Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiModernizare și lărgire Centura București (DNCB)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

1638 posts, 469749 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 16 17 18 19 20 21 22  ... 117
 
 

📖 Pagination options
Re: CENTURA BUCURESTI subway guru

Hai dragi colegi, nu va mai ciondaniti degeaba!
Sunt doar doua lucruri, doua:
Lucrarea e utila? Evident DA!
Lucrarea e autostrada? Evident NU!
Dixit!

 


Re: CENTURA BUCURESTI shoppy

Daca prostimea pune botu la fantasmagoriile lui domn doctor cu autostrada zburatoare inseamna ca atunci cand boc va da explicatii savante din umbra podurilor Chitila si Otopeni va aparea ca un fel de demi-zeu, deci perfect pentru campania lui.

 


Re: CENTURA BUCURESTI Serban

@Subway Guru....ma bucur k mai e cineva de aceasi parere cu mine

 


Re: CENTURA BUCURESTI subway guru

@Serban:
In afara de cele doua intrebari 'de baza' sunt multe altele care merita a fi puse. Uite mai dau eu doua:
Care e 'sporul' de capacitate de tranzit ce se prezumeaza? 40%;
Ne 'scuteste' lucrarea asta de a construi 'adevarata' ocolitoare de autostrada??? Din pacate NU!
Toate cele bune!

 


Re: CENTURA BUCURESTI Serban

@Subway
Cu siguranta nu ne scuteste de construirea unei noi centuri si cred ca si ei stiu asta, pentru ca daca nu ma insel am auzit ceva de un proiect al unei adevarate centuri. Insa mi se pare ca si daca am fi avut deja o centura adevarata, tot ar fi trebuit adusa si asta de la stadiul de ulita la stadiul de acum.

 


Re: CENTURA BUCURESTI subway guru

@Serban:
Ai oarece dreptate dar nu chiar in totalitate...
Daca ar fi fost atat de 'constienti' de solutia 'reala' la nivel de autostrada adevarata ar fi bagat-o in POS-T ca toate ocolitoarele de autostrada, fiind pe culoarul IV...
Centurica e in realitate o problema mai degraba 'metropolitana'...
Dar mai e drum lung pana departe...

 


Re: CENTURA BUCURESTI earthchild

jailor wrote:
Definitia mea de autostrada: Nu trece prin localitati,   nu am indicatoare de prioritate sau semafoare in intersectii, nu opresc sa las pe altul de pe un drum cu care ma intersectez, sa treaca. Daca aceste conditii sunt indeplinite pt mine respectivul drum e autostrada.


Jailor, asta este definitia pentru un drum expres, o confuzie des intalnita in Romania. O autostrada presupune in plus benzi de urgenta, curbe proiectate pentru viteza mai mare, spatii de servicii din 50 in 50 de km, panouri antiorbire intre benzi, garduri de protectie, patrule rutiere.

 


Re: CENTURA BUCURESTI telvanni

3mil wrote:
Cei care mergeau mai incet de 100km/h cum erau depasiti de cei care rulau cu viteza maxima legala?[/i]

Erau depasiti cam in acelasi mod in care sunt depasiti cei de pe drumul care leaga Bucurestiul de Moldova. Drumul era foarte foarte liber (probabil de aceea nu era autostrada) iar cei care mergeau incet pur si simplu eliberau banda cat timp erau depasiti ducandu-se pe asa zisa banda de urgenta.

 


Re: CENTURA BUCURESTI Dominatrix

Si care e deosebirea dintre forma finala a operei vizionare a Doctorului Oetker, adica Autostrada Suspendata, si inelul exterior din imaginea de mai sus?

 


Re: CENTURA BUCURESTI Grigore

Ipotetica autostrada suspendata este mult in interiorul Bucurestiul, fata de centura actuala. Ar fi un al treilea ring, in interiorul celor doua de pe harta de mai sus.

 


Re: CENTURA BUCURESTI Goldmund

Shoppy,
frumos ca ne tii la curent cu acest santier

Grigore a scris:
"Ipotetica autostrada suspendata este mult in interiorul Bucurestiul, fata de centura actuala. Ar fi un al treilea ring, in interiorul celor doua de pe harta de mai sus."
Ar fi ...al patrulea "inel"...Primul e incheiat in lunile urmatoare prin Pasajul Basarab si mai departe Stefan cel Mare, etc..,apoi vine "Autostrada Suspendata",Centura actuala si Centura - Autostrada...

Ionutc,
harta prezentata de tine e un pas imens inainte fata de infrastructura rutiera a Capitalei din anul 1990! - am vazut-o si eu de cateva ori. Insa imi pastrez rezerva fata de inelul -autostrada, care va fi folosit mai mult de cei care vin de pe o autostrada si vor pe alta sau de pe un DN si vor pe un altul, asa-zisul "trafic de tranzit", insa massa de bucuresteni va folosi desigur primele "inele", primele doua si cu "Autostrada suspendata" cand si daca va fi realizata, insa autostrada asta care va ocoli Capitala..., nu va fi folosita de bucuresteni (si cele peste un milion de masini...)De aceea eu am sperat ca actuala Centura a Capitalei va fi un drum express ;)  @Neder a facut o poza cu o trecere de pietoni - sa nu-mi spuneti ca acea trecere este peste CB de azi...-ar fi o mare porcarie  si...periculoasa!
Numai de bine

 


Re: CENTURA BUCURESTI neder

Trecerea de pietoni e de pe actuala centura marita! Eu de ce crezi ca am pus-o? Am facut poza ieri. De asemenea, pe centura asta despre care se zice ca are profil de autostrada vom mai intalni: Intrari-iesiri din curte (zona Mogosoaia - Rompetrol), statii de autobuz, locuri unde se vor putea efecuta intoarceri la 180 de grade, sensuri giratorii, viraje la stanga, trotuare...

 


Re: CENTURA BUCURESTI subway guru

Iarasi nu facem ce trebuie...pentru ca noi suntem 'intodeauna' mai dastepti si mai 'inventivi'...
In loc sa cerem finantare UE pentru cei 100km de centura de autostrada de pe culoarul IV iar deturnam banii catre 'altceva' (adica spre 'centurica')...
Umila si neimportanta mea opinie era ca Dna Boagiu sa se ocupe ca sa finanteze cei 100km de autostrada ocolitoare ce-i revin exclusiv in sarcina si competenta prin POS-T iar pentru 'centurica' sa o lase pe Dna Udrea sa se desfasoare si sa obtina finantare tot UE prin programele de dezvoltare regionala pe regiunea Bucuresti-Ilfov...dar era prea 'normal si banal' pentru gradul nostru imens de 'originalitate'...
De ce sa mergem drept la tinta cand putem asa usor sa ne scarpinam cu mana dreapta la urechea stanga si sa 'raportam cu mandrie proletara' ca am 'realizat' niste km de 'pseudo-autostrada'???
De fapt aici e toata 'cheia' problemei. Ca sa realizezi 'lucruri marete' trebuie din start sa 'tintesti sus'. E insa mult mai usor sa 'tintesti la piciorul broastei' si ca efect nu facem decat sa ne dam singuri 'la gioale'... :(

 


Re: CENTURA BUCURESTI DanCld

Nu cred totusi ca "UE" ar fi acceptat sa finanteze 100km de autostrada in jurul Bucurestiului, desi teoretic vorbim doar de 75-85% din lucrarile de constructie (exproprierile sunt oricum finantate de la buget). Vedem ce se intampla la Constanta, cate lucrari de arta trebuie inghesuite in jurul unui oras important cu o retea radiala de drumuri si de cai ferate.

 


Go to page:  1  ... 16 17 18 19 20 21 22  ... 117
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Modernizare și lărgire Centura București (DNCB)  • 
Choose destination

Since our 2326 forum members have written 425088 posts in 5285 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use