Topic: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului
167 posts, 56243 views
📖 Pagination options
-
- Chev Celios
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
Chev Celios
Poate asa intelege si lumea ca nu are ce cauta cu masina prin Piata Unirii.
Poate asa intelege si lumea ca nu are ce cauta cu masina prin Piata Unirii.
-
- 1689
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
1689
De parca ar avea multe alternative…
Mie imi place basmul asta cu TP.
Cei care au trait vremurile cind exista numai TP stiu ca asta e o himera… Bucurestiul a fost restructurat mai bine de 50 de ani ca un oras de cartiere dormitor situate linga platformele industriale unde - majoritatea locuitorilor - lucrau. Si chiar si asa deplasarea catre/dinspre locul de munca era un cosmar.
Din ‘90 incoace, locul unde dormi si locul unde lucrezi sint - de cele mai multe ori - in capetele opuse ale orasului.
Structura TP este, in continuare, in mare majoritate radiala (cu citeva rare exceptii). Si daca nu e, dureaza o vesnicie sa ajungi dintr-un capat in altul.
Asa ca masina e singura alternativa viabila la metrou.
Iar Piata Unirii e un nod esential, devenit si mai important dupa demolarile din anii ‘80.
De parca ar avea multe alternative…
Mie imi place basmul asta cu TP.
Cei care au trait vremurile cind exista numai TP stiu ca asta e o himera… Bucurestiul a fost restructurat mai bine de 50 de ani ca un oras de cartiere dormitor situate linga platformele industriale unde - majoritatea locuitorilor - lucrau. Si chiar si asa deplasarea catre/dinspre locul de munca era un cosmar.
Din ‘90 incoace, locul unde dormi si locul unde lucrezi sint - de cele mai multe ori - in capetele opuse ale orasului.
Structura TP este, in continuare, in mare majoritate radiala (cu citeva rare exceptii). Si daca nu e, dureaza o vesnicie sa ajungi dintr-un capat in altul.
Asa ca masina e singura alternativa viabila la metrou.
Iar Piata Unirii e un nod esential, devenit si mai important dupa demolarile din anii ‘80.
- mirceade
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
mirceade
Aoleu ce lamentări sterile pe un forum de TP. Am mers o viață la școală, facultate și serviciu cu TP în vremuri în care era mult, mult mai prost. Hai să nu exagerăm, se poate, ne trebuie doar un primar mai puțin laș cu benzile ălea unice.
Aoleu ce lamentări sterile pe un forum de TP. Am mers o viață la școală, facultate și serviciu cu TP în vremuri în care era mult, mult mai prost. Hai să nu exagerăm, se poate, ne trebuie doar un primar mai puțin laș cu benzile ălea unice.
-
- survola
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
survola
Totuși, fără răutate, cu ce se mai ocupă acum Primarul general?
În afară de blocat Kiseleff-ul sau alte artere importante?
Totuși, fără răutate, cu ce se mai ocupă acum Primarul general?
În afară de blocat Kiseleff-ul sau alte artere importante?
-
- WT_fan06
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
WT_fan06
Nota mea personală: oare își vor bate joc ca la Aviatorilor, unde au făcut acel pasaj care a desființat complet degeaba trecerea de pietoni de la suprafață, fără măcar a rămâne deschis 24/7 și fără măcar a fi complet accesibilizat?
Se mai permite în anul 2023 desființarea trecerilor de pietoni și mutarea lor în subteran, în inima Bucureștiului, ca mașinile să stea la coadă la semafor cu 3 metri mai în față decât ar fi făcut-o în mod normal?
Valentin wrote here:
https://clubferoviar.ro/proiectul-statiei-de-metrou-cismigiu/De asemenea, a mai spus Gabriel Mocanu, Metrorex se va implica în reabilitarea planșeului de la Piața Unirii, peste pasajul rutier și peste stațiile de metrou.
Cu acest prilej, se va realiza și un al doilea culoar de corespondență între stațiile Piața Unirii 1 și 2. Totodată, va fi construită o nouă gură de acces la stația Piața Unirii 1, la Ambasada Israelului, vizavi de cea existentă la Hotel Horoscop. În acest fel, se va elimina trecerea de pietoni existentă.
# nota personala: sunt curios daca sunt doar vorbe sau chiar au de gand sa faca ceva productiv (dar care totusi sa nu puna in pericol dezvoltarea M7 de ex.)
Nota mea personală: oare își vor bate joc ca la Aviatorilor, unde au făcut acel pasaj care a desființat complet degeaba trecerea de pietoni de la suprafață, fără măcar a rămâne deschis 24/7 și fără măcar a fi complet accesibilizat?
Se mai permite în anul 2023 desființarea trecerilor de pietoni și mutarea lor în subteran, în inima Bucureștiului, ca mașinile să stea la coadă la semafor cu 3 metri mai în față decât ar fi făcut-o în mod normal?
-
- survola
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
survola
La Aviatorilor si liftul acela e pus in bătaie de joc.
La Aviatorilor si liftul acela e pus in bătaie de joc.
-
- cris_m
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
cris_m
Eu raman sceptic ca se va reusi ceva din tot maretul plan de consolidare in aceasta decada...
Eu raman sceptic ca se va reusi ceva din tot maretul plan de consolidare in aceasta decada...
-
- ByOnu
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
ByOnu
Doar ca precizare: la Aviatorilor, pasajul de acces la metrou este inaugurat in '87, impreuna cu statia, fiind doar un set de accesuri. Trecerea de pietoni a fost desfiintata, parca, abia prin 2009. Practic, pasajul respectiv a devenit traversare pietonala printr-o ...carpeala. O carpeala ce se doreste extinsa pe cat de mult posibil din ce se pare.
WT_fan06 wrote here:
Nota mea personală: oare își vor bate joc ca la Aviatorilor, unde au făcut acel pasaj care a desființat complet degeaba trecerea de pietoni de la suprafață, fără măcar a rămâne deschis 24/7 și fără măcar a fi complet accesibilizat?
Se mai permite în anul 2023 desființarea trecerilor de pietoni și mutarea lor în subteran, în inima Bucureștiului, ca mașinile să stea la coadă la semafor cu 3 metri mai în față decât ar fi făcut-o în mod normal?
Doar ca precizare: la Aviatorilor, pasajul de acces la metrou este inaugurat in '87, impreuna cu statia, fiind doar un set de accesuri. Trecerea de pietoni a fost desfiintata, parca, abia prin 2009. Practic, pasajul respectiv a devenit traversare pietonala printr-o ...carpeala. O carpeala ce se doreste extinsa pe cat de mult posibil din ce se pare.
-
- shoppy
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
shoppy
Daca vine sa lucreze si MT atunci am ***** steagu.
Daca vine sa lucreze si MT atunci am ***** steagu.
-
- 1689
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
1689
Adica vor sa spuna sa refaca accesul care a fost desfiintat odata cu constructia pasajului, ca acolo a existat un acces in configuratia initiala…
Dar sint foarte curios cum vor sa-l faca, subtraverseaza pasajul rutier ?!?
Basme - parerea mea…
Totodată, va fi construită o nouă gură de acces la stația Piața Unirii 1, la Ambasada Israelului, vizavi de cea existentă la Hotel Horoscop.
Adica vor sa spuna sa refaca accesul care a fost desfiintat odata cu constructia pasajului, ca acolo a existat un acces in configuratia initiala…
Dar sint foarte curios cum vor sa-l faca, subtraverseaza pasajul rutier ?!?
Basme - parerea mea…
- Serban
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
Serban
Trecerea de pietoni a fost desfiintata cu muuult timp inainte de 2009. De altfel, sunt poze pe Maps din 2008 (cand era piatra cubica pe Aviatorilor) si nici macar urme de trecere de pietoni nu mai erau.
ByOnu wrote here:
Doar ca precizare: la Aviatorilor, pasajul de acces la metrou este inaugurat in '87, impreuna cu statia, fiind doar un set de accesuri. Trecerea de pietoni a fost desfiintata, parca, abia prin 2009. Practic, pasajul respectiv a devenit traversare pietonala printr-o ...carpeala. O carpeala ce se doreste extinsa pe cat de mult posibil din ce se pare.
Trecerea de pietoni a fost desfiintata cu muuult timp inainte de 2009. De altfel, sunt poze pe Maps din 2008 (cand era piatra cubica pe Aviatorilor) si nici macar urme de trecere de pietoni nu mai erau.
- andreiiul
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
andreiiul
La desene suntem numarul 1. Arata bine nu pot sa zic ca nu, dar nu cumva acele spatii expozitionale si pietonale se cam suprapun cu proiectul de traversare a pietei cu tramvaiul?
V2A wrote here:V2A wrote here:
Astăzi a fost lansată licitația pentru refacerea planșeului peste Râul Dâmbovița, consolidarea și înălțarea Pasajului Unirii și regenerarea zonei de la suprafață.
Termenul pentru depunerea ofertelor: 06.06.2023, iar cel pentru evaluări, 06.12.2023.
Valoarea estimată: 842.481.987,01 lei.
Link: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100165056.
A apărut și un plan de amenajare a Pieței Unirii după finalizarea lucrărilor.
plan amenajare.pdfplan amenajare.pdf (4.98 MB; downloaded 564 times)
La desene suntem numarul 1. Arata bine nu pot sa zic ca nu, dar nu cumva acele spatii expozitionale si pietonale se cam suprapun cu proiectul de traversare a pietei cu tramvaiul?
-
- shoppy
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
shoppy
Da, la desene proaste, singurul scop al desenului este sa facem amfiteatru ca sa avem unde sa bagam gherete, in rest trebuie sa scriem cu litere unde este sunt locul de joaca, bancile, jardinierele, s-a scumpit pixelii.
Iar tramvaiul unde este?
Da, la desene proaste, singurul scop al desenului este sa facem amfiteatru ca sa avem unde sa bagam gherete, in rest trebuie sa scriem cu litere unde este sunt locul de joaca, bancile, jardinierele, s-a scumpit pixelii.
Iar tramvaiul unde este?
-
- Andrei98
-
Posted:
-
Re: Consolidarea infrastructurii Pieței Unirii
Andrei98
Tramvaiul apare dupa cateva demolari de constructii noi
Tramvaiul apare dupa cateva demolari de constructii noi
📖 Pagination options