Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

 

Topic: Achiziții de autobuze Euro 6 în perioada 2017-2020

1272 posts, 307018 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 19 20 21 22 23 24 25  ... 91
 
 

📖 Pagination options
Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 George

Tocmai într-un oraș ca București trebuie luate cele mai moderne, fiabile, bune, frumoase - cu scaune confortabile etc. pentru ca poporul sa renunte la masini! Renuntati la ideea ca trebuie sa luam c...uri pentru ca sunt calatorii necivilizati.

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 WT_fan06

Goldmund wrote:
"G" vine de la "Gelenkbus", adica articulat. "C2" vine de la Citaro 2. "E6" este clar....
:bere:


Stiu perfect asta, nu stiu de ce am strecurat si acel G acolo, in fine, nu asta e important. Deci Mercedes poate sa participe la licitatie si cu Conecto, autobuz facut in Turcia pe buget mai mic? (Asta daca Citaro nu se incadreaza in buget)

Legat de fiabilitate. Are oarecum (mai mult de fapt) legatura si cu consumerismul si globalizarea, ca in oricare alt domeniu. Mai gasiti frigidere, aragazuri, etc. care sa fie proiectate pentru mai mult de 2 ani? La fel si la autobuze: mai mult de 10 ani nu ar trebui sa aiba ce sa caute pe strada. Mai ies 5 norme de emisii pana la retragerea din functiune a respectivulul autobuz.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 anndrei

Doar ca Citaro este mai bune decat Conecto. Dupa mine MAN este mai sus de Mercedes.

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 Goldmund

Cunosc si M.A.N. urile noi si cele de la Mercedes si pot spune ca design ul lor este un salt inainte fata de concurenta, dar presupun ca sunt mai scumpe. Nu am convins pana acum cu argumente reale, okay, dau un alt exemplu:
Eu am o masina de spalat - o marca buna si scumpa - si sunt convins (nu ca scrie Made in ...) este superoara altor masini fabricate oriunde in lume(ca proba, o am de mai multi ani, alte masini de spalat abia acum vin cu "imbunatatirile" pe care masina mea le are de aproape un deceniu(!) )
Asta la masini de spalat rufe, unde ma mai pricep....(am avut pana acum multe modele, multe marci pe care le-a testat familia mea)
In rest, succes la licitatie, sa castiga firma cea mai buna, pt. bucuresteni.
:bere:

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 Puss in Boots

Asa sa fie dar nu turcisme :lol:

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 Goldmund

George wrote:
Tocmai într-un oraș ca București trebuie luate cele mai moderne, fiabile, bune, frumoase - cu scaune confortabile etc. pentru ca poporul sa renunte la masini! Renuntati la ideea ca trebuie sa luam c...uri pentru ca sunt calatorii necivilizati.


Corect. Civilizatia nu se face cu scaune din plastic si autobuze din categoria inferioara, din contra)
Si, mai ales ca orasul Bucuresti are nevoie de sute de "articulate"(nu de cateva zeci - ce bataie de joc si in 2017!) si nu de miniautobuze care sa faca legatura cu Voluntari...(cineva a intrebat pentru ce autobuze mini pt. Bucuresti )
:bere:

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 punmeister

Dar cele de 10,5 m pot fi folosite pentru liniile de noapte, nu neaparat pentru preorasenesti.
But wait a sec, nu era vorba ca se mai iau inca 200 de autobuze cu imprumut BERD pe langa cele 400 sau o sa fie licitatie separata?

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 Puss in Boots

Probabil separata.

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 Goldmund

punmeister wrote:
@Goldmund
Ar fi tare daca MAN a venit cu noul Lyon's City pentru licitatia de 400 de autobuze.


Parerea mea este ca exact aceasta linie e prea sumpa pentru o concurenta cu Citaro. Sper sa ma insel.

survola wrote:
Sunt bune și actualele "limuzine" albe cu stea, au rezistat foarte bine la stress-ul bucureștean.

Este adevarat, mai ales Mercedes Citaro G. sunt parca facute pt. circulatia din Bucuresti...

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 WT_fan06

Ce se mai aude de licitatie? Termenul de depunere a ofertelor nu a expirat? Cine a venit cu oferte?

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 GPS

Victor92 wrote:
Mercedes, Man şi două firme din Turcia au depus oferte la mega-licitaţia Primăriei Bucureşti pentru cumpărarea a 400 de autobuze

Patru oferte au fost depuse până la termenul - limită de vineri, 10 noiembrie, la licitaţia organizată de Primăria Capitalei pentru cumpărarea a 400 de autobuze Euro 6. Oferta câştigătoare urmează să fie stabilită până pe 5 decembrie.

- KARSAN OTOMOTIV SANAYI VE TICARET A.S

- MAN TRUCK&BUS AG

- MERCEDES BENZ ROMANIA SRL

- OTOKAR EUROPE

Reprezentanţii Primăriei menţionează că, în confomitate cu legea 99/2016 privind achizitiile sectoriale, entitatea contractanta stabileste oferta castigatoare in termen de 25 de zile de la data limita de depunere a ofertelor.

Primarul General, Gabriela Firea: „Sper ca după ce comisia de evaluare va analiza, în termenul prevăzut de lege, ofertele depuse, să putem avea un câştigător al acestei licitaţii, sa nu mai existe contestatii nefondate, asa cum s-a intamplat la procedura anterioara, care, asa cum a certificat CNSC, a fost intarziata absolut nejustificat. Multumesc pe aceasta cale Guvernului care va sprijini imbunatatirea pachetului de legi privind achizitiile publice, astfel incat proiecte nationale sau locale de maxima importanta pentru cetateni sa nu mai fie blocate”.

Mai multe informatii pe: http://www.economica.net/mercedes--man- ... z4y2pP1HfE

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 subway guru

N-ar fi rau sa avem tot mertzane dar tare mi-e teama ca ne alegem cu niste harburi fake erdogane...ramane sa vedem...zice orbul de mine
:bere:

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 punmeister

Cata vreme prima licitatie a fost facuta cu dedicatie pentru Mercedes, nu cred ca ne alegem cu turcisme, just saying.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 anndrei

As prefera sa aleaga MAN de data asta.

 


Go to page:  1  ... 19 20 21 22 23 24 25  ... 91
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2310 forum members have written 423608 posts in 5275 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use