Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 3

1252 posts, 356899 views
 
Go to page:  1  ... 25 26 27 28 29 30 31  ... 90
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 3 Florinds

Sunt cei pe care i-am pozat eu acum ceva timp.
Referitor la ce a facut la Potcoava... Nu este deloc de ras si toate urarile de "bine" pentru el si acolitii lui care au votat pentru asa ceva (sa nu uitam ca are nevoie de voturi in CG)!

Este foarte-foarte trist ca un asemenea individ nu numai ca a prins al doilea mandat, dar a si obtinut scorul pe care l-a obtinut.
Asta este lucrul cel mai trist.

 


Re: Sectorul 3 TibiV

TibiV wrote:
Azi, 23 iulie




Uite cat s-au inaltat in doar 15 zile...
Practic doua etaje.
Poza facuta ieri, 8 august


 


Re: Sectorul 3 florin

Aici sunt banii dumneavoastră:










Inca un proiect controversat marca Robert Negoita: Primaria sectorului 3 taie din spatiile verzi ale blocurilor pentru trotuare si piste de biciclete

Primaria sectorului 3 a inceput o ampla actiune de reconfigurare a bulevardelor Camil Ressu, Nicolae Grigorescu si C-tin Brancusi: taie fasii din spatiile verzi ale blocurilor pentru a amenaja alei, iar pe trotuarele ramase in paralel ar urma sa faca piste pentru biciclete. Proiectul a starnit numeroase controverse, in primul rand fiindca se betoneaza din nou spatiu verde, unul dintre obiceiurile care i-au adus lui Robert Negoita renumele de "betonita".

O alta problema e ca pistele de biciclete amenajate nu vor avea continuitate: in zonele unde blocurile nu au gradini, pistele vor intra peste fluxul pietonal.

In plus, bulevardele respective nu sunt in administrarea primariei de sector, iar Primaria sectorului 3 nu a facut public costul lucrarilor. Mai mult: proiectul a inceput fara o consultare publica, asa cum cere legea.


http://www.hotnews.ro/stiri-administrat...iclete.htm

 


Re: Sectorul 3 Serban

Si replica lui Negoita

Lucram la modernizarea piatetei din intersectia dintre bd. Nicolae Grigorescu si str. Liviu Rebreanu, zona Titan. Ieri vedeam pe facebook cum suntem acuzati ca punem pavele peste pavele, iar informatia era ilustrata in mod ticalos cu o fotografie care te putea induce usor in eroare. La 24 de ore distanta, pun si eu fotografii facute exact in acelasi loc, din mai multe unghiuri. Ce sa vezi?! De fapt, pavelele nu erau unele peste altele, ci erau puse de proba, urmand sa fie imbinate definitiv a doua zi. Fotografia era facuta exact pe linia de imbinare a celor doua tipuri de pavele. Ce facem in acea piateta este, pur si simplu, sa continuam acum o lucrare pe care nu am reusit sa o extindem mai demult in toata zona. Cand mai aveti nelamuriri si vreti sa stiti cum stau lucrurile de fapt, va astept, ca si pana acum, sa imi scrieti pe pagina. Va voi raspunde, ca de obicei. #iLoveS3
image.jpeg (321.33 KB; downloaded 2109 times)
image.jpeg (309.52 KB; downloaded 2108 times)

 


Re: Sectorul 3 Florinds

Ce putea sa zica, doar nu era sa recunoasca. Circula atatea poze cu inainte si dupa si se vede foarte clar ce si cum. A schimbat toate gardurile vii cu borduri, parcarile au fost realizate prin reducerea spatiilor verzi si nu prin folosirea spatiului pe verticala. Singurul lucru bun facut de el este reabilitarea blocurilor.

Un comentariu hazliu la adresa http://www.hotnews.ro/stiri-administratie_locala-21201264-video-fotogalerie-primaria-sectorului-3-defriseaza-141-arbori-uscati-unirii-copacii-uscat-dupa-lucrarile-reamenajare-facute-robert-negoita.htm

Martinezu [utilizator]
S-a demonstrat ca oamenii apreciaza foarte mult starea de fapt a lucrurilor din Bucuresti.
In acest sens, pentru a veni in intimpinarea dorintei majoritatii, o idee ar fi inlocuirea pomilor naturali care se usuca, se rup de la vijelii etc , cu unii artificiali, din beton si metal.
Chinezii pot reproduce aproape identic de la stejar la alun si de la palmier la bambus. O padurice de acest fel pe noile bulevarde ar fi de exceptie. Cu o minima investitie un primar poate face minuni.

 


Re: Sectorul 3 florin

Mie pozele mi se par evidente, ce a pozat el nu are legătură cu pozele "problemă", se vede diferența de culoare între pavajul nou pus peste cel vechi și îmbinarea pozată de el, îmbinarea aia e de multă vreme acolo, nu de 2 zile. Dar gușterii care l-au votat probabil se mulțumesc cu explicații d-astea.  :popa:

 


Re: Sectorul 3 Serban

Am vazut  pe fb mai multe persoane care stau in zona si care au confirmat ca nu s-a pus pavajul unul peste altul si ca situatia reala e ca cea in pozele lui Negoita. Eu n-am fost in zona, nu ma pot pronunta, dar puteti merge sa verificati daca e asa sau nu.

 


Re: Sectorul 3 cris_m

Acolo era una din putinele zone in care nu pusese pavaj. Pana la acea delimitare era... stiu sigur ca am destul de des drum prin zona. Pe mine ma scandalizeaza ca face alte trotuare pe langa cele vechi... exact ce am pus poze pe pagina anterioara  :!:

 


Re: Sectorul 3 Serban

Cica trotuarele vechi vor deveni piste de biciclete. Sunt tare curios ce o sa iasa.

 


Re: Sectorul 3 cris_m

O bomba coloristica :roll:

 


Re: Sectorul 3 florin

O să iasă o porcărie necorelată cu nimic din PMUD, eventual ilegală și închisă de Poliție. Așa se întâmplă când faci lucrurile după ureche. Dacă pentru asta merită să betonăm niște copaci...  :popa:  Credeam că ne-am săturat de conducători luminați care știu ei mai bine cum trebuie făcut.

Uitați aici mostră  de gândire:

Voi da câteva citate din discuţiile care au durat 2 ore şi la care au participat 6 persoane.

Eu: „Aici, în intersecţie, ce soluţie aveţi?”
Primar: „Nu ştiu. Nu ne-am gândit.”
Eu: „Lucraţi cu proiect? Aveţi proiect?”
Primar: „Teoretic, da.”

Eu: „Şi ce face biciclistul când ajunge aici?”
Director: „Se dă jos de pe bicicletă şi merge pe lângă ea.”
Primar: „Aleea asta (pietonală) are 5,5 m. Nu este nevoie sa fie aşa lată. O facem de 2 m.”
Eu: „Închipuiţi-vă că vreţi sa mergeţi în parc cu copiii. (Primarul are 3 copii). Cum mergeţi? Unul în spatele celuilalt? Sau vă ţineţi de mână?
Primar: „Şi nu avem loc pe 2 m să ne ţinem de mână?”
Eu: „Şi dacă din sens opus mai vine cineva cu un copil de mână?
Primar: „... sau cineva cu bagaje. Da! Ştiu ce spuneţi. Aveţi dreptate.”

Am mai discutat despre obstacolele (copacii) de pe traseele pietonale, despre zonele de conflict din intersecţii, problema parcărilor, viziunea pe termen lung (dezvoltarea ulterioară a traseelor pentru biciclete şi a celor pietonale)...

Primar: „Şi ce să fac? Să nu fac nimic? Trebuie să fac ceva!


http://adevarul.ro/news/eveniment/am-di...index.html

 


Re: Sectorul 3 cris_m

Si ce sa faca? Ceva cu cap... aoleo, dar stai ca nu are... daca nici liceul nu a fost in stare sa-l termine :twisted:

 


Re: Sectorul 3 Florinds

Pentru evaziuni are cap...

 


Re: Sectorul 3 TibiV

Ca tot nu am mai pozat betoane roz de ahahaha... de duminica.... :)
Nicolae Grigorescu, venind dinspre Titan, in dreptul ultimului bloc inainte de biserica si de Policlinica Titan.
Am dat de celebra lucrare de dublare a trotuarului, devenit  "drum expres pietonal, cu sensuri separate"... :D
Vedere spre Titan. Oare ce se va intampla cu copacelul asta ?...







Avansez spre policlinica, dar pozez tot in urma, spre Titan, ca sa vedem utilajul



Drept in fata intrarea in bloc, in dreapta este utilajul la doar 2 metri



Nici din bloc nu iesi decat printre mici ziduri roz...



Problema este ce vor face la stanga intrarii in bloc...
Sunt acolo niste cofraje, dar...



... noua alee va da drept in gard...



... adica gardul si curtea bisericii


 


Go to page:  1  ... 25 26 27 28 29 30 31  ... 90
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2387 forum members have written 430714 posts in 5356 topics and 517 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use