MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari statia Favorit

832 posts, 260837 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 20 21 22 23 24 25 26  ... 60
 
 

📖 Pagination options
  • GGD
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Favorit GGD

Merci de explicatie. De maine voi fi prezent cu lopata :D

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit subway guru

Nu e nevoie de nicio lopata...mai bine un aparat foto si o atentie agera!  :mrgreen:
In caz de nelamuriri, stam cu placere la dispozitie!  :ugeek:
Toate cele bune!

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit laur_visan

Astazi betonare.Planseu intermediar.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit Lixandru Dragos-Liviu

Până la 15 octombrie va fi gata excavaţia şi radierul?

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Favorit Utilizator anonim

Un 1 noiembrie pentru finalizarea structurii aici, de lucru nu mai e mult, dureaza doar sapatul.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit andrei11

ATENTIE
Pentru cine face calcule, statia Favorit este una din cele mai lungi / late statii, cred ca are vreo 350 metri lungime. Colac peste pupaza e si lata, are 3 linii.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit subway guru

Statia Favorit are exact 295m lungime...

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit andrei11

Stai sa vedem : 120 + 120 + 80 = 300. Da, ai dreptate  :lol:  :lol:  :lol:
Ca sa nu bag pe nimeni in ceata,
120 metri - lungimea peronului
120 metri - lungimea macazelor
80 metri - spatiile tehnice.
:mrgreen:
PS : La ora actuala, o statie "standard'' are 200 metri lungime, 120 ( peronul ) + 40 + 40 ( spatiile tehnice din fiecare cap ), deci datele nu le-am spus "la plesneala". Bine, sunt si exceptii de statii "scurte" ( Stefan cel Mare de exemplu ).

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit andrei11

Off, imi pui mintea la contributie si e tarziu.
Din macaz in macaz la o diagonala ca la Favorit  nu sunt 120 metri, mai putin, vreo 80 - 100. In sfarsit, este evident ca ai dreptate, eu 350 metri am pus dupa ureche.

Oricum la Favorit in afara diagonalei mai sunt inca 2 macaze, unul nu se pune ca e in cadrul diagonalei ( linia de utilaje ), unul e pentru linia 3 si are pe putin 40 metri si e dupa diagonala. Oricum diagonalele sunt usor decalate, nu se intalnesc la mijloc, nu e un "X" acolo.   Pana la urma zona macazelor e tot 120 metri, poate chiar mai mult. Si sa nu uitam de macazul de dupa Favorit ( spre "34" ), si acela are vreo 40 metri, dar corespunde cu cei 40 metri de spatii tehnice din acel cap al statiei.
Ce e clar acolo sunt urmatoarele borne kilometrice :
Spre Academie avem borna  4 + 250,12.
Spre "34" avem doua borne, si anume 3 + 999,91 si 3 + 938, 49.

Cele 2 diagonale de la capul spre Academiei cert este ca se incadreaza intre bornele 4+145,88 si 4+ 240,27 deci asta vine aproximativ 95 metri.
Plus cei 40 metri de la linia 3 rezulta ca zona macazelor in acel cap al statiei e pe undeva la 135 metri
Iar la intrarea in statia Favorit NSS - ul e la 76.787 m cota absoluta, fata de nivelul Oceanului Pacific. :mrgreen:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit URANUS

Am vazut ca s-a turnat o fasie de beton deasupra PS-ului in capatul dinspre Orizont.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit subway guru

Intreaba la Metrorex 'de ce si pentru ce', si ce treaba are Max cu statia asta...
:twisted:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit URANUS

Astazi am vazut din nou o turnare de beton peste PS-ul statiei (spre Orizont). Se pregateste probabil hidroizolatia.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit aztec

Se turna beton pt egalizarea si necesar hidroizolare

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit aztec

Acum si hidroizolare(aprox. 30%) plus inchidere gol tehnologic

 


Go to page:  1  ... 20 21 22 23 24 25 26  ... 60
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2319 forum members have written 423941 posts in 5276 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use