De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Clubul "Flacara Rosiatica"

4373 posts, 968538 views
 
Go to page:  1  ... 307 308 309 310 311 312 313
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuţii după finalizarea lucrărilor tramlovr

ByOnu wrote here:
Mi se pare ca Straulesti are paza (apartinand Metrorex) si tot o cocina este.

Adevărul este că paza este complet inutilă în momentul în care aceasta constă dintr-un bătrânel care 8 ore pe zi stă în ghereta lui, ieșind doar ocazional la țigară. Și treaba este este valabila peste tot.

Da, evident, mentenata și curatentia regulate sunt extrem de importante, însă în același timp este nevoie de o pază coresponzatoare, adică monitorizare video constantă și o echipă care să patruleze prin jurul obiectivului fix pentru a ne asigura că nu ajunge o cocină (Podul Basarab). Și aici nu vorbim strict de zone deschise publicului precum parcări sau pasaje, dar și de depouri.

Și probabil cel mai important aspect: Să se inchuie ușile unde publicul nu are voie. Dau ca exemplu aici ușile de acces pentru pilonii Podului Basarab, care sunt (sau au fost cel puțin până recent) descuiate. Că tot vorbim de Straulesti: Accesul în depou din spatele parcării stă închis? Cei de la Google Street View l-au prins deschis, dar poate situația stă altfel în realitate.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Pavlov195

Legat de discuția despre canalele Video Wasteland, Cineclic și site-ul Culutralia.
Nu pot să înțeleg lipsa de comunicare a celor de la Cineclic.
În perioada în care exista și canalul Video Wasteland, aceleași materiale apăreau și pe pagina de Facebook a celor de la Cineclic, iar cu acea ocazie i-am întrebat dacă există o legătură între Video Wasteland și Cineclic. Evident, întrebarea mea a rămas fără răspuns, ceea ce mi-a întărit suspiciunea că unul din ei copiază materialele unul altuia. În cele din urmă am fost blocat după ce m-am exprimat într-un mod mai neortodox, când cei de la Cineclic au postat filmările lui Richard Lomas și Dave Spencer cu tramvaiele din Galați în anul 1996, filmele fiind editate ca la început să apară outro-ul "Hanna-Barbera Productions" (și acesta editat).
Înțeleg că sunt niște filmări destul de rare, dar cred că cei de la Cineclic ar trebui să comunice cu publicul, iar dacă filmările nu le aparțin, ar trebui să dea credit sau să menționeze sursa de unde a preluat acele materiale, pentru că înțeleg că aceștia ar fi copiat unele materiale de pe site-ul Culturalia.
În altă ordine de idei, îmi place totuși că putem vedea aceste materiale pe Youtube. (Personal sunt interesat de filmări vechi cu transportul în comun sau buletine de știri din anii '90 și prima jumătate a aniilor 2000)

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Dristorul Nr.3

In ultimul timp singurul atuu al Cineclicului a fost faptul ca au pus mana pe niste materiale noi de la Revolutie, precum deschiderea garajului lui Nicu Ceausescu si alte cateva extra-uri care nu s-au mai pus pe net/tv pana acum. Restul sunt "de umplutura" semi- preluate de prin alte parti.
Oricum "grosul" de materiale cu adevarat fascinante se afla in Arhiva TVR, numai ca aia nu vor sa puna mai nimic semnificativ iar calitatea digitalizarilor aflate momentan pe Culturalia sau Euscreen lasa mult de dorit.

 


Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii mirceade

aztec wrote here:
Se zvoneste in targ ca primaria sectorului 4 cam vrea sa iasa din afacere si sa o lase la capitala.

Ai scris greșit "șantaj".

 


Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii Valentin

Ai scris gresit “vrem autorizatie de urgenta sa ne apucam si sa stam dupa avize cu gaura in centru orasului da la final sa punem panselute iarba si #iloveS4 din 5 in 5m sa stie oamenii cine e șmecher”

 


Go to page:  1  ... 307 308 309 310 311 312 313
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2384 forum members have written 430434 posts in 5343 topics and 517 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use