Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

 

Topic: Defecte, imobilizări și reparații ale autobuzelor

4763 posts, 1276784 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 26 27 28 29 30 31 32  ... 341
 
 

📖 Pagination options
Re: Mentenanta autobuzelor RATB Axel

dany wrote:
Oare sa isi puna cei de la Titan ambitia si sa repare toate stelutele trase pe dreapta :D ?


Daca apare 4210 la traseu chem tot forumul la lautari. 8-)  :lol:

 


Re: Mentenanta autobuzelor RATB Axel

Wassy wrote:
#4208 circula cu afisajele defecte si toate acoperite la propiu cu cartoane pe care scrie 311.


4208,4608 si alte masini in aceasta situatie au firma complet functionala, dar numai au THOREBUL (Ecranul de selectat linia) asa ca pana il monteaza iar autobuzele circula cu foi improvizate. :!:  :evil:

Daia si 4360 a circulat toata vara lui 2012 cu foaia in parbriz. :evil:

Ce mare drama fratilor ca nu are firma preferati sa stati 30 de minute in statie deoarece autobuzul cu pricina a fost stocat  :evil:  :?:
@#@$# ne-am luat fite pe vremea Dac-urilor si a Ikarus-urilor numai era asa scandal ca nu este afisata linia lateral si in spate, si aceste autobuze au circulat pe linii importante nu rahaturi gen 185,227 etc. :evil:

 


Re: Mentenanta autobuzelor RATB Gabi23

Corect ce ai spus Axel, dar în aceste autobuze s-au bagat milioane de euro, iar RATB-ul îşi bate joc de mentenanţa lor! Ţinând cont căAutobaza Titan are peste 40 de Mercedes considerate rezervă în garaj, ar trebui să se ia măsurile necesare pt rezolvarea acestei situaţii pt care nu sunt de vină nici călătorii, nici şoferii, nici mecanicii, nici şefii... :roll:

 


Re: Mentenanta autobuzelor RATB Axel

Parerea mea este ca ne-am luat mare teapa cu aceste masini deoarece piesele sunt enorm de scumpe. :roll:

 


Re: Mentenanta autobuzelor RATB Chev Celios

Axel wrote:
THOREBUL (Ecranul de selectat linia)



Interfata C90++.

La acest capitol sunt de acord cu Gabi. Daca Titanul are peste 40 de masini care stau pe dreapta atunci asta daca nu-i functioneaza afisajul ce cauta la traseu. Sau nu se gaseste o interfata sa ia de la unul din cele defecte???? Sunt niste chesti care tin de buna cospodarire la fiecarui garaj, iar Titanul a dat dovada de ca nu prea se ocupa prea bine de asta de-a lungul anilor. Si aici ma refer la ce tine de conducerea garajului nu de sofer(ca nu am chef sa imi sara toata lumea in cap ca soferi tin la masini).

 


Re: Mentenanta autobuzelor RATB ikarus13

4464 a avut un mic incident cu cativa metrii inainte de statia "IZVORUL RECE" cand o dubita de inghetata din cate am observat ( mercedes-ul care se vede putin mai in spate) a "intrat" in autobuz. Ma bucur ca soferii nu s-au certat si fiecare a verificat masina celuilalt  :lol:
Tin sa specific ca aceast autobuz este ingrijit de titularii sai si a avut putine incidente ca acesta.



4464 acc by ikarus260, on Flickr



4464 dupa un incident in trafic by ikarus260, on Flickr

 


Re: Mentenanta autobuzelor RATB Gabi23

Şi lui 4888, i-a murit softul afişajului...

4888 - 122 - 15.04.2013.jpg (272.23 KB; downloaded 3635 times)

 


Re: Mentenanta autobuzelor RATB Axel

Din cauza trepidatiilor cauzate a starii proaste/dezastruase a Bd-ului.Liviu Rebreanu lui 4174 si 6290 le-a crapat firmele astazi. :evil:
Eu zic ca banii aruncati pe acele stilouri puteau fii bagati in mentenanta vehiculelor RATB. :evil: :!:
Respectul meu pentru soferii de pe 4208 pentru ca fata de altii s-au '' obosit '' sa agate acele cartoane '' info ''. :)  8-)
DSC02088.jpg (51.49 KB; downloaded 3650 times)
DSC02087.jpg (95.9 KB; downloaded 3649 times)
DSC02086.jpg (52.49 KB; downloaded 3650 times)

 


Re: Mentenanta autobuzelor RATB LArSON

Dar o imprimanta nu se gaseste in garaj? Arata penibil cu numarul scris cu pixul. Mai bine luau o tabla si dadeau cu vopsea pe sablon ca pe vremea DAC-urilor.

 


Re: Mentenanta autobuzelor RATB ByOnu

Doua 335 aveau azi nr scris pe foaie. Ce se intampla, parca prea multe au picat cu afisaul intr-un timp foarte scurt. Imi aminteste de vorba aia, telefonul te tine cat e in garantie. :roll:

 


Re: Mentenanta autobuzelor RATB Axel

ByOnu wrote:
Doua 335 aveau azi nr scris pe foaie. Ce se intampla, parca prea multe au picat cu afisaul intr-un timp foarte scurt. Imi aminteste de vorba aia, telefonul te tine cat e in garantie. :roll:


Chev Celios wrote:
Axel wrote:
THOREBUL (Ecranul de selectat linia)



Interfata C90++.


Defecte :!:  :!:  :!:  :!:  :!:  :!:  :evil:
Nu poti lua nici de pe alea '' moarte '' deoarece au fost luate de mult pentru alte masini. :evil:  :!:
O sa fie ele reparete odata si odata, eu am vazut aceasta problema la toate garajele nu doar la Titan.

In alta ordine de idei a revenit 4836 care nu a mai circulat din vara anului 2012. 8-)
Indisponibile: 4207,4210,4525,4562,4634,4663,4830,4839,4845 :roll:
Abia astept sa vina vara sa iasa din garantie si ultimele masini din seria 62xx sa vedeti apoi '' distractie '' ca Evobus-ul doar pe bani se v-a mai uita la RATB, io sper sa fie vandute acele stilouri si banii investiti in piese,pompe,cauciucuri etc. :evil:

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Mentenanta autobuzelor RATB Utilizator anonim

Atentie, tot vad aici ca se spune ca sunt "defecte", de fapt ele nu functioneaza din cauza problemelor de soft, partea de hard fiind perfect functionala. Problema este ca cine stie cine mai trebuie sa se ocupe de acele softuri si ori nu mai este platit pentru asta ori trebuie o licitatie noua de mentenanta, pana atunci fiecare se descurca cum poate.

 


Re: Mentenanta autobuzelor RATB Gabi23

La Militari s-a trecut, iar la anvelopele de "vară" (varianta 2013). Ca şi în 2012, se dau jos PIRELLIuri, se pun la păstrare, şi se pun anvelope puţin diferite de la fostele autobuze Rocar si DAF.  :P

Anvelopă - 2013.jpg (328.6 KB; downloaded 3436 times)

 


Re: Mentenanta autobuzelor RATB Axel

Iar la Autobaza Titan au revenit in circulatie de astazi 4663,4830 si 4845 care au stat pe dreapta 8 luni din cauza pompelor de apa si placutelor de frana. 8-)
Totusi lui 4830 i-a crapat softul dupa 2 curse pe 101 iar acu circula si el cu foaiea in parbriz. :P  :roll:  

Indisponibile: 4207,4210,4525,4562 :roll: ,4634,4839.
:? Sper sa nu fi cazut altele in acest timp. :roll:

 


Go to page:  1  ... 26 27 28 29 30 31 32  ... 341
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2363 forum members have written 428489 posts in 5314 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use