MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou

 

Topic: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou

688 posts, 225072 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 50
 
 

📖 Pagination options
Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou subway guru

Dr2005 wrote:
Gabi23 wrote:
La Grozavesti lucrarile stagneaza


Au 12 luni la dispoziţie să facă o lucrare care în Austria se face într-o săptămână. De ce să se grăbească?

Da, ai perfecta dreptate, in Austria si copii nu se fac in 9 luni, se fac intr-o saptamana...
Esti pur si simplu 'penibil', mai si gandeste inainte de a da din 'clape'... :cry:

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou Dominatrix

andy wrote:
Sab a pus o intrebare interesanta:
sab wrote:
O intrebare...In cazul liftului direct la peron cum se va face validarea cartelei ? Sau oricum sunt doua lifturi ?


Inca ceva, in ce statii exista ACUM, EFECTIV, lifturi functionale? Eu stiu de N. Grigorescu, 1 Decembrie si 1 Mai (aici PENIBIL de lent liftul, si te simti parca intr-o cutie de tinichea)
+ Gara de Nord 2. Nu stiu sigur, dar parca si in statiile Nicolae Teclu si Anghel Saligny sunt lifturi.

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou andrei11

Catre toti userii : A vazut cineva pana acum vre-un lift functionand ? Si ca extensie la intrebare, desi e putin off in cate RATB - uri ati vazut platforme in functiune ?

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou Gabi23

andrei11 wrote:
Catre toti userii : A vazut cineva pana acum vre-un lift functionand ?

La televizor la inaugurare, la 1 mai & GdN din ce imi amintesc...  
andrei11 wrote:
Si ca extensie la intrebare, desi e putin off in cate RATB - uri ati vazut platforme in functiune ?

Am vazut cel putin 10 cazuri in care se foloseau platformele din autobuzele Mercedes Citaro...

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou 3mil

andrei11 wrote:
Si ca extensie la intrebare, desi e putin off in cate RATB - uri ati vazut platforme in functiune ?

Si eu am vazut cateva, tot la autobuzele Mercedes Citaro. Interesant cum se lasa autobuzul pe partea dreapta la cativa cm de nivelul carosabilului in astfel de cazuri. :)

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou ByOnu

subway guru wrote:
Uite aici harta cu lifturile existente...


Avem lift la Unirii?! :shock: De cand?

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou sab

Nu scrie "lift", scrie "facilitati pentru persoane cu disabilitati ", nu este acelasi lucru. La Unirii1 spre Horoscop avem teoretic o platforma. Practic, din ce am inteles, nu prea functioneaza si cand apesi butonul vin doi "baieti cu muschi" care te cara pe sus pana afara.. :lol:
Pana la urma putem sa generalizam solutia asta si iesim mai ieftin decat cu lifturile...

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou Utilizator anonim

La Preciziei lucrarea pusa de mine saptamana trecuta nu tine de lifturi, ca avea placuta de la Metrorex ?  :shock:
Pe M2 vad ca nu au atacat nici-o statie pana acum.

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou subway guru

Eu v-am dat ca deobicei 'suportul'...actualizarea 'la zi' va revine integral... 8-)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou sab

Se vede inca o data ca Obor si Muncii sunt niste "statii avorton", nu vor fi niciodata statii normale, accesibile persoanelor cu disabilitati. Care este insa situatia la Basarab ? Nu se mai poate monta lift din cauza rampei Pasajului Basarab ?

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou subway guru

Planul cuprinde lifturile din programul de 'imbunatatire a accesului' (statiile vechi ce nu au fost initial proiectate sa fie dotate cu lifturi)
Statiile de pe M4-R1&R2 (aici ma refer la 'investitii' nu la liniile de circulatie) au fost proiectate din start cu lifturi.
M4-R2, GdN2-1 Mai a fost primul tronson la care s-au prevazut lifturi, urmat de R1, Grigorescu-LdC.
Pe R2, s-au montat doar la 1Mai si la Gara (copertina clasa 2-a), dar puturile pentru 'casa liftului' sunt construite si nu necesita decat 'echiparea'.
Au ramas neechipate puturile de la: GdN2-Muzeul CFR, Basarab1 - 2 la peron, si la Basarab2 cate unul la accesul Titulescu si accesul Dinicu Golescu, plus unul la Grivita.
Pajura si Bazilescu vor avea si ele lifturi 'din start'.
Completati voi harta (nu ma pune-ti doar pe mine la munca) cu inca doua culori de 'buline' pentru M4:
- in constructie, neechipat inca la Bazilescu si Pajura;
- construit dar neechipat inca la Grivita, Basarab1+2 si GdN2.
In felul asta harta e mai 'completa'.
In ceea ce priveste Obor si Muncii, ai oarecum dreptate, toata lumea stie ca sunt foste statii de tramvai 'reshapate' in statii de metrou.
Nu pot fi niste statii 'normale' tot asa cum un copil nascut negru nu poate fi un adult alb 'normal', chiar numindu-se el si Michael Jackson... 8-)
Toate cele bune, draga @sab!

 



Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou subway guru

sab wrote:
Si Mihai Bravu ?

Mai sunt si 'orfani': Mihai Bravu si Antilopa...

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou Dominatrix

La cat de folosita e statia Pantelimon/Antilopa nu ma mira ca nu se "omoara" nimeni sa puna lift acolo, dar statia Mihai Bravu de ce nu e inclusa in proiect? Exista vreo problema de ordin tehnic care ar impiedica instalarea unui ascensor acolo?

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 50
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou  • 
Choose destination

Since our 2310 forum members have written 423612 posts in 5275 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use