapat in continuare pe strada Sibiu, ramane de vazut cu termoficarea veche ca sa se inainteze spre mijlocul bulevardului in zona DT19, la DT15 nu s-a mai facut nimic (lipsa foreza si Vertateli), la canal Medlife... se vegeteaza, la parcarea si acces DT20 se lucreaza, se muta gardul se sarma pe marginea platformei betonate de parcari, spre bulevard.
ORZ: La Milea se excaveaza in dorul lelii, la UM s-a betonat planseu acces, nu se excaveaza, la acces blocuri, se face ceva trotuar dar la fel nu se excveaza pentru acces.
-
- t530
-
Posted:
-
Re: Discutii generale: M5 (partea a III a)
t530
Aveti idee pana la ce temperatura se poate turna beton pentru ps? Intreb pentru ca nu se grabesc sa termine intrarile la metrou..
Domnule Guru, ne poti spune cum sta treaba in subteran ? Un procentaj la fiecare statie in parte ?
Aveti idee pana la ce temperatura se poate turna beton pentru ps? Intreb pentru ca nu se grabesc sa termine intrarile la metrou..
Domnule Guru, ne poti spune cum sta treaba in subteran ? Un procentaj la fiecare statie in parte ?
- sab
-
Posted:
-
Re: Discutii generale: M5 (partea a III a)
sab
Ce pot sa zic...Minunat...Cinste managerilor de proiect.
Magistrala 5 de metrou lasă fără căldură un cartier întreg, până sâmbătă dimineață.
Ce pot sa zic...Minunat...Cinste managerilor de proiect.
- Florinds
-
Posted:
-
Re: Discutii generale: M5 (partea a III a)
Florinds
1. Este incredibil ca se face lucrul asta in noiembrie si nu vara!
2. Este incredibil ca suntem trimisi sa ne spalam la lighean doua zile in secolul XXI!
3. Stati sa vedem, deocamdata nu s-au tinut de cuvant cu nimic, de ex. de cand trebuia redeschis traficul? Parca vad ca vor fi 5 grade in case peste o saptamana si ne dam tot cu ligheanul.
1. Este incredibil ca se face lucrul asta in noiembrie si nu vara!
2. Este incredibil ca suntem trimisi sa ne spalam la lighean doua zile in secolul XXI!
3. Stati sa vedem, deocamdata nu s-au tinut de cuvant cu nimic, de ex. de cand trebuia redeschis traficul? Parca vad ca vor fi 5 grade in case peste o saptamana si ne dam tot cu ligheanul.
-
- aztec
-
Posted:
-
Re: Discutii generale: M5 (partea a III a)
aztec
Pai..stai linistit, apa calda a fost oprita si in vara, cand cu revizia, a fost si prin septembrie..
Oricum, de ceva ani e si maro-ruginiu cateodata...si atunci cand te speli, iesi din baie mai murdar...
Doar ca acum se suprapune apa calda cu caldura..
Bine ca e frumos afara....
Pai..stai linistit, apa calda a fost oprita si in vara, cand cu revizia, a fost si prin septembrie..
Oricum, de ceva ani e si maro-ruginiu cateodata...si atunci cand te speli, iesi din baie mai murdar...
Doar ca acum se suprapune apa calda cu caldura..
Bine ca e frumos afara....
📖 Pagination options