Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Circulația în format "trenuleț"

307 posts, 113974 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 16 17 18 19 20 21 22
 
 

📖 Pagination options
Re: Circulatia in format "trenulet" barbuandrei

Din pacate situatia liniei 122 este cunoscuta la nivel de STB, datorita blocajelor si cozilor de pe portiunea Latin-Soseaua Panduri, unde traficul este foarte aglomerat. Astazi de exemplu in jurul orei 12, pe Bd. Elisabeta se aflau 4 autobuze la distanta de 1-2 statii.

 


Re: Circulatia in format "trenulet" Chev Celios

Atata timp cat soferul nu are cum sa stie ce interval este intre el si cel din fata nu ai cum sa il sanctionezi.

 


Re: Circulatia in format "trenulet" Dragos31

Exista aplicația InfoSTB unde sunt arătate toate autobuzele de pe traseu.

Șoferii se pot ghida după respectiva pentru a menține un interval de succedare decent față de turul din fața și, respectiv, cel din spatele lor.

 


Re: Circulatia in format "trenulet" Chev Celios

Soferii nu sunt obligati sa se uite pe aplicatie, și te asigur eu ca nu toti au smartphone. Plus ca sistemul care ar trebui sa le afiseze soferilor intervalul fata de cel din fata este  montat odata cu validatoarele,insa nu a functionat niciodata. De fapt face parte din SAT.

 


Re: Circulatia in format "trenulet" WT_fan06

Asta cu uitatul pe aplicație ca să păstrezi intervalele de succedare este un nonsens. Există sisteme care dacă ar fi activate ar arăta pe bordul de Citaro întârzierea sau avansul în timp real față de orar. Adică dacă autobuzul are programată oprirea în stația x la 12:09 și el e în stație la 12:11 atunci apare un +2 pe bord. Cu minus e afișat avansul. Cel puțin așa e prin Germania, sau prin alte țări cu un minim de bun simț...

 


Re: Circulatia in format "trenulet" Chev Celios

Exact pe acelasi principiu este si sistemul montat pe vehiculele STB.

A pus @macheta218 o poza cu consola SAT prin 2015 pe vremea cand se faceau niste teste.




viewtopic.php?f=20&t=66&start=70

 


Re: Circulatia in format "trenulet" Costin

@lykkelig. mesajul tau a fost sters pentru ortografie si gramatica precare, in conditiile in care ti s-a atras atentia de nenumarate ori ca trebuie sa iti corectezi gramatica si ortografia daca vrei sa activezi pe forum.

Acesta este un avertisment conform regulamentului forumului, pe care l-ai citit si cu care ai confirmat ca esti de acord la inscriere, cap. I pct. 2.

Poti republica mesajul daca il redactezi corect.

 


Re: Circulatia in format "trenulet" andrei11

De la moderator  citire:
Măi omule ( lykkelig. ) e cazul să te duci la şcoală. Şi nu la una "înaltă", la o Şcoală Generală. Până atunci cred că ai slabe şanse să mai activezi pe aici.
Ţi-am şters de data asta eu mesajul, şi asta pentru că eu l-am citit primul.

 


Re: Circulatia in format "trenulet" Costin

A treia oara n-a fost cu noroc. Colegul lykkelig ia vacanta o perioada, timp numai bun de folosit pentru a studia niste gramatica si ortografie.

 


Re: Circulatia in format "trenulet" cosminduru

Azi dimineață trenuleț, două 79 unul după altul.  5202 și 5270  

Dialog cu ocazia troleelelor sărite pe la Traian... al doilea deja în spate
5202 ce faci mă
5270 hai că mi-e foame
5202 păi așa ai venit în spate
5270 păi dacă tu dormi

Asta după ce 70 avea o mare gaură, turul era pe la Armenească în timp ce returul se ducea deja în zona Traian. Deci cel de la Armenească avea probabil interval de 30 min așteptare...
Nu reglează nimeni această bătaie de joc? Șoferii merg cum vor cu scuza traficului. Să le facă benzi unice odată!

 


Re: Circulatia in format "trenulet" bgd70

Am facut recent o sesizare catre TPBI legata de circulatia liniei 79 si au raspuns clasic ca de vina sunt ambuteiajele iar soferii sunt instruiti sa respecte programul. Nu au fost interesati de rezolvarea problemelor semnalate de catre mine.

PS: Macar nu au asteptat sa se faca 28-30 de zile de la data sesizarii sa imi dea un raspuns delasator, cum facea STB in trecut.

 


Re: Circulatia in format "trenulet" Bogdan Ciorascu

Si pe 70 la fel. Venind aseara de la Vasile Parvan, aproximativ ora 20, in fata 51xx, eu alt 51xx, in spate 53xx.
La Potcoava deja toate unul dupa altul...

 


Re: Circulatia in format "trenulet" bgd70

Daca pe linia 70 ar fi " de inteles" pt ca sunt 13/14 masini turate si care are o frecventa buna, se mai aduna pe traseu. La 79 e total aiurea ca avand un maxim de 8 masini pe linie la orele de varf, sa ai un trenulet format din 2, in conditiile in care altele 2 sau 3 stationeaza la capatul de la Bd. Basarabiei. Mai raman prea putine pe traseu.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Circulatia in format "trenulet" GPS

Acum 6-7 ani pe vremea lucrărilor de la Sudului exista linia 77 care întorcea la Nițu Vasile. 15 troleibuze pe un traseu de 5 stații. Cum se face că acele troleibuze puteau să nu formeze în majoritatea timpului trenulețe, iar pe 70 se formează?

 


Go to page:  1  ... 16 17 18 19 20 21 22
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2308 forum members have written 423215 posts in 5270 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use