Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Șos. Colentina - Calea Moșilor - Sf. Gheorghe (Linia 21)

479 posts, 212947 views
 
Go to page:  1  ... 27 28 29 30 31 32 33 34 35
 
 

📖 Pagination options
Re: Șos. Colentina - Calea Moșilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) Gabi23

Vagonului 156 i s-a rupt piesa de contact a pantografului.

 


Re: Șos. Colentina - Calea Moșilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) ByOnu

...
IMG-20230706-WA0062.jpg (257.76 KB; downloaded 4467 times)
IMG-20230706-WA0071.jpg (646.12 KB; downloaded 4465 times)
IMG-20230706-WA0063.jpg (307.26 KB; downloaded 4464 times)
IMG-20230706-WA0064.jpg (244.14 KB; downloaded 4468 times)
IMG-20230706-WA0065.jpg (259.85 KB; downloaded 4470 times)
IMG-20230706-WA0066.jpg (698.77 KB; downloaded 4478 times)
IMG-20230706-WA0069.jpg (737.98 KB; downloaded 4472 times)
IMG-20230706-WA0070.jpg (727.48 KB; downloaded 4465 times)
IMG-20230706-WA0068.jpg (744.86 KB; downloaded 4463 times)
IMG-20230706-WA0067.jpg (747.39 KB; downloaded 4467 times)

 


Re: Șos. Colentina - Calea Moșilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) shoppy

Numai carpeli, unul doar sudeaza, altul doar ingramadeste pietre pe margini, nu are cum sa fie bine.

 


Re: Șos. Colentina - Calea Moșilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) WT_fan06

Nici nu are cum să iasă altceva când folosești unelte și vehicule de muzeu pentru "întreținere". De personal nu mă pronunț, poate ar face o treabă mai bună dacă ar avea mijloacele adecvate...

Foarte bine că se modernizează infrastructura de tramvai, dar fără nicio întreținere, durata de viață nu este de 30 de ani, ci de 10 ani. Se vede câți ani au trecut peste linia 21 fără prea multe intervenții făcute cu simț de răspundere și cum a ajuns actualmente o ruină.

 


Re: Șos. Colentina - Calea Moșilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) omirica

Nu e de la șină, e de la tasările cauzate de canalizarea din zonă. Poți să aduci și NASA să sudeze șina, până nu rezolvi canalizarea e degeaba.

 


Re: Șos. Colentina - Calea Moșilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) Gabi23

Pentru că acolo e și o zonă care trebuia sistematizată și cu tot ce era sub șosea (canalizare, utilități etc.)... Nu mai zic laterale unde nu ai trotoare serioase, siguranță minimă dacă circuli pe ele, să nu riști că te trimite „la somn” o cărămidă sau cu clădirea peste tine.
Oribilitatea de „reparație” la șină aia se simte groaznic din tramvai și nu doar acolo zona fiind plină de rupturi.

 


Re: Șos. Colentina - Calea Moșilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) ByOnu

Azi un tramvai care circula dinspre centru a deraiat fix pe sina fotografiata de mine mai sus si a ajuns cu totul pe contrasens.
Screenshot_20230806-193633_X.jpg (128.47 KB; downloaded 3634 times)

 


Re: Șos. Colentina - Calea Moșilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) ByOnu

ByOnu wrote here:
Azi un tramvai care circula dinspre centru a deraiat fix pe sina fotografiata de mine mai sus si a ajuns cu totul pe contrasens.


In noaptea respectiva a intervenit Sectia Linii. Rezultatul:
IMG-20230818-WA0052.jpg (146.43 KB; downloaded 3195 times)
IMG-20230818-WA0049.jpg (145.47 KB; downloaded 3197 times)
IMG-20230818-WA0047.jpg (123.11 KB; downloaded 3196 times)
IMG-20230818-WA0050.jpg (141.34 KB; downloaded 3194 times)
IMG-20230818-WA0054.jpg (125.64 KB; downloaded 3193 times)
IMG-20230818-WA0051.jpg (137.62 KB; downloaded 3197 times)
IMG-20230818-WA0053.jpg (114.63 KB; downloaded 3192 times)
IMG-20230818-WA0048.jpg (134.82 KB; downloaded 3197 times)
IMG-20230818-WA0055.jpg (107.45 KB; downloaded 3193 times)

 


Re: Șos. Colentina - Calea Moșilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) 1689

Nu sint sigur ca inteleg in ce a constat “interventia”…

Inlocuit cuponul de sina …?
Incarcat cu sudura si polizat …?
Taiat si repozitionat…?
… sau - pur si simplu - reasezat pavajul de sub linie si gata…?

Oricum, cred ca ii e evident oricui ca asta e doar (inca) o cirpeala care va rezista citeva saptamini, dupa care o luam de la capat.

Solutia este reabilitarea (de data asta completa, inclusiv utilitatile) a segmentului pina la intersectia cu Bd. Carol, dar pentru asta trebuie
1. Reinstalata linia de pe Mintuleasa (OR ? :D)
2. Gasita finantare
3. Licitatie si tot procesul

Asta inseamna cel putin 3 ani…

 


Re: Șos. Colentina - Calea Moșilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) ByOnu

De ce trebuie stalpisori pe Mosilor veche.
IMG-20231005-WA0012.jpg (244.98 KB; downloaded 2708 times)
IMG-20231005-WA0011.jpg (671.17 KB; downloaded 2707 times)
IMG-20231005-WA0018.jpg (343.13 KB; downloaded 2707 times)

 


Re: Șos. Colentina - Calea Moșilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) ByOnu

Lucrările de înaltă precizie au ajuns acum și la intersecția Lipscani x Cavafii.

Șinele sunt rupte, crăpate, nu știu daca este o singură bucată de 2m în stare decentă în curba asta.

Nu știu cum ajută cârpelile astea și ce presupun mai precis, cert este că aceste curbe trebuie refăcute capital.
IMG-20240405-WA0007.jpg (848.77 KB; downloaded 1992 times)
IMG-20240405-WA0006.jpg (879.46 KB; downloaded 1991 times)
IMG-20240405-WA0008.jpg (914.23 KB; downloaded 1990 times)
IMG-20240405-WA0003.jpg (687.32 KB; downloaded 1990 times)
IMG-20240405-WA0005.jpg (1019.94 KB; downloaded 1993 times)

 


Re: Șos. Colentina - Calea Moșilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) WT_fan06

Acesta este nivelul de capacitate al STB S.A. de a efectua mentenanța. Mai bine zis, așa a fost distrusă infrastructura CÂNDVA modernă, care acum este o ruină pentru care zicem mersi că se merge mai bine decât pe OR.

Atunci când n-ai utilaje serioase, n-ai oameni pregătiți și n-ai nicio cultură în facerea lucrurilor când trebuie și cum trebuie, acesta e rezultatul.

 


Re: Șos. Colentina - Calea Moșilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) shoppy

Vad ca de curand s-a taiat asfaltul de-a lugul sinei, deci poate urmeaza o interventie.

Carpeala ajuta pe moment ca nu mai ai o groapa unde sa faca trosc!, bine, dupa cativa ani de tot adaugat sudura sina se lungeste si pana la urma vara la caldura se dilata si se inalta, atunci vii si incepi sa tai cate o bucatica, pana cand vine iarna si se contracta, apar gropi, si te apuci sa bagi la loc cate o bucatica, si la vara iara tai si tot asa, "cine face si desface toata ziua-re ce face".

 


Re: Șos. Colentina - Calea Moșilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) WT_fan06

shoppy wrote here:
vara la caldura se dilata si se inalta, atunci vii si incepi sa tai cate o bucatica, pana cand vine iarna si se contracta, apar gropi, si te apuci sa bagi la loc cate o bucatica, si la vara iara tai si tot asa, "cine face si desface toata ziua-re ce face".
Și așa am avea OR artizanat! :yes: :popa:

 


Go to page:  1  ... 27 28 29 30 31 32 33 34 35
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2708 forum members have written 464961 posts in 5804 topics and 542 subforums.

 

© 2009 - 2026 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use