Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTroleibuze STB

 

Topic: Solaris Trollino 12M

654 posts, 175070 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 19 20 21 22 23 24 25  ... 47
 
 

📖 Pagination options
  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Solaris Trollino 12M ADK

Plus - troleibuzele circulă doar în regim urban, de ce ar avea nevoie de vreo limitare - gen 70 km/h - într-un oraș unde cu greu prinzi și viteza maxim admisă?

 


Re: Solaris Trollino 12M vale

Eu am zis ca din cauza ca au baterii poate ar fi mai sus limita de viteza
De exemplu la Brasov sunt limitate la 55km/h (asa am auzit)
Dar in alte orase de exemplu in Cehia in orasul Jihlava troleibuzele sunt limitate la 70km/h.

 


Re: Solaris Trollino 12M Costin

PTSRomania wrote here:
Troleibuzul Solaris Trollino 5402, pe linia 93 (Valea Argeșului - Gara de Nord) în terminalul Valea Argeșului.




Nu merge poza, posteaza din nou conform cu instructiunile.  Merci.

 


Solaris Trollino 12M Andrei Andraș

Aproape toate troleibuzele din țară sunt limitate la 50 km/h (majoritatea) ori 55 km/h (cele cumpărate de MDRAP - Brașov, Ploiești, Târgu Jiu), excepția de la regulă fiind Baia Mare ale cărei Trollino sunt limitate la 70 km/h.

Mai mult de 50 km/h nu își are rostul, parcă asta era limita de viteză în oraș. Municipalitățile din Europa care au cerut mai mult, au cerut pentru că exploatează mașinile și-n afara orașului.

 


Re: Solaris Trollino 12M vale

In Ploiesti se mai merge uneori cu 60km/h (cand e bulevardul mai liber troleul aproape gol sau intarzieri)

 


Re: Solaris Trollino 12M bgd70

Andrei Andraș wrote here:
Mai mult de 50 km/h nu își are rostul, parcă asta era limita de viteză în oraș.


In Bucuresti exista limita si de 60km/h pe unele bulevarde, printre care si pe Nd. Magheru unde circula mai multe linii de autobuz. Limita maxima intr-o localitate poate fi de 80km/h (OUG 195/2002).

 


Re: Solaris Trollino 12M shoppy

Tot ce circula la STB cu electronica este limitat din soft la 50, deci doar Tatra, V3A-93 si 2S ar mai putea depasi 50.

 


Re: Solaris Trollino 12M Adrian.B

vale wrote here:
Dar am si eu o intrebare chiar daca nu are legatura cu subiectul
La ce viteza sunt limitate troleele de Bucuresti?
La mine in oras sunt limitate la 60 sau 65km/h (Ploiesti)

La tine in oras se rupe troleul de la gropi daca mergi cu viteza aia. :lol:

Am prins si eu un 61 de la Gorjului la cap. Mi se par cam galagioase pe baterii fata de cele din Brasov. Posibil sa fie de la echiparea Medcom (nu am mers in Brasov cu Medcom)?

Desi sunt aproximativ identice, mi se par mult peste ce are Ploiestiul. Totoadata, lumea este super incantata, de la copii la batrani, controlori si soferi. Autonomia, care este o noutate pentru publicul calator bucurestean, este de asemenea un plus. Sper sa va bucurati din plin de ele si cat mai putin vandalism.  :applause:

 


Re: Solaris Trollino 12M tibi227

Foarte comode si silentioase noile trolee. Le am testat azi pe linia 93, iar calatorii erau foarte mulțumiți de ele.
Încă mai sunt ceva probleme, cum ar fi uși reglate prost (pierd presiunea ) sau afisajele care se sting in mijlocul traseului (similar ca la Brasov), dar probabil se vor rezolva pe parcurs.

 


Re: Solaris Trollino 12M Andrei98

Adrian.B wrote here:
Am prins si eu un 61 de la Gorjului la cap. Mi se par cam galagioase pe baterii fata de cele din Brasov. Posibil sa fie de la echiparea Medcom (nu am mers in Brasov cu Medcom)?

Desi sunt aproximativ identice, mi se par mult peste ce are Ploiestiul. Totoadata, lumea este super incantata, de la copii la batrani, controlori si soferi. Autonomia, care este o noutate pentru publicul calator bucurestean, este de asemenea un plus. Sper sa va bucurati din plin de ele si cat mai putin vandalism.  :applause:

Cele din Brașov care circulă prin centru pe autonomie sunt cu echipare Skoda, nu se compara cu Medcom la nivelul de zgomot.

 


Re: Solaris Trollino 12M joker

shoppy wrote here:
Tot ce circula la STB cu electronica este limitat din soft la 50, deci doar Tatra, V3A-93 si 2S ar mai putea depasi 50.


Nici chiar,autobuzele sunt limitate la 60km/h sau 70-80(am vazut cazuri in care erau limitate la 70 dar din ce stiu sunt si pe la 80 limitate cateva), la troleibuze si tramvaie nu poti merge cu viteza atfel sar troleele/deraiezi de aia sunt limitate la mai putin decat autobuzele

 


Re: Solaris Trollino 12M bgd70

La noi probabil ca aste e motivul pt. ca avem o reteaua aeriana antica si rigida (+ mentenanta precara) la troleibuze. Am suprins un autobuz pe linia 61 care ajunsese din urma un troleibuz tot pe 61 si pe care l-a depasit cand acesta incetinise pana la oprire din cauza unei saracii de macaz.

Exista incrucisari tb-tb de la Elektroline care permit viteze de pana la 50km/h iar in linie dreapta se poate cicula si cu o viteza superioara de 50km/h (and nu sunt macaze/incrucisari).

 


Re: Solaris Trollino 12M PTMZ

De la moderator citire
Lasati troleibuzele sa deraieze, nu mai deraiati si voi discutia. Discutiile despre retea au fost mutate in subiectul dedicat. Multumesc pentru intelegere.

 


Re: Solaris Trollino 12M edi1717

Am calatorit si eu astazi pentru prima data cu unul dintre ele, mai precis cu 5415, pe linia 61.
La prima vedere, mi s-a parut ciudat compartimentat, avand acele cutii negre care nu stiu la ce folosesc (daca stie cineva poate ne zice) si care mai scot si un sunet, de se uita toata lumea ciudat spre locul acela cand il auzea. De asemenea, lui 5415, ii era desprins plasticul acela de acopera ledul, deasupra celor doua scaune de la mijloc.
De asemenea, nu pot sa inteleg acele bare de metal, care in teorie sunt, ma gandesc eu, pentru a te tine de ele, dar sunt foarte apropiate de geamul care desparte cabina soferului de salonul calatorilor. Aceleasi le-am vazut si la ZTE, la fel de inutile in aceasta pozitionare. In rest, se simt mai calitative decat ZTE-urile, nu mai zic de Ikarus, dar mi se par sub hibride. Accelerarea era foarte buna, am ramas chiar surprins. In rest, arata bine, sunt spatioase, confortabile, silențioase. Sper sa tinem de ele cat mai mult posibil, si sa avem grija de ele!

 


Go to page:  1  ... 19 20 21 22 23 24 25  ... 47
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Troleibuze STB  • 
Choose destination

Since our 2363 forum members have written 428487 posts in 5313 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use