Regiunile RomânieiMoldovaJudețul Iași

 

Topic: Stiri, noutati, perspective

305 posts, 144485 views
 
Go to page:  1  ... 16 17 18 19 20 21 22
 
 

📖 Pagination options
  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, noutati, perspective GPS

Nu este niciun detaliu de finețe, este vorba de reproducerea cât mai fidelă a vehiculelor care au circulat în Iași. Se poate observa și în cazul autobuzului, respectiv troleibuzului că s-a avut un anumit vehicul ca model, nu a primit doar numărul de parc de la fostele vehicule.

 


Re: Stiri, noutati, perspective Puss in Boots

Ai zis-o si tu "cat mai fidel". Daca avem alt model de troleu (daca il vom avea) eu nu vad vreo problema sa ii fie aplicata o schema care nu ii apartine lui propriu-zis, dar a apartinut orasului. Cat timp pe cel "adevarat" nu-l mai putem avea.
La autobuz si la troleibuzul solo s-a putut lua exact ce trebuia. Dincoace daca nu se poate ce putem face? il coloram alb/verde ca pe 406 sau 446? alb/albastru ca pe 407, 430 sau 448 sau 450? un alt fel de alb-albastru ca pe 441? alb rosu cum parca a fost 444? Punem cu font mare sau cu font mic? Cat de "fidel" putem merge?

Unde pui ca 406 a fost si alb-albastru. Si cate si mai cate permutari de care nici nu stiu.

Ma rog, vorbim vorbe.

 


Re: Stiri, noutati, perspective Puss in Boots

https://www.facebook.com/100064352962882 ... 9901788/

Pe scurt:
18 tramvaie de 22m
25 bus de 10m
Prin PNRR

Sper ca 22 sa fie 25m si sa mearga de Twist.
De ce 22m si nu 30? De ce bus electric cand mai acum ceva timp Chirica zicea ca nu sunt ok si se gandea chiar la trolee?
De ce 10m pt linii ca 19 si 27? Ma rog.

 


Re: Stiri, noutati, perspective punmeister

PESA poate sa faca Twist si de 22m.

 


Re: Stiri, noutati, perspective ctln1991

Cei de la Iasi au luat boala de la Botosani cu autobuze electrice de 10 metri. Cu cele 24 care vor veni in curand, vor fi 49 de autobuze electrice de 10 m si 20 de 12 m.
Pentru un oras precum Iasi trebuiau luate de 12 m si de 18 metri lungime.

 


Re: Stiri, noutati, perspective punmeister

Prin PNRR stiu ca sunt disponibile fonduri doar pentru e-Busuri de 10m.

 


Re: Stiri, noutati, perspective PTMZ

Exact, pentru 12/18m momentan nu mai sunt suficiente fonduri prin PNRR, nu ajung nici măcar pentru autobuz. Deci au lucrat cu ce au avut, nu au luat boala Botoșaniului (mai degrabă Botoșani a luat-o de la Iași, că Iași a cerut primul autobuze de 10m).

 


Re: Stiri, noutati, perspective ctln1991

Actuala conducere de la Botosani s-a luat dupa cele inchiriate pe 5 ani Isuzu Citibus de 9,5 m, cred. Dar Timisoara, Brasov au luat electrice de 18 m prin Ministerul Dezvoltarii. Craiova a luat  tot autobuze  de 18 m. Satu Mare si Ramnicu Valcea au luat niste hibride de 18 m .
Ideea e ca in Moldova nu doreste nimeni autobuze de 18 m...

 


Re: Stiri, noutati, perspective PTMZ

Eu rămân optimist. Faptul că Iași a achiziționat 9 autobuze SH articulate relativ recent îmi dă speranță că se ia în considerare și această opțiune.

 


Re: Stiri, noutati, perspective Puss in Boots

Maine e sedinta de CL pt aprobarea celor doua achizitii si a actualizarii indicatorilor pt Depoul Dacia.

 



Go to page:  1  ... 16 17 18 19 20 21 22
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Județul Iași  • 
Choose destination

Since our 2310 forum members have written 423268 posts in 5270 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use