Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiProiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonate

 

Topic: Parcajul subteran si pasajul Razoare

109 posts, 57910 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 
 

📖 Pagination options
Re: Lucrarile la parcajul subteran si pasajul Razoare George

subway guru wrote:
@George:
De unde 'sa ghicesc   '???


Credeam ca stii pe cai mai traditionale, ingineresti - gen vazut un proiect sau altele asemenea. Din ce a trimis Dominatrix rezulta ca e vorba de pasaj, in intregul lui. Bine, hotararea aia e foarte generala. Vom vedea.
Vorba lui nea Marin: timpul probabil: daca vreti sa stiti cum o sa fie vremea maine, asteptati pana maine!

 


Re: Lucrarile la parcajul subteran si pasajul Razoare Dominatrix

subway guru wrote:
@Dominatrix:
'Presupun' ca e vorba de pasajul rutier 'suprapus' peste M5, altfel nu are nici un sens... :roll:
Asa este. Uite aici o fraza-cheie: "Se incheie prezentul acord:
Municipiul Bucuresti si SCTMB Metrorex SA isi propun sa realizeze in comun lucrarea de interes public local Pasaj rutier subteran RAzoare, pe axa Drumul Taberei -Centru.

 


Re: Lucrarile la parcajul subteran si pasajul Razoare subway guru

@George:
Pe cai 'ingineresti' ti-am spus care erau posibilele 'obiecte' la Razoare 'de colaborare' cu Metrorex-ul, cele patru....
Ne-a 'bagat in ceata' ordinea de zi...
Se contureaza 'logic' ca e vorba de 'pasajul rutier' in lungul lui M5...
E bine si atat... 8-)

 


Re: Lucrarile la parcajul subteran si pasajul Razoare aztec

Si fraza cheie este "simultan".
Posibil ca Pasajul sa fie gata inaintea inaugurarii metroului. Adica la metrou sa se mai lucreze la finisaje si placaje si in pasaj sa se circule.

 


Re: Lucrarile la parcajul subteran si pasajul Razoare DanCld

In PUZ se distinge o reorganizare serioasa a retelei stradale in zona, inclusiv intersectia de la Razoare dispare sub forma pe care o stim acum (ramane doar o intersectie simpla intre Bd. Timisoara si Trafic Greu, Dr. Taberei fiind defluita direct spre Academia Militara). Ce nu mi-e clar e daca aceasta reorganizare precum si constructia celui de-al 2-lea pasaj nu vor fi amanate pana la finalizarea proiectului curent, orientat spre iesirea din Dr. Taberei; nu stiu daca orasul in sine poate sa suporte o operatiune chirurgicala de o asemenea anvergura  :!:

 


Re: Lucrarile la parcajul subteran si pasajul Razoare subway guru

@aztec:
'Simultanul' ala 'din punct de vedere ingineresc' e destul de relativ...Precizamente ar fi trebuit sa sune 'corelat'...
Logic e mai intai tunelul de metrou (e mai adanc) si apoi 'pasajul rutier' care e mai la suprafatza... :ugeek:

 


Re: Lucrarile la parcajul subteran si pasajul Razoare andrei11

Pana la urma pasajul acesta (dr Taberei - Centru ) unde intra in pamant si unde iese ? O schema, ceva, niste denumiri de strazi ? Am impresia ca este foarte lung si am imprsia ca la colaboararea intre PMB si Metrorex se refera strict la statia de metrou Academia Militara. Acolo nici nu poate fi vorba de o colaborare pentru ca pasajul si statia fac parte din acelasi proiect, nu sunt 2 proiecte diferite, este vorba de aceeasi constructie. Nu stiu cine este proiectantul statiei de metrou dar cu siguranta cine a proiectat statia a proiectat si pasajul rutier - bucatica de 200 metri de peste statie.

 


Re: Lucrarile la parcajul subteran si pasajul Razoare subway guru

@andrei11:
se vede destul de clar unde 'intra' si unde 'iese' din planurile PUZ puse de @aztec.
Toate cele bune! :ugeek:

 


Re: Lucrarile la parcajul subteran si pasajul Razoare aztec

Cu albastru sunt intrarile si iesirile din pasaj. Cu galben statia de metrou Academia Militara, iar cu portocaliu tunelul pasajului subteran. Gogle Earth spune ca intre albastre e cam 1 km.
Binenteles, eu discut   pana una alta ce spune PUZ-ul nodului intermodal razoare si cel al metroului.

 


Re: Lucrarile la parcajul subteran si pasajul Razoare Gentoo

Inca ceva interesant in Cancan legat de subiect .Sper ca se va confirma in stenograma sedintei Consiliului General din 20.01 .

'Un nou pasaj pentru bucureÅŸteni
Consilierii generali au votat în ultima şedinţă de consiliu o nouă lucrare de infrastructură în Capitală. Este vorba de "pasajul rutier suprateran Eroilor", care va lega diametrala Buzeşti-Uranus de noul pasaj subteran de la Academia Militară.

Iniţiativă. Proiectul consilierul general Florin Vlădan a fost deja aprobat în şedinţa Consiliului General a Municipiului Bucureşti
Sprijin. Ministrul Dezvoltării şi Turismului, Elena Udrea, a fost mulţumită de pasaj şi vrea să fie implementat cât mai curând
"Noul pasaj va lega Drumul Taberei şi Rahova de Buzeşti, pentru a putea fluidiza traficul, ca să nu mai existe ambuteiaje zilnice din zona Eroilor şi Răzoare", ne-a spus consilierul general Florin Vlădan, iniţiatorul proiectului.


El a discutat despre această lucrare de infrastructură şi cu ministrul Dezvoltării şi Turismului, Elena Udrea, care şi-a dat girul pentru pasaj. Potrivit iniţiatorului, lucrarea va începe de la intersecţia străzilor Dr. Carol Davila cu bdul. Eroilor şi va ajunge până la strada Berzei. Pasajul de la Eroilor va avea două benzi pe sens şi va costa mai puţin decât cel de la Mihai Bravu, adică aproximativ 20 de milioane de euro.

La acest proiect au contribuit mai mulţi consilieri generali, precum Ionuţ Popa şi Călin Murg.'


P.S. ar trebui un moderator sa stearga din titlu 'parcajul subteran'pt. ca este clar o greseala in textul aparut pe site-ul PMB

 


Re: Lucrarile la parcajul subteran si pasajul Razoare ANTENA

Articolul asta e un non sens.
Pasaj de la Carol Davilla pana la Berzei? De-a lungul strazii Stirbei Voda? Cred ca sunt vreo 2 km. Si e si chilipir nu alta.
Eu mi-as imagina un pasaj pe structura metalica peste Dambovita - similar Grozavesti.

 


  • Sava6115-6315
  • Posted:
  •  

Re: Lucrarile la parcajul subteran si pasajul Razoare Sava6115-6315

Sambata(22ian) Oprescu  a fost invitat la  emisiunea 3x3  de pe realitatea si, venind vorba de magistrala de metrou din Drumul Taberei, a spus ca  "ei  vor sapa cu  cartitele de la Drumul  Taberei  34 spre  Eroilor si noi venim pe langa ei cu un pasaj la Academiei." Inteleg ca Oprescu vrea sa se sealizeze ambele proiecte simultan :)  (sau  cel putin  asa reiese...)

 


Re: Lucrarile la parcajul subteran si pasajul Razoare aztec

Mda.. e oficial...din sedinta consiliului general al PMB.
"proiect de hotarare privind Pasajul rutier suprateran Eroilor' pe axa Drumul Taberei - Centru."
A fost aprobat.. si e ceva diferit de pasajul subteran....
Ceva nou de care nu am auzit pana acum..si nu rezolva in totalitate problemele de trafic .. fara largirea pe Stirbei Voda ..

 


Re: Lucrarile la parcajul subteran si pasajul Razoare subway guru

E altceva decat pasajul subteran de la Razoare, e pasaj suprateran la Eroilor.
Nu se incurca destul de tare cu cele doua linii de metrou M1/M5? (chiar daca e 'suprateran' tot trebuie sa stea pe niste fundatii...)

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Proiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonate  • 
Choose destination

Since our 2311 forum members have written 423635 posts in 5275 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use