MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari statia Favorit

832 posts, 260833 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 21 22 23 24 25 26 27  ... 60
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii - Lucrari statia Favorit icee

Colegul cu pozele nu a mai primit finantare pentru documentare ?  :?

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit subway guru

aztec wrote:
Se turna beton pt egalizarea si necesar hidroizolare
Acum si hidroizolare(aprox. 30%) plus inchidere gol tehnologic

Acela e 'beton de panta', betonul de egalizare e cel de sub planseele turnate pe pamant.
Inca nu e hidroizolatie, e doar amorsa...

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit URANUS

Betonul de panta este turnat aproape in intregime (mai sunt cateva goluri tehnologice de astupat, cred ca vreo 3). De asemenea hidroizolatia e gata cam pe 40% din suprafata totala a PS-ului (ochiometric).

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit URANUS

Se lucreaza in continuare la realizarea hidroizolatiei. Am observat ca in zonele unde rulourile au fost montate, peste acestea au pus armatura. Probabil se mai toarna un strat de beton peste si apoi se acopera cu pamant. Nu stiu, intreb si eu.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit subway guru

Peste hidroizolatie se toarna un strat de protectie din beton armat cu plasa Buzau...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Favorit sab

B365.RO wrote:
În ceea ce priveşte staţia de metrou Favorit, inginerul Alexandru Dutulescu a adăugat că va avea 5 sau 6 puncte de acces. Totodată, în această staţie, linia de tren va fi montată central, urmând ca peroanele să fie în lateral (ca la Victoriei, Gara de Nord, etc.)

S-a schimbat proiectul ?

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit Nightwolf

Pozele nu MINTE asa ca nu cred o iota....

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit subway guru

Who the f**k is Dutulescu???
:twisted:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Favorit sab

Daca nici tu nu stii... :lol:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit aztec

Ori vorbeste de alt oras, ori de alta statie, ca si pozele postate ca Favorit sunt de fapt Moghioros...
Deci ori eraoarea e la sursa ori la transcriere, pt ca nici nu stia despre metrou si oras...

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit andrei11

De candB365.RO scrie reportaje serioase ?

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit andrei11

Hai ca mi-am amintit, vreo cativa ani bantuia un reportaj despre Statia Strand Straulesti ( M 4 ), statie & depou cu 6 peroane, cu peroane RATB - IRTA -->  :lol:  la subsol, inclusiv o parcare si un stadion cu 10.000 locuri la cota 0. O fi acelasi "scriitor", mai stii ?
Staţia de metrou va avea şase peroane
Investiţia pentru staţia Străuleşti, stadion şi parcarea pe trei niveluri este estimată la 298 milioane de euro.
Lângă cele şase peroane ale staţiei vor fi amenajate două peroane cu parcări în spic.
Parcarea supraterană situată deasupra intrării în metrou va avea 200 de locuri dispuse pe trei niveluri.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Favorit sab

Acolo la Straulesti chiar se dorea sa se faca asa ceva, sa vii cu masina din localitatile apropiate, sa lasi masina in parcare si sa te urci in metrou (park and ride). Asta era informatie oficiala de la Metrorex.
Probabil ca, din motive de economie si de criza, s-a renuntat la parcare cand s-a facut proiectul final.
Chestia cu "6 peroane" era o aberatie de presa, probabil ca ziaristul n-a inteles cum sta treaba cu depoul.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit andrei11

Nu le gasesc acum, dar stii foarte bine ca au aparut si poze cu depoul - statie cu 6 linii / peroane.  :roll:

 


Go to page:  1  ... 21 22 23 24 25 26 27  ... 60
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2319 forum members have written 423941 posts in 5276 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use