Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Discuții despre transportul local din București (partea I)

6215 posts, 1366988 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 277 278 279 280 281 282 283  ... 444
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB / STB Costin

S-a discutat si pe aici si la M5. Da un search dupa "troleibuze drumul taberei" pe intreg forumul si vei gasi.

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB / STB koala1712

Costin wrote:
Troleibuzele pe ramura nordică nu vor mai reveni

Pai daca nu mai revin atunci de ce pe Strada Valea Ialomitei s-au amplasat simboluri specifice de "bus station", iar in capatul strazii s-a refacut bucla specifica intoarcerii troleibuzelor?

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB / STB andrei11

1) Metrorexul a avut obligația să aducă zona la configurația inițială.
2) O treabă de genul ăsta ( n-are a face Metroul cu acest aspect ) s-a întâmplat și pe Calea Griviței, după modernizare s-au << tras >> și fire de troleibuz ( în dublu sens ) deși Calea Griviței era ( deja ) cu sens unic ! Iar troleul nu mai avea perspective să ajungă la Calea Victoriei prin Griviței.
3) Logic la Valea Ialomiței va fi un cap  ( sau vor fi mai multe capete ) de autobuze STB dar care aproape sigur nu vor mai circula pe Ramura Nord.
4) Eu nu stau în zonă și nici n-am treabă pe acolo, dar dacă te interesează subiectul uită-te te rog după rețeaua de contact, a fost montată ? Dacă da vezi ce traseu are, dacă nu mai așteptăm...

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB / STB ByOnu

andrei11 wrote:
1) Metrorexul a avut obligația să aducă zona la configurația inițială.


Hai ca in cazul tramvaiului de pe Bucurestii Noi s-a putut. ;)

Depinde ce prevede contractul dintre parti. Deci PMB a cerut troleibuzul doar pentru ca ... puteau si nu-i costa nimic.

Ar fi culmea ca PMB sa fi spus "dupa finalizarea M5, noi NU mai avem nevoie de reteaua de troleibuz pe ramura nord si suntem de acord cu demontarea ei", iar Metrorex "Nici vorba, imposibil, noi o montam la loc, insistam!"

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB / STB andrei11

Eu mă refeream strict la terminalul de la Valea Ialomiței. Și guru a spus același lucru acum ceva ani, de fapt eu de la el știu și am repostat informația acum.  Deci refacerea terminalului  de la Valea Ialomiței mai mult ca sigur era prevăzută în contract.
Și repet, a reapărut rețeaua sau nu ?

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB / STB alexandru_minciu91

Auzisem de la mai multi soferi din garajul Bujoreni ca sunt sanse sa se mute linia de troleibuz 93 la Valea Ialomitei, si cu autobuzul 268. Si reintroducerea troleibuzelor pe la Academiei, Carol Davila, Eroilor anul viitor. ( asta am auzit, deocamdata sunt doar niste zvonuri).

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB / STB WAYNEN

Dupa parerea mea, ar trebui să se refacă atât rețeaua de troleibuze pe Drumul Taberei(ramura de nord), cât și a rețelei de tramvaie pe Bulevardul Bucureștii Noi(între Bulevardul Gloriei și Laromet). Acest lucru s-ar realiza dacă traseele de troleibuz nu s-ar suprapune prea mult cu metroul. În Drumul Taberei ar trebui ca linia 90 și 93 să revină pe ramura de nord la ,,Valea Ialomiței",69 să rămână la ,,Valea Argeșului", iar linia 71 să fie reînființată. În Bucureștii Noi, linia 20 ar trebui să revină până la ,,Laromet", pentru că nu dublează foarte mult metroul: de la Clăbucet, părăsește linia de metrou si o ia pe Bulevardul Ion Mihalache. Totodată, linia 24 ar trebui redirecționată la ,,Gara de Nord" și linia 42 sa circule pe relația ,,Piața Presei - Mezeș".Când linia 97 va fi reînființată, ar trebui dusă la ,,Piața Romană" cu întoarcere prin Bulevardul Dacia, Calea Dorobanților, Piața Lahovari, Strada George Enescu, Bulevardul Gheorghe Magheru, Piața Romană apoi traseul de ducere. Dar această prelungire a liniei 97 ar veni cu desființarea liniei 65. Așa cred eu că ar fi normal să se întâmple, după părerea mea.

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB / STB Puss in Boots

Se zice ca momentan metroul si viitorul 97 cand o fi sa apara sunt suficiente pentru Bucurestii Noi. Probabil acum da, om vedea in viitor.

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB / STB Puss in Boots

koala1712 wrote:
Costin wrote:
Troleibuzele pe ramura nordică nu vor mai reveni

Pai daca nu mai revin atunci de ce pe Strada Valea Ialomitei s-au amplasat simboluri specifice de "bus station", iar in capatul strazii s-a refacut bucla specifica intoarcerii troleibuzelor?


Bus station nu e egal cu Trolley-bus station :) Cum zicea si Andrei, pana nu apare vreo consola sau vreo stire oficiala, ne dam cu parerea.

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB / STB punmeister

Pe 93 cel putin vor circula troleibuzele cu autonomie.
93.PNG (257.98 KB; downloaded 2121 times)

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB / STB andrei11

Dacă propuneți reînființarea liniei 20 trimit postarea direct la << Să mai și râdem >>. Cum puteți face asemenea propuneri nerealiste ?
În Dr. Taberei când ai ditamai metroul cu capacitate de aproximativ 1000 persoane care oprește din 500 în 500 metri la ce-ți mai trebuie și troleu care să oprească fix în aceleași stații ca și metroul ? Chiar nu vă înțeleg !
Pe 93 cel putin vor circula troleibuzele cu autonomie.

Da le e lene să << tragă rețea >> în Brâncuși ?

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB / STB Valentin

Bun, sa zicem ca nu vom mai vedea troleibuze pe ramura de nord, dar vor exista autobuze? Daca da, de ce? Nu e acelasi lucru?

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB / STB Puss in Boots

andrei11 wrote:
În Dr. Taberei când ai ditamai metroul cu capacitate de aproximativ 1000 persoane care oprește din 500 în 500 metri la ce-ți mai trebuie și troleu care să oprească fix în aceleași stații ca și metroul ?


Pentru ca... pensionari  :lol:

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB / STB andrei11

Valentin, propune niște trasee din Nord ( schițe, fără prea multe detalii, majoritatea din noi cunoaștem zonele ) de genul :
Traseul 1 - Valea Ialomiței - Gară ( prin Cotroceni )
Traseul 2 - Valea Ialomiței - Romană ( prin Știrbey )
- Etc.
După care le discutăm detaliat.
# Puss in Boots  :twisted:  ci. ( adică mai mulți draci ).  Vrei scandal  cu mine ?  :lol:  :lol:  :lol:

 


Go to page:  1  ... 277 278 279 280 281 282 283  ... 444
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2319 forum members have written 423957 posts in 5277 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use