Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 2024)

615 posts, 182712 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 18 19 20 21 22 23 24  ... 44
 
 

📖 Pagination options
Re: Pasaj Eroii Revolutiei andrei11

Oricum trebuie corelat cu:
a) Staţia lui M 4 de acolo.
b) Legătura dintre cele două staţii de metrou ( M 2 / M 4 )

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei ByOnu

Mai, el e aproape GATA. Sa-l termine odata si dupa aia cand se face M4 sa faca ei ce or vrea. De ce sa mai stam inca 15 ani pentru pasajul asta?  

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei zapacitu

Probabil sunt niste complicaiuni pe partea de administrare si nu e vazut ca un beneficiu. Un soi de "dam bani pt nimic" pe hartiile lor.

Plus de asta, cand va veni statia M4 acolo... ar trebui inchis.

Eu unul as vedea pasajul ca fiind o traversare pietonala principala in zona, nu doar "gura de metrou" -- ceva deschis permanent pentru a lega cele doua laterale ale intersectiei. Ar elimina trecerile de pietoni, ar usura legatura M2/tramvai - si ambele din punctul meu de vedere sunt un plus.

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei ByOnu

Pasajul asta nu poate elimina treceri de pietoni pentru ca nu exista una la suprafata. Nici nu ar trebui sa faca asta. Distanta actuala dintre cele mai apropiate treceri este de 370m. Foarte mult. Din fericire, pe partea cealalta este un cimitir doar.

Nici rol de pasaj de subtraversare pietonala in adevaratul sens al cuvantului NU va putea fi, pentru ca trece prin vestibulul M2 care se inchide noaptea. Similar cu cel de la Aviatorilor care, din pacate, chiar a eliminat o trecere de pietoni. O trecere de pietoni, fie ea la nivel sau denivelata, trebuie sa fie accesibila 24/24, nu doar in timpul circulatiei metroului.

Cat despre M4, este prematura discutia, mai ales cand lucrarea este realizata la acest pasaj este intr-o proportie atat de avansata. Pierdem alti ani pretiosi in care s-ar usura accesibilitatea calatorilor.
ER distanta intre treceri.jpg (639.33 KB; downloaded 2398 times)

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei 1.cremsnit

zapacitu wrote here:
Eu unul as vedea pasajul ca fiind o traversare pietonala principala in zona, nu doar "gura de metrou" -- ceva deschis permanent pentru a lega cele doua laterale ale intersectiei. Ar elimina trecerile de pietoni, ar usura legatura M2/tramvai - si ambele din punctul meu de vedere sunt un plus.

Efectiv ce? Poti explica, te rog?

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei andrei11

ByOnu wrote here:
Distanta actuala dintre cele mai apropiate treceri este de 370m.

Cei 370 m trebuie înjumătăţiţi. Te-ai prins de ce ? Deci rămân numai  vreo 190 metri.

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei WT_fan06

Și ce vrei să spui, prin această afirmație?

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei andrei11

Traversezi strada spre cimitire sau de la cimitire pe la trecerea cea mai apropiată, doar n-oi fi mai aproape de o trecere şi tu te duci la cealaltă. Mă gândesc şi eu, oricum subsemnatul face vizite destul de dese la cimitirele din zonă. Chiar mâine fac o excursie pe acolo.

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei WT_fan06

Scopul acelui pasaj este să permită crearea unei stații de tramvai cu toate liniile unificate, să lege stația de metrou cu noua stație de tramvai și astfel să crească accesibilitatea și siguranța acelei zone. Faptul că se reduce distanța dintre cele două treceri de pietoni nu este, în sine, elementul principal al discuției...

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei andrei11

Da ştiu şi cred că este foarte util.
Cât priveşte M 4, după mine orizontul de timp este ceva de genul 2040 - 2050.
Atunci acest pasaj poate fi distrus şi făcut altul care să corespundă cerinţelor de atunci.

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei ByOnu

andrei11 wrote here:
ByOnu wrote here:
Distanta actuala dintre cele mai apropiate treceri este de 370m.

Cei 370 m trebuie înjumătăţiţi. Te-ai prins de ce ? Deci rămân numai  vreo 190 metri.


Foarte corect. Ceea ce este un efect secundar pozitiv.

Sustin, insa, ca nu se pune problema desfiintarii trecerilor actuale de pietoni, asa cum mi s-a parut ca sugera colegul mai sus. :)

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei andrei11

Pasajul şi staţia de tramvai trebuie realizate.
Actualele treceri de pietoni trebuie să rămână.
Când s-o face M 4 ( la Sfântu' Aşteaptă ) o să distrugă actualul pasaj şi o să facă altul.
Ce, la Piaţa Unirii ( M 1 ) n-au distrus un acces, inclusiv un pasaj  de subtraversare a bulevardului  Dimitrie Cantemir ?

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei zapacitu

Nu e corect sa comparam ziua de azi cu vremurile de "atunci".

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei punmeister

Well, m-am inselat.

Primăria Sectorului 4 a anunțat vineri că încep lucrările la Pasajul Eroii Revoluției, care va face legătura întra stația de metrou și cele de tramvai.

„Început în urmă cu foarte mulți ani și ulterior pus în conservare până anul trecut, când a intrat în administrarea Sectorului 4 al Municipiului București, Pasajul Pietonal Eroii Revoluției va deveni cel mai modern nod intermodal, la standarde occidentale, ce va putea promova mobilitatea și accesibilitatea cetățenilor”, se arată în comunicatul dat publicității de Primăria Sectorului 4.

Duminică seara, traficul rutier în zonă se va desfășura restricționat, odată cu începerea lucrărilor. Pentru început se va interveni la trotuarul și prima bandă de circulație din fața Cimitirului Bellu, urmând apoi să se lucreze etapizat și pe celelalte benzi de circulație, fără a aglomera zona cunoscută drept una dintre cele mai sufocate din Capitală.

Toate trecerile de pietoni vor fi eliminate, după ce va fi finalizat Pasajul Eroii Revoluției

Toate trecerile de pietoni din intersecția Eroii Revoluției vor fi eliminate și mutate în subteran, respectiv în pasajul pietonal, astfel încât locuitorii sectorului 4 să nu mai fie nevoiți să traverseze intersecția în condiții de risc, iar șoferii să poată circula în condiții de trafic fluent. În prezent, călătorii trebuie să parcurgă sute de metri pentru a ajunge în stațiile de tramvai sau autobuz, precum și la stația de metrou, iar traficul intens face ca această intersecție să fie extrem de greu de traversat.

Ca urmare a lucrărilor pe care Sectorul 4 al Municipiului București le va demara și având în vedere că Piața Eroii Revoluției este un punct intermodal de transport, pasajul pietonal va face corespondență atât cu stația de metrou, cât și cu celelalte stații STB. Acesta va avea o lungime de 40 de metri, o lățime de 4,5 metri, trei căi de acces, trei escalatoare și trei lifturi pentru persoanele cu dizabilități.

Lucrările pentru modernizarea și consolidarea acestui pasaj pietonal vor dura aproximativ un an.


https://clubferoviar.ro/pasajul-eroii-revolutiei/

 


Go to page:  1  ... 18 19 20 21 22 23 24  ... 44
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2327 forum members have written 424632 posts in 5284 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use