Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 2

464 posts, 164509 views
 
Go to page:  1  ... 24 25 26 27 28 29 30  ... 34
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 2 Adrian Rosca

Detaliul de imbinare a bordurilor la colturile alveolelor este odios, le-a fost lene sa le taie la 45 de grade. Nu mai zic ca in alveola aia poate sa creasca cel mult un boschete amarat, peisagistii au lipit complet cand s-a facut proiectul de amenajare. Detaliul de fixare a bolarzilor e nefericit, cu beton aparent, in mod normal fundatia trebuia turnata la 10cm sub nivelul pavajului, iar pavelele decupate frumos in jurul bolarzilor. Dar iarasi e vorba de lene si lipsa de coordonare.  Nici pavelele nu sunt montate intr-un mod foarte profesionist, am vazut pavaje din Rettango Combi care aratau mult mai bine.

 


Re: Sectorul 2 ByOnu

Astăzi s-a montat primul sistem ”Kiss and Ride” din București.

321286614_1338688850281244_5215729214228536441_n.jpg (101.49 KB; downloaded 1203 times)

321304378_1712290845852871_3481650231613783471_n.jpg (319.95 KB; downloaded 1203 times)

321327706_685833179785289_489813860920416549_n.jpg (274.76 KB; downloaded 1203 times)

321459221_943993587006345_4944990232328573741_n.jpg (294.23 KB; downloaded 1203 times)

321664359_877013893644946_7696836386049430640_n.jpg (348.22 KB; downloaded 1203 times)


Știți cea mai mare problemă în zilele de școală? Atunci când părinții își aduc copiii, toți la aceeași oră, și dau cercuri prin cartier să găsească un loc de parcare? Și, în disperare de cauză, parchează pe trotuar, pe trecerea de pietoni, pe colțul străzii, în intersecție, sau pe unde apucă.
Ei bine, de un an de zile muncesc la un sistem pe care l-am văzut în străinătate: sistemul ”Kiss and Ride”, sau, în română, ”sistemul debarcare/îmbarcare”.
Ce e acest sistem?
Un culoar pe unde părinții intră cu mașina, opresc în fața școlii, unde paznicul deschide portiera din spate și preia copilul. Cel mic își ia la revedere de la părinte, apoi este dus (de către paznic) în siguranță în curtea școlii. Părintele pleacă apoi către muncă.
Timp total pentru a lăsa copilul la școală: 20 de secunde. Fără parcat pe trotuar, fără pus în pericol copilul, fără strecurat printre mașini parcate alandala.
Simplu, organizat, cu grijă pentru copii.
O idee simplă, dar pentru care am avut nevoie de aproape un an de la idee la implementare. Mulțumesc celor din ADP care au preluat ”nebunia” mea și au propus diverse modele până am ajuns la cea avizată. Mulțumesc și celor de la Brigadă și de la CTC care au înțeles avantajele pe care le aduce această implementare atât pentru trafic, dar și pentru siguranța copiilor.
De la anul, vom replica acest sistem la toate școlile unde trama stradală ne permite.

 


Re: Sectorul 2 andrei11

Când îl laşi la şcoală înţeleg, nu mi-e clar când iei copilul de la şcoală...De unde ştie părintele că / copilul e ieşit ?
În  altă ordine de idei, când îl laşi la şcoală e coadă de automobile,  are timp paznicul să-i ducă în curtea şcolii ? Oricum puştii de a VII - VIII mi se par mari ca să-i ducă paznicul în curtea şcolii...

 


Re: Sectorul 2 neoman

Păi este foarte "simplu". Parchează pe unde apucă până când iese copilul de la școală. Evident blocând străzile din jurul școlilor.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 2 Mircea G

Stiut este ca atunci cind incep scolile se termina traficul , din cauza astora care trebuie sa-si duca progeniturile cu masina pina la scoala . Sufera de ei si nu pot lasa copii sa mearga singuri , pe jos , ca se " dezintegreaza " . O moda cretina iar daca trebuia , trebuia sa se faca pe terenul scolilor ,  De fapt , in trafic , astia sint cei mai injurati .
Noi am crescut mergind singuri la scoala , n-am murit , n-am suferit de frig , nu s-a luat nimeni de noi , astia sint  mimoze ...
Ok , mai apare o banda pt astia ...in curind va trebui sa se mai darime din blocurile ghetou  pt strazi , sa facem benzi dedicate pt fiecare categorie de pretendenti .

 


Re: Sectorul 2 reiny2000

Au existat autobuze școlare și circulau mai mult goale, dar când le spui părinților să-și lase copiii să vină la școală cu transportul public strâmbă din nas și cer autobuze dedicate...

Bănuiesc că vor fi nemulțumiți și de acest sistem, probabil din cauza paznicului care s-a uitat urât la copil, sau poate vor să-l însoțească până în bancă.

 


Re: Sectorul 2 ByOnu

Una dintre rarele dati cand sunt de acord cu Mircea. :) Asta doar pentru ca si el vede absurdul situatiei aducerii la scoala a copilului cu masina (desigur, exista exceptii in care este absolut necesar, dar sa fim sinceri ca e mai mult dintr-un overprotectiveness dubios al românilor, iar uneori doar din pura vanitate a parintilor). "Eu n-am avut cand am fost mic(a), copilul meu sa aiba", "Eu n-aveam suficienta mancare cand am fost mic(a), copilul meu sa aiba mereu frigiderul plin si sa manance fara limite", "Eu meargeam singur(a) la scoala cand am fost mic(a), pe copilul meu il duc cu masina" etc, iar toate acestea duc in extreme.

In fine, nu-s nici psiholog, nici parinte, dar cand eram mic mergeam singur cu RATB si metroul fara probleme ...fara telefon.

PS2 rezolva partial efectul problemei, ci nu sursa ei. Fara sa imi pese prea mult, pare o masura decenta. :) Asteptam rezultatele dupa semestrul acesta.

Atat cat ma pricep, cred ca sursa problemei este faptul ca li se permite parintilor sa-si dea copiii la scoli prea indepartate fata de domiciliu. Ar trebui sa poti opta intre cele mai apropiate 3 scoli, sa zicem. Una o fi decenta. Mai departe, isi alege copilul ce liceu vrea.

 


Re: Sectorul 2 subway guru

Cand eram noi mici strazile erau pustii, jucam fotbal pe strada!  :yes:
Si nu puteai sa te inscri decat la scoala din proximitate…

 


Re: Sectorul 2 ByOnu

Exista trotuare, nu? 🥲

 


Re: Sectorul 2 reiny2000

Păi părinții sunt obsedați să trimită copilul la școala de fițe, începând cu clasa zero, așa că își fac viză de flotant. În mod normal nu poți să-l trimiți la școală în Titan dacă tu stai în Ghencea.

 


Re: Sectorul 2 subway guru

Trotuare pe care nu poti merge din cauza masinilor parcate pe ele!  :bleah:

 


Re: Sectorul 2 ByOnu

O, dar vai, nu mai spune.🍻

Pai si n-ar trebui ca parintii sa lupte pentru trotuare si treceri sigure pentru copiii lor? Oh, stai, ca fix ei sunt cei care parcheaza pe ele. 🤡

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 2 Utilizator anonim 2

De cele mai multe ori e vorba de familii mutate la periferie, in ghetourile rezisens sau la case mai cu staif dar fara canalizare si tot fara scoli. E vina statului pentru ca a permis construirea acestor noi cartiere fara sa se achite de datoria lui de a pune la dispozitia cetatenilor mijloacele necesare vietii civilizate: plan de urbanism, utilitati, gradinite, scoli, dispensare, etc.

Adaugam si grija obsesiva a mamelor (copii putini, facuti greu si tirziu deci foarte pretiosi), mame recent “ motorizate”. In drum spre serviciu, ii lasa si pe ei la scoala. Cunosc pe cineva care isi duce copiii zilnic cu masina desi lucreaza de acasa, desi stau in zona urbana civilizata a Bucuretiului, desi drumul spre scoala e pe Iuliu Maniu dimineata, desi au alta scoala absolut normala la 100m de casa, desi se vaita de costul motorinei, desi, desi….

 


Re: Sectorul 2 subway guru

Navetismul scolar e daunator din toate punctele de vedere, scolile de proximitate raman fara elevii cei mai buni si automat si fara profesori competenti, autoritatile locale devin dezinteresate sa le mai sustina iar scolile de fitze sunt suprasolicitate cu implicatii grele asupra calitatii procesului educativ, clase supra-aglomerate si program in trei schimburi. Nu mai punem la socoteala si timpul pierdut zilnic in trafic de elevii navetisti si de parintii lor.

 


Go to page:  1  ... 24 25 26 27 28 29 30  ... 34
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2311 forum members have written 423323 posts in 5272 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use