Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTramvaie STB

 

Topic: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri

658 posts, 192734 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 19 20 21 22 23 24 25  ... 47
 
 

📖 Pagination options
Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri ByOnu

De unde pana unde se pot cupla (master - slave)?

Nu stiu sa fie cerut asta in CS.

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri PTMZ

E trecută cerința la secțiunea 3.4.1.5.2. "Caracteristici minimale obligatorii" din caietul de sarcini, pagina 12:
Screenshot_20201201-072236~2.jpg (404.07 KB; downloaded 3174 times)

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri subway guru

@micutzu
Asta cu hai sa cumparam acum zece de un fel, mai apoi zece de alt fel si in final inca zece de cu totul alt fel ar fi cea mai mare tampenie...

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri PTMZ

Întrebare: oare VFU are omologare pentru tramvaiul ofertat? Nu de alta, dar văd că e cerință în caietul de sarcini:
Screenshot_20201207-153200~2.jpg (164.54 KB; downloaded 2752 times)

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri cris_m

Am asa o impresie ca situatia de la troleibuze se va repeta foarte curand...

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri Puss in Boots

Si cum s-a semnat cu "romanii" daca nema prevedere respectata? Am inteles ca la turci o manevra de genul e de porc si ca asa si pe dincolo, dar parca sustineam economia locala si asa si pe dincolo...
Eu sincer nu cred ca au omologat nimic. N-au facut ei asta atatia ani cu acel vagon reabilitat/modernizat pt Iasi si sta saracu in depou probabil asteptand deschiderea muzeului.

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri PTMZ

Tocmai, că nu s-a semnat încă.

 



Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri Linia 43

Puss in Boots wrote:
.Eu sincer nu cred ca au omologat nimic.

Ce sa  omologheze? Intentii ?

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri andreiiul

Daca si aici avem acceptat in licitatie un vehicul neomologat sunt de parere ca cei din comisia de licitatie (la fel ca si cei de la troleibuze) trebuie sa dea cat mai urgent cu subsemnatul pe la organele competente.
Daca la tramvaiele de 36 de m stim sigur ca macar Astra avea ceva omologat, la aceasta licitatie ca si la cea de trolee totul a fost doar pe promisiuni desarte.

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri micutzu

subway guru wrote:
@micutzu
Asta cu hai sa cumparam acum zece de un fel, mai apoi zece de alt fel si in final inca zece de cu totul alt fel ar fi cea mai mare tampenie...


Oricum o dai,ca sa inlocuiesti intreg parcul de tramvaie din Bucuresti sunt insuficiente cele 100 de 36m si cele 100 de 18m (care foarte probabil vor fi cuplate cate 2).
Deci inevitabil se va ajunge in viitor la mai multe modele diferite,de la producatori diferiti.

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri cris_m

Eu pe astea 100 de aici nu as miza din 2 motive:
1. Posibil sa se repete istoria cu licitatia de troleibuze
2. Daca nu se intampla asta, nu cred ca se vor lua toate 100, ci 40 cate sunt cu adevarat necesare...

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri Puss in Boots

Avand in vedere ceea ce scrie negru pe alb in CS, punctul 1 e ca si rezolvat. Ar trebui cineva sau mai multi sa raspunda pentru mizeriile astea si practic pierderea a inca 2 ani pe putin.

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri CiprianTRB

Atunci cred ca soluția pe termen scurt este acizitia de tramvaie SH. Asta se poate face rapid si cred ca se găsesc niste tramvaie macar PPC la preturi acceptabile.

 


Go to page:  1  ... 19 20 21 22 23 24 25  ... 47
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Tramvaie STB  • 
Choose destination

Since our 2333 forum members have written 425699 posts in 5294 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use