Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

 

Topic: Discuții diverse

4065 posts, 986889 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 201 202 203 204 205 206 207  ... 291
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții diverse andrei11

Colega nu o să reușești NICIODATĂ să-i mulțumești pe toți cu AC - ul. De exemplu mie îmi face rău AC - ul, dar asta e, tac și înghit. Adică  tușesc. Incontinu, ca să fie limpede. Adică <<behăi>> Destui se uită curios la mine și se duc mai departe, dar le explic frumos că e din cauza AC -ului dar sunt nevoit să iau autobuzul.
Și eu la mașină merg cu A/C, dar nu în mod continuu. Mai opresc din când în când, iar când știu că trebuie să ies din mașină, cam cu 1 km înainte sau câteva minute.

Hai să nu comparăm AC - ul din mașina peronală cu AC - ul autobuzului, și nu din punct de vedere al perfomanțelor...Cred că e clar de ce, sau revin ?

 


Re: Discuții diverse Nenea_titi

Dimpotrivă, habitaclul unui autoturism fiind mult mai mic decât salonul unui autobuz, efectul aerului condiționat e mult mai pronunțat. În mașina proprie faci ce vrei tu, îl reglezi cum vrei tu, în autobuz nu.
Sunt destui care nu tolerează aerul condiționat, am răcit și eu de la aerul condiționat de mai multe ori, dar totuși nu suport să stau fără, mai ales în mașină. Iar în autobuz unde nu faci mișcare, mai ales vara, te încălzești și mai rău. Apropo, în vest nu există autobuz, troleibuz sau tramvai fără A/C...e obligatoriu. Doar că nu e dat la neam prostie de tare. La tramvaiele din Luxemburg de pildă, fiind lungi, sunt segmente unde aerul condiționat e aproape inexistent, segmente unde este foarte pronunțat. Multizona. Asta probabil pentru cei ca tine. Bine, tramvaiele alea au 45 m. Nu e un defect de construcție, "așa face toate". Nu am remarcat asta și în autobuze. Dar până la nivelul de calitate al transportului de acolo mai avem mult și bine. Aerul condiționat e prezent în vest pe transportul în comun încă din anii 80. La noi nici în ziua de azi...

Nu știu dacă ai mers vara cu un DeSimon aproape full. Eu de n ori, dar când mă duceam la liceu, nu aveam de ales... Ei bine, vara pe 178 nu prea exista sâni se facă rău cuiva de cald...efectiv erau, cred, peste 45 grade în ele, autobuze mai prost gândite decat alea ca și aerisire nu am văzut, un efect de seră incredibil . Preferam Ikarus de o mie de ori (geamuri mai mari).

 


Re: Discuții diverse TibiV

Umor involuntar...
Nenea_titi wrote:
... vara pe 178 nu prea exista sâni se facă rău cuiva de cald...

Bunaaaa.... :rofl:  :bere:

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse ADK

Cred că cel mai bun AC e cel din... mall-uri. Nici mie nu-mi face bine, și totuși sunt tânăr, ce nu-mi place în rest spre exemplu la mine în oraș majoritatea autobuzelor nu au geamuri culisante, dar nici nu s-ar îndura cei de la întreținere să facă sistemul ăla de climatizare să meargă în condiții optime. Că băgând un aer chior... mai bine e afară. :roll:
Și că tot venii vorba de E3-urile clasice, întâmplător mi-am adus aminte că eram într-un 381 foarte aglomerat într-o vară (restul nu vreți să știți) și toată lumea, în special boșoroghimea, se ”plângea” de lipsa aerului condiționat. Apoi la un moment-dat o bătrână, zice la tot autobuzul că ea a început să simtă aerul condiționat și să închidem geamurile. :lol:

 


Re: Discuții diverse Nenea_titi

TibiV wrote:
Umor involuntar...
Nenea_titi wrote:
... vara pe 178 nu prea exista sâni se facă rău cuiva de cald...

Bunaaaa.... :rofl:  :bere:


Corectura lui pește...după un update de firmware nu mai poți să o dezactivezi. Revenind.
A/C ul pe transportul în comun este un lucru obligatoriu, nu mai e o fiță. Și de fapt ar trebui să fie un fel de HVAC, că dacă nu evacuezi aerul viciat, nu faci nimic. Nu, la noi e încă ceva absent, mă refer și la E4 cu unitățile defecte. La noi dacă s-ar putea, ar lua autobuze Mercedes la echipare de DAC. Și românii sunt zgârciți, eu când am fost în 2018 să îmi iau mașina nouă (Logan 2018),lumea încă întreba dacă există variantă fără ABS, Servo direcție, și alte astea...să fie mai ieftin... Adică mașină generație 2018, cu dotări de dacie 1310 din 1985. E drept, respectivul avea cam 60 ani, și e adevărat că dădea la rabla o dacie de prin 1999, (zâmbetul lui Iliescu), dar să nu fi deschis la minimul de dotări...că își amintea de loganul ăla absolut chel (de criză (avea doar ABS și Airbag șofer), și i s-a spus că aia e veche și a început să îi imbarlige pe ăia cu tot felul. Până la urmă a acceptat varianta de bază actuala...deh,așa suntem noi, ne zgârcim la tot...

 


Re: Discuții diverse punmeister

HVAC pot avea doar autobuzele electrice si cele hibride serie.

 


Re: Discuții diverse TibiV

Nenea_titi wrote:
Și românii sunt zgârciți, eu când am fost în 2018 să îmi iau mașina nouă (Logan 2018),lumea încă întreba dacă există variantă fără ABS, Servo direcție, și alte astea...să fie mai ieftin... Adică mașină generație 2018, cu dotări de dacie 1310 din 1985. E drept, respectivul avea cam 60 ani, și e adevărat că dădea la rabla o dacie de prin 1999, (zâmbetul lui Iliescu), dar să nu fi deschis la minimul de dotări...

Asta a fost un caz extrem... Iar faptul ca mosul nu a gasit ce voia nu este o uimire, este un lucru normal....
Uita-te pe cifrele oficiale de la Dacia...
Initial (dupa lansarea Loganului) au produs masini "chele", dar au renuntat dupa vreo 2 ani de la lansare...
Pur si simplu au constatat ca majoritatea covarsitoare a comenzilor erau pentru variantele mult peste varianta "cheala", iar jumatate erau pentru echiparile "de top"

Cu alte cuvinte...
Sa nu generalizam.
Românii sunt zgârciți, englezii sunt poponari (cum naiba nu s-a stins natia?...), olandezii sunt drogati, rusii sunt betivi iar rusoaicele sunt curve samd...

 


Re: Discuții diverse Nenea_titi

Off topic : varianta de bază Logan are Servo direcție, Abs, esp, nu are :A/C, radio (are preechipare, și cablaj doar pentru 2 boxe), capace integrale roți, spoilere în culoarea caroseriei. El cerea variantă cheală. Toate variantele de Logan s-au vândut bine, dar acum e obligatoriu ABS, ESP, direcția asistată,așa prevăd normele.
La autobuze nu e musai să pui climatizare, că în țările nordice ar fi relativ inutil (deși cu încălzirea asta globală, nu știu cum mai e), dar când la noi, un autobuz plin înseamnă 120% plin, și o linie nu e rentabilă dacă nu merge autobuzul la supra capacitate... Ne mai mirăm că se strică. E, aerul condiționat poate să nu mai facă față când autobuzul e supra aglomerat. Din motive lesne de înțeles.

 


Re: Discuții diverse cris_m

Nu mai e asa frig nici in tarile nordice. Uite, iti dau exemplu Polonia, capitala medievala Cracovia. Pana de curand, vehiculele nu erau comandate cu AC, pentru ca la ei nu erau mai mult de 25-27 de grade vara. Acum, au inceput sa le ia cu AC pentru ca s-a ajuns si la 32-33 de grade ziua. La cele mai vechi au inceput sa le puna instalatii ca sa nu fie cuptoare pe roti. Asadar, cum bine ai spus, nu e musai sa pui climatizare, dar daca esti om rational realizezi ca acest lucru e absolut necesar. Si inca ceva, sa nu comparam mall-urile, masinile personale cu autobuzele/troleibuzele/tramvaiele...

 


Re: Discuții diverse shoppy

Ba sa le comparam, ca fix la astia de isi permit sa se plimba saptamanal cu masina personala la mall incercam sa le promovam transportul in comun.

 


Re: Discuții diverse andrei11

Știi bancul acela <<Cum a apărut femeia>> ? Bine, sunt mai multe variante. Fix așa i-ai răspuns tu lui cris_m...

 


Re: Discuții diverse shoppy

Oamenii care folosesc Stb acum o fac pentru ca sunt obligati sa o faca, si o sa continue sa foloseasca chit ca e prea cald, frig, jeg, aglomerat, daca vrem sa scada numarul masinilor de pe strada trebuie sa ne gandim ca aia cu masinile au confort la ei in masini si nu o sa inghita conditiile actuale din Stb, de aceea trebuie sa comparam.

 


Re: Discuții diverse Nenea_titi

Eu în weekend nu folosesc mașina decât dacă fac cumpărături sau ies din oraș. Dar în timpul săptămânii nu am de ales atâta timp cât lucrez la cca 10 km de București. Și există doar un R  care vine și pleacă când are el chef. Iar cum eu lucrez în ture, e și mai dezavantajos.

Apropo : cât am stat în Luxemburg, acolo nu am fost nevoit să folosesc mașina...deși pe arondismentul de domiciliu parchezi gratuit, și puteam să îmi iau parcare gratis pe tot orașul (175€ anual), nu simțeam nevoia. În stațiile de autobuz, se specifică intervalele de succedare, un autobuz nu e niciodată ca o conservă de sardele, curat, civilizat, rapid, benzi BUS dedicate. La noi, ioc a/c, supraaglomerate, și unde am nevoie, ajung cu mașina de n ori mai repede decât cu transportul în comun. Da, au confort în mașini și din alte motive : aer condiționat, nu aud toți moșii, babele și pe unii și alții cum vorbesc tare, ajung la timp unde au nevoie, iar vara nu sunt obligați să suporte toată borhăiala din transportul în comun din lipsa climatizării și a oamenilor necivilizați. Conform expresiei omul sfințește locul. În alte țări din Europa, se investește în transportul în comun tocmai pentru a determina lumea să folosească cât mai puțin mașina. De aceea, au și rețeaua de cale ferata dezvoltată, pentru navetiști. La noi, parcă te obligă să folosești mașina. Efectiv, în Germania, Luxemburg, Austria, mă simțeam în transportul în comun ca în mașină, confort, civilizație. La noi, am momente când, funcție de garajul/depoul care deservește linia respectivă, mă simt ca un sac de cartofi într-un transportor de gunoi,sau ca într-un vagon minier. Vehicule neîngrijite, murdare, căzute. Atât din cauza personalului STB, poliției locale cât și a faunei.

 


Re: Discuții diverse CiprianTRB

Ieri am nimerit într-un Euro 3 fără A/C pe 178, am mers de la Apusului pana în Cartier Militari, în jurul orei 18:00, la Pacii s-a aglomerat... deși afara erau 25°C în autobuz erau aproape 40°C, m-a luat și amețeală , pentru ca nu mai puteam respira,toate haine de pe mine transpirate... Noroc ca nu am dat de nespălați, totuși în tot autobuzul miroasea a parfum de femei.. Urăsc "oamenii care toarnă toata sticla sticla de parfum pe ei... "
Ăsta e transportul în comun din București...

 


Go to page:  1  ... 201 202 203 204 205 206 207  ... 291
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2385 forum members have written 430478 posts in 5346 topics and 517 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use