Topic: Clubul "Flacăra roșiatică"
4494 posts, 1254776 views
📖 Pagination options
- anndrei
-
Posted:
-
Re: Clubul "Flacara Rosiatica"
anndrei
Mda, Ceausescu a fost destept ca s-a bagat cu Vest-ul in materie auto. Daca facea parteneriat cu Rusii totul era o catastrofa. Dar sa nu uitam de prima Dacie 1300 originala cu piese frantuzesti care nu avea nicio legatura cu urmatoarele modele cu piese 100% romanesti...
Mda, Ceausescu a fost destept ca s-a bagat cu Vest-ul in materie auto. Daca facea parteneriat cu Rusii totul era o catastrofa. Dar sa nu uitam de prima Dacie 1300 originala cu piese frantuzesti care nu avea nicio legatura cu urmatoarele modele cu piese 100% romanesti...
-
- WT_fan06
-
Posted:
-
Re: Clubul "Flacara Rosiatica"
WT_fan06
Tot din cauză că aveau prea multe dotări. În viziunea lui românul trebuia să aibă strictul necesar, iar echipamentele oricât de bune sau de proaste trebuiau să fie de proveniență internă. A fost exagerat, iar regimul ăsta se vede pe stradă și azi (vezi DAC-urile, sau V3A-urile care nu mai au nicio legătură cu LHB, nu că ar fi avut prea mare legătură nici de la prototip). Eu unul cred că dacă producția autobuzelor DAC ar fi fost una normală, cu piese bune și fără rabatul ridicol de la calitatea materialelor din dorința de a le scoate cât mai ieftin și "basic" (că doar românul nu avea nevoie de dotări, nu?...), ar fi fost niște autobuze la fel de bune ca Ikarusurile.
Din păcate astăzi ne aflăm în cealaltă extremă, probabil din cauza regimului care a existat pentru atâta timp, și anume că nu ne mai place nimic din producția românească. Vrem tramvaie PESA, nu ne mai mulțumește firma de Arad, deși nu are absolut nicio pată deocamdată. Ani de zile a făcut numai și numai vehicule bune, din păcate apreciate doar de străini, care tot comandă vagoane și mai nou cică și tramvaie (cumpărătorul din Europa încă nu este dezvăluit), conform unei știri. Probabil că ăsta e românul, plânge marea industrie apusă și tăiată la fiare vechi (chit că în mare măsură era un morman megalomanic care nu putea face nimic eficient și competitiv, pentru că nu fusese construit pe criterii competitive și de eficiență), dar dacă i se dă un produs cât de cât de proveniență autohtonă strâmbă din nas, că vrea PESA, sau Solaris. M-am convins de faza cu autobuzele EBD la Ploiești, mult zgomot pentru nimic - sunt niște autobuze chiar decente. Păcat că nu am mers cu Imperio încă, dar vreau să o fac la București
, asta dacă nu cumva vor veni cu modelul chinezesc.
Tot din cauză că aveau prea multe dotări. În viziunea lui românul trebuia să aibă strictul necesar, iar echipamentele oricât de bune sau de proaste trebuiau să fie de proveniență internă. A fost exagerat, iar regimul ăsta se vede pe stradă și azi (vezi DAC-urile, sau V3A-urile care nu mai au nicio legătură cu LHB, nu că ar fi avut prea mare legătură nici de la prototip). Eu unul cred că dacă producția autobuzelor DAC ar fi fost una normală, cu piese bune și fără rabatul ridicol de la calitatea materialelor din dorința de a le scoate cât mai ieftin și "basic" (că doar românul nu avea nevoie de dotări, nu?...), ar fi fost niște autobuze la fel de bune ca Ikarusurile.
Din păcate astăzi ne aflăm în cealaltă extremă, probabil din cauza regimului care a existat pentru atâta timp, și anume că nu ne mai place nimic din producția românească. Vrem tramvaie PESA, nu ne mai mulțumește firma de Arad, deși nu are absolut nicio pată deocamdată. Ani de zile a făcut numai și numai vehicule bune, din păcate apreciate doar de străini, care tot comandă vagoane și mai nou cică și tramvaie (cumpărătorul din Europa încă nu este dezvăluit), conform unei știri. Probabil că ăsta e românul, plânge marea industrie apusă și tăiată la fiare vechi (chit că în mare măsură era un morman megalomanic care nu putea face nimic eficient și competitiv, pentru că nu fusese construit pe criterii competitive și de eficiență), dar dacă i se dă un produs cât de cât de proveniență autohtonă strâmbă din nas, că vrea PESA, sau Solaris. M-am convins de faza cu autobuzele EBD la Ploiești, mult zgomot pentru nimic - sunt niște autobuze chiar decente. Păcat că nu am mers cu Imperio încă, dar vreau să o fac la București
-
- punmeister
-
Posted:
-
Re: Clubul "Flacara Rosiatica"
punmeister
Eu unul prefer oricand un Imperio fata de un PESA Swing datorita solutiei tehnice, platforma GTx cu boghiuri pivotante.
Eu unul prefer oricand un Imperio fata de un PESA Swing datorita solutiei tehnice, platforma GTx cu boghiuri pivotante.
-
- 1689
-
Posted:
-
Re: Clubul "Flacara Rosiatica"
1689
Dovada ca DAC-ul era inferior Ikarus-ului sta in distributia pietelor de export.
In afara 117E-urilor din Bulgaria (unde au fost livrate doar sasiuri) si Ucraina, eu nu stiu sa fi existat vreun autobuz in spatiul european.
Iar in America Latina - doar Columbia (iarasi, troleibuze).
Or mai fi fost exportate prin Africa sau Orientul Mijlociu, la barter contra petrol, dar nu am informatii.
Si nu se poate suspecta ca politica vremii nu stimula exportul cu orice pret (chiar sub costul de productie).
Eu unul cred că dacă producția autobuzelor DAC ar fi fost una normală, cu piese bune și fără rabatul ridicol de la calitatea materialelor din dorința de a le scoate cât mai ieftin și "basic" (că doar românul nu avea nevoie de dotări, nu?...), ar fi fost niște autobuze la fel de bune ca Ikarusurile.
Dovada ca DAC-ul era inferior Ikarus-ului sta in distributia pietelor de export.
In afara 117E-urilor din Bulgaria (unde au fost livrate doar sasiuri) si Ucraina, eu nu stiu sa fi existat vreun autobuz in spatiul european.
Iar in America Latina - doar Columbia (iarasi, troleibuze).
Or mai fi fost exportate prin Africa sau Orientul Mijlociu, la barter contra petrol, dar nu am informatii.
Si nu se poate suspecta ca politica vremii nu stimula exportul cu orice pret (chiar sub costul de productie).
-
- 1689
-
Posted:
-
Re: Mentenanţa autobuzelor
1689
Si ne intoarcem la conceptul (unic) de titularizare pe un anumit vehicul a unui anumit sofer/vatman...
De aici incepe problema fundemantala a responsabilitatii...
Conducatorul de vehicul trebuie sa vina la schimb, sa preia vehiculul in buna stare de functionare , sa-l conduca si sa-l predea la sfirsitul schimbului mai departe.
Daca evitam, in continuare, acest ciclu, resposabilitatea proprietarului mijlocului de transport se dilueaza. Nu e al meu, e al "titularului"...
NU !!!
Mijlocul de transport apartine societatii de transport, care angajeaza niste oameni (soferi/vatmani/etc.) sa le exploateze !!!
Si ne intoarcem la conceptul (unic) de titularizare pe un anumit vehicul a unui anumit sofer/vatman...
De aici incepe problema fundemantala a responsabilitatii...
Conducatorul de vehicul trebuie sa vina la schimb, sa preia vehiculul in buna stare de functionare , sa-l conduca si sa-l predea la sfirsitul schimbului mai departe.
Daca evitam, in continuare, acest ciclu, resposabilitatea proprietarului mijlocului de transport se dilueaza. Nu e al meu, e al "titularului"...
NU !!!
Mijlocul de transport apartine societatii de transport, care angajeaza niste oameni (soferi/vatmani/etc.) sa le exploateze !!!
-
- ADK
-
Posted:
-
Re: Mentenanţa autobuzelor
ADK
Fără supărare, fiecare vehicul e bine să aibă 2 titulari care să le conducă, să-și cunoască mașinile și să aibă grijă de ele. O mașină care ajunge de la unul la altul devine pur și simplu jaf, deoarece nimeni nu-i interesează întreținerea lor atâta timp cât toți se urcă pe ele, fiecare șofer are un stil de a conduce și de a le exploata (la Transbus Buzău un șofer a fost dat afară deoarece dădea în toate gropile cu unul dintre Volvourile 8700, intrate în exploatate de o lună, un coleg l-a ”pârât” pe grupul de WhatsApp spunând că ei se străduiesc să aibă grijă de mașini și el le strică). E adevărat că un șofer sau manipulant este angajatul societății, nu este titular fix pe un autobuz sau tramvai, garaj sau depou, dar cred că nimănui nu i-ar plăcea să fie plimbat sau tu ca locatar să locuiești altundeva în fiecare zi.
Fără supărare, fiecare vehicul e bine să aibă 2 titulari care să le conducă, să-și cunoască mașinile și să aibă grijă de ele. O mașină care ajunge de la unul la altul devine pur și simplu jaf, deoarece nimeni nu-i interesează întreținerea lor atâta timp cât toți se urcă pe ele, fiecare șofer are un stil de a conduce și de a le exploata (la Transbus Buzău un șofer a fost dat afară deoarece dădea în toate gropile cu unul dintre Volvourile 8700, intrate în exploatate de o lună, un coleg l-a ”pârât” pe grupul de WhatsApp spunând că ei se străduiesc să aibă grijă de mașini și el le strică). E adevărat că un șofer sau manipulant este angajatul societății, nu este titular fix pe un autobuz sau tramvai, garaj sau depou, dar cred că nimănui nu i-ar plăcea să fie plimbat sau tu ca locatar să locuiești altundeva în fiecare zi.
-
- Costin
-
Posted:
-
Re: Clubul "Flacara Rosiatica"
Costin
Nicaieri in lume nu exista treaba asta cu "titularizarea", 1689 are perfecta dreptate. Iar exemplul cu colegul dat afara ca da in gropi este perfect. Daca asa s-ar proceda cu absolut orice sofer, pe absolut orice masina, la absolut orice exemplu de exploatare defectuoasa, titularizarea nu ar mai fi necesara.
Nicaieri in lume nu exista treaba asta cu "titularizarea", 1689 are perfecta dreptate. Iar exemplul cu colegul dat afara ca da in gropi este perfect. Daca asa s-ar proceda cu absolut orice sofer, pe absolut orice masina, la absolut orice exemplu de exploatare defectuoasa, titularizarea nu ar mai fi necesara.
-
- ADK
-
Posted:
-
-
- andrei11
-
Posted:
-
Re: Clubul "Flacara Rosiatica"
andrei11
ADK, ești pe lângă subiect. Treaba asta tot la facultate se învață, nu e cazul să ne iei pe noi la mișto. OK ? Asta apropo și de calcularea autobuzelor de rezervă dintr-o firmă de transport. Și apropo, vezi că ai probleme cu conjugarea verbului "a trebui". Nu-ți bate capul, am corectat eu discret.
ADK, ești pe lângă subiect. Treaba asta tot la facultate se învață, nu e cazul să ne iei pe noi la mișto. OK ? Asta apropo și de calcularea autobuzelor de rezervă dintr-o firmă de transport. Și apropo, vezi că ai probleme cu conjugarea verbului "a trebui". Nu-ți bate capul, am corectat eu discret.
-
- 1689
-
Posted:
-
Re: Clubul "Flacara Rosiatica"
1689
Imi pare rau daca nu intelegeti ca vehiculele sint proprietstea operatorului de transport si soferii/vatmanii sint angajati de firma sa le conduca.
Ceea ce se intimpla in general in Romania in transportul in comun - si la STB in mod special - e o anomalie (ca sa nu spun absurditate).
Sint convins ca aveti cunoscuti care lucreaza la firme internationale de transport. Acolo sistemul este foarte clar, strict si simplu. La intrarea in schimb, preiei un camion, efectuezi zilele programate si - la sfirsitul perioadei - iti iei bagajele personale si predai camionul urmatorului asa cum l-ai preluat. Fara perdelute, autocolante si mai stu eu ce, ca esti imediat pus pe liber. Sansele de a conduce acelasi camion de doua ori sint - practic - nule.
Imi pare rau daca nu intelegeti ca vehiculele sint proprietstea operatorului de transport si soferii/vatmanii sint angajati de firma sa le conduca.
Ceea ce se intimpla in general in Romania in transportul in comun - si la STB in mod special - e o anomalie (ca sa nu spun absurditate).
Sint convins ca aveti cunoscuti care lucreaza la firme internationale de transport. Acolo sistemul este foarte clar, strict si simplu. La intrarea in schimb, preiei un camion, efectuezi zilele programate si - la sfirsitul perioadei - iti iei bagajele personale si predai camionul urmatorului asa cum l-ai preluat. Fara perdelute, autocolante si mai stu eu ce, ca esti imediat pus pe liber. Sansele de a conduce acelasi camion de doua ori sint - practic - nule.
-
- andrei11
-
Posted:
-
Re: Accidente / incidente
andrei11
Eu am diabet de aproape 4 ani...Dacă-ți iei tratamentul și respecți regimul nu prea intri în comă diabetică...( Al meu e de tipul II )
_________
Politehnica NU cred că e de 4 ani...E ceva de tipul 4 + 2, adică 6.
Nenea_titi wrote:
Apropo de diabet: nu ar trebui interzis persoanelor cu această boală să conducă vehicule de transport în comun?
... Și eu sunt inginer mecanic, deși am terminat facultatea în 2006, dar am prins ultima serie pe 5 ani la ingineri. După mine, s-a trecut la 4 ani.
Eu am diabet de aproape 4 ani...Dacă-ți iei tratamentul și respecți regimul nu prea intri în comă diabetică...( Al meu e de tipul II )
_________
Politehnica NU cred că e de 4 ani...E ceva de tipul 4 + 2, adică 6.
-
- punmeister
-
Posted:
-
Re: Accidente / incidente
punmeister
Asa este. Patru ani de licenta, doi ani de master si inca trei ani de doctorat.
Asa este. Patru ani de licenta, doi ani de master si inca trei ani de doctorat.
-
- survola
-
Posted:
-
-
- andrei11
-
Posted:
-
Re: Accidente / incidente
andrei11
Păi fără master ești cumva un fel de subinginer ( de pe vremea cealaltă ). Nu te angajează nimeni pentru calificarea în care te-ai pregătit...
Păi fără master ești cumva un fel de subinginer ( de pe vremea cealaltă ). Nu te angajează nimeni pentru calificarea în care te-ai pregătit...
📖 Pagination options