MetrouReţeaua de metrou din Bucureşti

 

Topic: Despre rețea (infrastructură, caracteristici, etc.)

254 posts, 118913 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 19
 
 

📖 Pagination options
Re: Despre retea (infrastructura, caracteristici, etc) freyutz

Iar in zonele cu catenara, vei vedea un martor luminos F care indica prezenta curentului pe fir.

 


Re: Despre retea (infrastructura, caracteristici, etc) cobradinberceni

Exista vreo legatura intre M2 si M1/M3? Adica un tren de pe M2 poate intra pe celelalte magistrale in apropiere de Piata Unirii sau Piata Victoriei? Ori in alta parte?

 


Re: Despre retea (infrastructura, caracteristici, etc) freyutz

Da, toate magistralele sunt conectate intre ele.

Intre M1 si M2 legatura este realizata printr-o linie tehnologica in zona statiilor Piata Victoriei.
Intre M1 si M3 legatura se face in zonele Eroilor / Nicolae Grigorescu
Intre M1 si M4 legatura se face printr-o linie tehnologica situata pe ambele magistrale intre statiile Gara de Nord si Basarab

 


Re: Despre retea (infrastructura, caracteristici, etc) andrei11

Uite linia de legatura intre M 1 si  M 4 in zona Gara de Nord - Basarab.
Linia din stanga este linia GdN 1 - Basarab a magistralei 1 ( M 1 ) ; linia din dreapta este linia de legatura ce se desprinde din M 1 dupa statia GdN 1 si ajunge la M 4 inainte de statia Basarab / M 4.
Poza este luata din ciberspatiu si e posibil sa apartina chiar lui freyutz sau al altor temerari care au facut poze pe acolo cu aproape 10 ani in urma.
9-1-2015 6-53-27 PM.png (1.03 MB; downloaded 6743 times)

 


Re: Despre retea (infrastructura, caracteristici, etc) freyutz

Imi pare cunoscuta poza asta :) insa au trecut doar 5 anisori si jumatate de la momentul pozei :)

 


Re: Despre retea (infrastructura, caracteristici, etc) andrei11

Ti-am spus ca le-am luat din ciberspatiu.
Uite la repezeala o adresa (___), sunt absolut convins ca acel freyutz esti chiar tu, ai si alte adrese, am recunoscut din prima, deci n-am comis nici o ilegalitate. Dar mai sunt si alte poze ale altor persoane, de aceea am spus ca posibil sa fie poza ta, posibil nu. Eu cand le descarc in calculator pozele care ma intereseaza nu stau sa-mi notez ( in majoritatea cazurilor ) si sursa, nu ma ajuta cu nimic.
9-2-2015 1-05-45 PM.png (95.03 KB; downloaded 6652 times)

 


Re: Despre retea (infrastructura, caracteristici, etc) cobradinberceni

andrei11 wrote:
Uite linia de legatura intre M 1 si  M 4 in zona Gara de Nord - Basarab.

Multumesc pentru raspunsuri.
Banuiesc ca trecerile inte M2 si M1 se fac pe o rampa/panta, intrucat e o diferenta de nivel, corect?
PS: intotdeauna am crezut ca e doar o linie moarta pe care trag utilajele de intretinere la Piata Victoriei 1, iesirea spre Aviatorilor.

 


Re: Despre retea (infrastructura, caracteristici, etc) zapacitu

Si la Victoriei, si la Unirii sunt linii "in panta/rampa". La Eroilor (M1/M3) si la Gara sunt la nivel, iar intre Grigorescu si Dristor e o mica diferenta de nivel pentru linia catre Centura. La Eroilor M1/M5 va fi ceva similar Victoriei/Unirii.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Despre retea (infrastructura, caracteristici, etc) sab

cobradinberceni wrote:
intotdeauna am crezut ca e doar o linie moarta pe care trag utilajele de intretinere la Piata Victoriei 1, iesirea spre Aviatorilor.

Linia de legaturanu este spre Aviatorilor. Linia de legatura se desprinde din  linia curenta inainte de curba de intrare in statie dinspre Gara de Nord.
Este foarte vizibila, atat cand vii pe M1 dinspre GdN catre Victoriei, cat si cand pleci dinspre Victoriei pe M2 catre Romana, nu stiu cum de ti-a scapat. Ba chiar pe M2 se vad 2 linii de legatura, cea veche (care trebuia sa asigure legatura dintre M2 si fosta M3 si care este abandonata), cat si actuala linie de legatura.

Acolo la iesirea catre Aviatorilor este, intr-adevar, o linie pentru utilaje.

zapacitu wrote:
Si la Victoriei, si la Unirii sunt linii "in panta/rampa". La Eroilor (M1/M3) si la Gara sunt la nivel, iar intre Grigorescu si Dristor e o mica diferenta de nivel pentru linia catre Centura. La Eroilor M1/M5 va fi ceva similar Victoriei/Unirii.

La Unirii este o simpla linie de garare la ora actuala.
La Gara, asa cum se vede si in poza postata de andrei11, nu este chiar o linie la nivel, ci urca. De fapt este o combinatie acolo, M1 coboara de la nivelul fostei M3 catre nivelul propriu care ii era destinat si linia de legatura urca. Si acolo, ca si pe M2 avem de-a face cu o veche linie de legatura abandonata (legatura fosta M3-M1). Si aceasta este vizibila (celebra "usa de pitic" a luiandrei11)

 


Re: Despre retea (infrastructura, caracteristici, etc) andrei11

Pentru freyutz, sab si cei interesati, am mutat discutiile  referitoare la amorse / tunele parasite aici. Prevad lucruri interesante !

 


Re: Despre retea (infrastructura, caracteristici, etc) Sudsemnatu

Salutare tuturor,

Urmaresc de mult acest forum dar intotdeauna am citit ca de adaugat/intrebat ceva nu am avut ce. Am o rugaminte.
Unde gasesc un plan mai exact al magistralei 3 ? Ma intereseaza mai exact bucata dintre Pacii siPreciziei..pe unde trece mai exact. Vreau sa cumpar un apt intr-un ansamblu rezidential din zona aceea, mai exact Ten Blocks, si unii ziceau ca ar trece metroul fix pe langa si se simt unele vibratii/zgomote cand trece. De aceea as vrea sa stiu pe unde trece? Lateral stanga, dreapta, ...etc.

Multumesc

 


Re: Despre retea (infrastructura, caracteristici, etc) andrei11

Joaca-te si tu putin la calculator. Fix pe sub Aleea Valea Crisului. Adica trage o linie dreapta pe directia strazii si vezi unde "inteapa" Iuliu Maniu si Preciziei. Strada aceea ( sau aleie sau ce o fi ) a aparut acolo pe directia aceea si cu latimea de 20 m pentru ca pe sub ea circula M 3. Evident ca la capete trebuie sa prevezi niste raze de curbura ( R = aproximativ 400 - 500  m ) ca sa-ti iasa desenul cat mai exact.
Succes si daca mai ai intrebari pune-le.
Si pune pe desen o cruce fix unde e locul ca habar nu am dupa denumire.
9-29-2015 1-42-49 PM.png (1.45 MB; downloaded 6305 times)

 


Re: Despre retea (infrastructura, caracteristici, etc) Sudsemnatu

Multumesc mult Andrei, e fix de ce am nevoie. Pare ca magistrala trece fix pe langa blocul din colt, unde visez eu. Acum intrebarea e...ca vad ca locatarii sa feresc sa vb de asta. O fi asa rau ?

 


Re: Despre retea (infrastructura, caracteristici, etc) andrei11

Varianta in doi pasi :
1) Cea mai la indemana, stai pe trotuarul care-ti trebuie ( cel mai apropriat de locuinta ta ) cat mai aproape de locuinta, dar pe trotuar ca sa nu bata la ochi cel putin 45 minute - sau ideal 75 minute. Si vezi daca simti ceva. In 45 minute ar trebui sa treaca prin tunelul repectiv 3 sau 4 sau 5 metrouri, daca stai 75 minute evident dublu. Vezi daca simti ceva.
2) Daca ti se pare ca e ok ar tebui sa stai tot asa 45 - 75 minute in apartamentul pe care vrei sa-l cumperi.
Asa, informativ, blocurile sunt cele "Ceausescu"  ? Cate etaje au ? Sau s-au construit si blocuri noi, capitaliste ? Ce regim de inaltime au ?
Sa stii ca nu te-am luat peste picior cu cele 45 - 75 minute.  :cry:

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 19
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Reţeaua de metrou din Bucureşti  • 
Choose destination

Since our 2310 forum members have written 423263 posts in 5270 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use