Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTramvaie STB

 

Topic: Tatra T4R

2732 posts, 673649 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 188 189 190 191 192 193 194 195 196
 
 

📖 Pagination options
Re: Tatra T4R idk_vlad

Trebuie urgent să fie luate V3A-urile transferate la Colentina înapoi la Militari, să nu se mai repete repartizări de genu. Dar de curiozitate, nu găseau şi ei vreun Bucur 1 funcţional prin depou să-l bage aici? Mi-e greu să cred că nu mai era disponibil niciunul...

 


  • TPB
  • Posted:
  •  

Re: Tatra T4R TPB

Din ce știu, circulă toate albastrele din seria 3005-3011 alături de 3003 care a revenit săptămâna aceasta, atât pe 25, cât și pe linia 10.
Cât despre V3A-uri, deși mai bine am discuta într-un alt topic, cu excepția lui 254, ar reveni la Militari (091, 347, 268 cel puțin) doar dacă ar fi mai multe Astre Imperio defecte.
Încep să mă întreb dacă aceste tramvaie Tatra vor mai circula cu călători și în vara anului viitor...

 


Re: Tatra T4R idk_vlad

Mai sunt active 12 vagoane și mai sunt de venit 30 de Imperio-uri. Teoretic, ar trebui ca cele 30 de Imperio-uri să le înlocuiască, dar te poți aștepta la orice din partea STB.

 


Re: Tatra T4R Nenea_titi

De pomană, Imperio nu se repară (încă) la sârmă și ciocan. În plus, la ce exploatare este, casarea tatrelor și Imperio care stau la gard din diverse motive (defecte, accidente sau scadente la revizie), nu va fi ceva de dorit. Vor trebui să aibă ceva pe care să se bazeze, iar tatrele sunt o soluție comodă. Scoate turele la stradă . Tatrele au dovedit fiabilitate iar V3A se poate cârpi în fel și chip. Probabil tatrele vor sta în conservare și scoase doar în situații extreme.

 


Re: Tatra T4R idk_vlad

La Militari sunt 24 de Imperio-uri (12 pentru 25,  12 pentru 10). Sunt 8 tramvaie Bucur 1 disponibile + V3A-93-ul 254, deci în total 9 vagoane non-Tatra (cu excepția Imperio-urilor). Militari are 16 ture pe linia 25, 12 dintre care sunt cu Imperio și 4 non-Imperio. Deci rezultă că 9-4=5 tramvaie disponibile non-Tatra. Astăzi a circulat și 3011 pe linia 10, deci 4 tramvaie non-Tatra disponibile.

Dacă sunt 4 tramvaie disponibile, de ce a fost necesară repartizarea unei Tatre pe 25?

 


Re: Tatra T4R Cezar210

Teoretic avem șanse mari de a vedea Tatra și la anul, pentru ca abia în contractul următoarei licitații de tramvaie noi este specificata înlocuirea vagoanelor Tatra.

 


Re: Tatra T4R tibi227

Care contract? Nici nu avem încă o licitație făcută în privința unei noi achiziții de tramvaie din ce știu

 


Re: Tatra T4R idk_vlad

Mai este o licitaţie ce prevede achiziţionarea a 250 de tramvaie noi prin PNRR de 27/36 metri, deşi nu cred că s-a mai făcut ceva cu ea

 


Re: Tatra T4R Cezar210

Da, despre acea licitație vorbeam.

 


Re: Tatra T4R LucaTB

3317 intrând în terminalul C.F.R. Progresul pe linia 25:
3317 - 25 - 22.12.2023.jpg (1.63 MB; downloaded 1390 times)

 


Re: Tatra T4R 1689

Ma uit cu tristete la aceasta imagine…

Nu mai exista nici o linie dreapta sau suprafata plana pe acest vagon…

Pina nici afisajul frontal nu mai este aliniat, acoperisul (parca) e facut din bucati, barele din fata parc-ar fi doua profile prinse cumva sa stea acolo, partea frontala arata ca dupa bombardament…

Si duck tape-ul ala gri care “izoleaza” fostele cuple vine ca o incununare a unei improvizatii gotesti care circula - inca - pe traseele *TB la sfirsitul anului 2023…

Mi-s dragi Tatrele, dar nu aratind in halul asta deplorabil…

Ma uit la el si vad o epava pe boghiuri.

PS: ca sa inchei, totusi, intr-o nota pozitiva, pare ca sasiul nu este atit de afectat, inca nu e curbat in dreptul usii din mijloc.

 


Re: Tatra T4R shoppy

Pai dupa banda adeziva asi spune ca a fost un vagon slave, deci o vreme a fost protejat ca buselile si le-a luat vagonul master.

 


Re: Tatra T4R Gabi23

Toate vagoanele au avut mufe pentru cuplare. Banda adezivă e o improvizație "anti-frig".
Cât despre 3317, a fost mai mulți ani vagon-slave (master era 3316 până în anul 2011, apoi cuplat cu diverse până în anul 2015). Iar de la ultimul RK din anul 2016 nu a fost cuplat cu nimic rămânând solo.

 


Re: Tatra T4R Nenea_titi

Dacă mai au vagoane master, de bun simț ar fi să le cupleze când merg pe 25, asta dacă nu au Imperio, V3A, Bucur V2A-t . Asta dacă mai au vagoane master și mai funcționează sistemul.

Cât despre noua licitație, ies la pensie și copiii cred.

 


Go to page:  1  ... 188 189 190 191 192 193 194 195 196
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Tramvaie STB  • 
Choose destination

Since our 2310 forum members have written 423608 posts in 5275 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use