Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 3

1252 posts, 356898 views
 
Go to page:  1  ... 26 27 28 29 30 31 32  ... 90
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 3 TibiV

Asta este coltul cu str. Prisaca Dornei, pe care este biserica



Mamicule, aici ce vrea sa mai faca ?...







Am impresia  ca va "inverzi" trotuarul existent in compensatie pentru defrisarea pentru noile alei din postarea precedenta...
In fine...

Dar poate vrea sa puna piedica enoriasilor bisericii cand vor sa iasa...
Sa vedeti ce "funny" va fi aici de Pasti...




"Doamne, mare e gradina Ta... Dar Negoita o face tot mai mica..."

:lol:  :(
(in traducere libera, rasu-plansu)

 


Re: Sectorul 3 cris_m

Daca aia numeste el compensare la spatii verzi...si pe urma numai cu asta o sa scoata poporului ochii, ca uite domne aici era beton si acum e verde... :roll:

 


Re: Sectorul 3 shoppy

Pai este verde si frumos, pune si niste copaci sa faca umbra, si niste floricele, ca daca era in alt sector rupeau bizonii un stalpisor si se parcau acolo.
Decat bordura pe trotuar, si dupaia alta bordura peste ea, ca in sectorul 1, incepe sa imi placa mai mult betonul ala rosu si continuu decat bordura aia gri de 2 lei.

 


Re: Sectorul 3 Florinds

Da, shoppy, dar noul spatiu verde nu are continuitate si se vor usca arborii, in principiu. Cred ca este mai bun solul dintr-o gradina decat solul asta artificial de deasupra cablurilor, termoficarii etc. Nici daca ar fi rezolvat toate problemele din sector nu cred ca avea dreptul sa faca din astea.
Sunt convins ca sunt o multime de alte probleme unde ar fi putut sa mearga banii.

 


Re: Sectorul 3 shoppy

In Bucuresti, daca a fost vreodata construit pe locul acela sau prin prejur, daca sapi nu dai de pamant, dai de caramizi, betoane, pietre de rau, moloz, fiare, si alte gunoaie. Crezi ca toate celelalte spatii verzi sunt verzi ca sunt pe pamant bun sau ca au irigatie? Si in ritmul asta, niciodata nu o sa fie justificata vreo investitie la spatiile verzi ca sunt alte probleme mai mari.

 


Re: Sectorul 3 Florinds

Deci care zici tu ca e valoarea adaugata, ca nu mai parcheaza bizonii? Pana la urma parcau pe trotuar sau nu parcau deloc unde sunt stalpisori.
Nu vorbim de spatiul verde unde râmă ca porcii, vorbim de cazul de fata.

Da-mi un exemplu unde o investitie in spatiul verde a insemnat cresterea suprafetei verde... Invers sunt 99%.
Referitor la deseurile din constructii, cel mai bine planteaza si tu un pom si vezi diferenta dintre locul de la strada si locul din gradina.

 


Re: Sectorul 3 shoppy

Gradina, care gradina?, aia de la tara? Asta cu sa nu se planteze copaci in spatiu verde ca nu cresc bine este un fel de sa nu se bage tramvaie ca scartaie, se clatina si deraiaza.

Chiar nu inteleg ce incerci sa spui sau ce te deranjeaza, sau daca tu vorbesti punctual sau despre tot sectorul.
Punctual, clar, in punctul asta, trotuarul este supradimensionat, acolo ai 7m latime cand îţi  sunt suficienti doar 3m, deci ai vreo 30mp de beton care nu fac decat sa se incinga la soare, sa trebuiasca maturat si inlocuit stalpisorii pe care ii rup bizonii fara sa-i prinda cineva vreodata, deci cheltuieli pentru nimic. Avem 2 solutii:
1. Facem parcare, asa sunt si bizonii fericiti si nu mai tot dam bani pe reparatul stalpisorilor
2. Facem spatiu verde, apar 30mp de spatiu verde in plus, deci, in urma acestei lucrari, spatiul verde din sector creste

Ca spatiul din sector per total in timp scade nu este vina acestei lucrari si nu inseamna ca lucrarea asta este proasta sau nu trebuie facuta.

 


Re: Sectorul 3 cris_m

Pe bucata aia nu parcau pe trotuar! Sunt stalpi si locuri de parcare suficiente... Bucata asta de trotuar este o adevarata risipa de bani si de spatiu verde, iar scuza ca a facut-o pentru piste de biciclete, sa ne scuteasca. O pista civilizata de biciclete se face pe strada, la fel cum e in toate orasele lumii (inclusiv Brasov si Oradea).

 


Re: Sectorul 3 Florinds

In gradina din jurul blocului sau in curte daca stai la casa, deci se vede cat ai plantat... Pamantul de langa strada este mai degraba gri-cenusiu sau nisipos.
Vorbesc si punctual si despre tot sectorul. In fapt, tot orasul este in aceeasi situatie.
1. Sunt o multime de locuri in Bucuresti unde stalpisorii au ramas intacti de la montare, indiferent daca zona este intens sau slab circulata.
Nu cred ca e un argument valabil sa nu mai punem stalpisori din cauza ca se rup, asa ca si cum sa nu se bage tramvaie ca scartaie, se clatina si deraiaza.
2. Nu creste deloc suprafata daca spatiul verde care apare < spatiul verde care dispare.

 


Re: Sectorul 3 TibiV

Sustinatorii lui "Oh, ce bine !" sa imi explice "castigul de spatiu verde" din chestia asta:




Era deja "ambuteiaj petonal" pe trotuar ?!...
Nu cred...







Iar daca simtea nevoia "sa faca ceva" atunci facea parcare - da, ati citit bine... PARCARE !
Sa explic...
Imediat dupa intersectia cu Prisaca urmeaza Policlinica Titan...
Eu nu am ajuns acolo din placere, ci obligat - cu mama mea batrana si foarte bolnava...
O dau jos din automobil (Oooo  :shock:  ... da, automobil proprietate personala... Si circul cu respectivul vehicul!) si o pun direct in scaunul cu roate...
Si am avut ceva drumuri la policlinica... (Pozele nu le-am facut cand eram cu mama, ci cand aveam de rezolvat partea birocratica... dar asta este alta poveste...)
Spunea cineva ca sunt suficiente locuri de parcare in zona..
Serios ?...
Da, sunt "in zona", dar asta inseamna ca am oprit cu vreo 300 de metri inainte de policlinica, si am impins carutul 300 de metri in plus... Pe canicula. Dar daca era vreo ploaie torentiala ?

Mi se pare imbecila abordarea de a NU face/a desfiinta parcari langa institutiile medicale.
Nu vrea sa aud argumentul "oricum acolo ar fi parcat sanatosi".  Da, probabil, dar probabil sanatosul care ar fi parcat acolo mi-ar fi lasat mie un loc nu la 300 de metri ci doar la 150 de metri de policlinica.

Mai la obiect vis-a-vis de lucrarea din fata bisericii...
Acolo trebuia parcare, eventual cu desenul ala cu "handicapati" pe ele, si amendati bizonii...
Iar trotuarul de pe NG nu are nevoie de nici o "dublare", este suficient de lat... Si nici nu este circulat ca Lipscani-ul vineri seara dupa ora 18...

Iar fix in punctul ala... dom' primar e dus cu capul...
Pai vine cu o "pista" suplimentara care da fix in gardul bisericii.
Nici daca se inscrie in ISIS nu trece pista prin curtea bisericii...  :evil:
Asa ca se sa vezi ?!...
In loc ca isi continue pista prin "deviere" pentru ca intamplator spatiul ii permite asta acolo... NU! El batman...
Noua "pista" si trotuarul actual se comaseaza, adica se injumatesc, fix acolo unde ar fi putut continua ambele pe portiunea mai lata de trotuar din fata bisericii...
Daca gaseste cineva logica sa imi spuna si mie...

:(

 


Re: Sectorul 3 Serban

Sa nu uitam faptul ca solutia cu pista de biciclete este una noua. Aici se poate discuta, intr-adevar, daca e ok sau nu interventia pe spatiul verde. Pana acum, insa, constuirea acelor jardiniere la marginea trotuarelor nu vad cum ar fi putut micsora spatiul verde. Sa asteptam sa se finalizeze lucrarile.

Ca lucrarile sunt binevenite sau nu putem sa discutam 1000 de ani si tot nu o sa ajungem la aceeasi concluzie. Fiecare cu parerea lui, DAR sa sustii ca solutia cu stalpisorii, in Bucuresti, e una care tine, trebuie sa fii destul de rupt de realitate. Daca nu dispar masiv stalpisorii, e suficient sa dispara 1 singur si se parcheaza pe totuare, in 99.9% din oras. Si aia care raman sunt indoiti, murdari, rupti de la jumate.

Nu cred ca exista trotuar in Bucuresti care sa aiba toti stalpisorii intregi mai mult de 3-6 luni de la montare. Sunt satul de cate sesizari am facut de montare de stalpisori in zone in care trotuarul nu exista si dupa 1 luna de la montare situatia era aceeasi.

Repet, fara sa incep o polemica daca a crescut sau nu spatiul verde in urma acestor lucrari, strict faptul ca nu se mai poate parca pe trotuare datorita acelor jardiniere este un lucru BUN. Trotuarele sunt facute pentru pietoni si asa trebuie sa ramana, nu trebuie sa se parcheze pe ele si nici sa fie micsorate pentru crearea de parcari. Astea sunt solutii din anii '50, incercate deja in Europa Occidentala si care nu au functionat. Ar trebui sa profitam de faptul ca avem exemplul lor si ca putem sa sarim acea etapa gresita. Cititi/urmariti/studiati care sunt solutiile actuale de planificare a traficului.

 


Re: Sectorul 3 Florinds

Big Brother si niste amenzi penale care sa te faca sa iti vinzi casa daca rupi stalpisorii.
Ati vazut vreun stalpisor rupt la Universitate si cati ani sunt de cand au fost montati?? Daca nici prin Centru nu treci...

Uitati-va mai bine la poze, se reduce spatiul verde din gradina si se defriseaza pentru a se construi acele jardiniere. Te furi singur asa.
Chiar nu inteleg ce nu intelegeti, stiu bine zona de dinainte, am stat acolo. Este un dezastru. S-a inceput cu gardurile vii, dar lumea a uitat. Nu credeam ca acest Negoita poate fi mai nociv decat celalalt. Livache a inceput distrugerea si evazionistul asta o desavarsteste. Cum e posibil sa fuga veveritele si aricii din Parcul Titan spre gradinile din jurul blocului. Cu cat s-a redus populatia ratelor salbatice? La o populatie restransa pe insula mica, usor de pradat.
Acum se ataca si gradinile si gasca de pensionari care face ii scut pe la intalnirile cu cetatenii se va prezenta din nou la vot.

 


Re: Sectorul 3 Serban

Florinds wrote:
Big Brother si niste amenzi penale care sa te faca sa iti vinzi casa daca rupi stalpisorii.  


Perfect de acord, asta e solutia. Dar cand crezi, realist vorbind, ca vei vedea asa ceva in Bucuresti? Orasul in care fapte muuult mai usor de starpit inca exista, ba chiar sunt dominante. Care e procentul celor amendati dintre cei care parcheaza pe spatiile verzi? Sau pe trecerile de pietoni? Sau care depasesc coloana la semafor?

Plus ca nu toti stalpisorii sunt rupti cu intentie. Multi se rup din cauza accidentelor. Altii raman doar strambi, ciuntiti.

Florinds wrote:
Ati vazut vreun stalpisor rupt la Universitate si cati ani sunt de cand au fost montati?? Daca nici prin Centru nu treci...


Da. Numai ca au fost reparati relativ repede. Asta pentru ca sunt in buricul targului, se vede. Si aici e un caz fericit, pt ca au fost rupti, cel mai probabil, in urma unor accidente. Fiind de piatra nu poti sa ii scoti. Pe Magheru, pe la Dales, nu cred ca aveau 2 saptamani cand au fost rupti si se parca frumos pe trotuar. Tin minte ca, dupa ce au reparat, ma nimerisem prin zona si ii pazeam sa se intareasca cimentul, sa nu ii scoata iar.

In cartiere nu intretine nimeni. I-au montat, au plecat, nu conteaza cat de repede se rup. La mine pe strada au scos minunatii cetateni 2-3 inainte sa se intareasca cimentul si si-au rezervat loc de parcare. Cand pleaca ii monteaza de forma, sa nu isi piarda locul, si cand se intorc ii scot ca sa parcheze.

 


Re: Sectorul 3 Florinds

Posibil sa fie si oameni din astia, n-am vazut pana acum. Dar sunt sigur ca nu solutia lui Negoita cel nou e cea buna, sa dam toti bani ca sa fragmentam spatiul verde sau sa il mutam dintr-o parte in alta.
Si hai sa fim seriosi, nu acesta e scopul lui, scopul lui e sa foloseasca niste fonduri intr-un domeniu in care mult timp nu a verificat nimeni destinatia banilor.
PS: sunt poze pe site cu stalpisori care arata foarte bine in Europa Occidentala si nu sunt facute in anii '50.

 


Go to page:  1  ... 26 27 28 29 30 31 32  ... 90
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2387 forum members have written 430714 posts in 5356 topics and 517 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use