MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Discuții diverse despre Metrorex

5458 posts, 1103435 views
 
Go to page:  1  ... 182 183 184 185 186 187 188  ... 390
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri si articole din presa zapacitu

sab wrote:
Pantelimon are o singura iesire executata (o sa ma contrazica andrei11... :) )
Republica sigur are doua iesiri (una este inchisa si plina degunoaie), Georgian posibil sa fie in aceeasi situatie ca Tineretului (adica o iesire executata ca structura).

Pana la Andrei sunt si eu pe aici  :roll:

La Antilopa/Pantelimon/Depou Pantelimon e o iesire executata cel putin la "rosu" - iesirea din capatul opus depoului. La suprafata sigur se vede ceva.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stiri si articole din presa sab

Statia asta naste multe discutii. Si eu cred ca degeaba, nu este nimic "dubios" acolo. Ba ca are a doua linie ascunsa in spatele peretelui de tabla, ba ca are doua iesiri, cand nu are...
Statia respectiva este cam la suprafata, deci nu are loc de spatii tehnice deasupra. Ce se vede la suprafata poate sa fie o centrala de ventilatie. Sau o iesire tehnica, asa cum este si la GdN1, daca nu ma insel.
Guru sigur ne poate lamuri daca exista o a doua iesire executata acolo si la ce nivel de executie este... La peron nu pare a fi nimic interesant, doar o usa rosie .

Edit. Am gasit aici viewtopic.php?f=200&t=3684&start=28#p198015 o poza cu "intrarea" respectiva.
Pantelimon.jpg (42.84 KB; downloaded 2298 times)
pa.png (838.41 KB; downloaded 2289 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

Guru, de ce s-a adoptat solutia asta in zona Ambrozie la jonctiunea M3 cu M1 si nu s-a facut un perete drept ? Cele doua amorse au vreun rol ?
Ambrozie.jpg (27.26 KB; downloaded 2213 times)

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex subway guru

De unde ai scos schita aia, ca nu seamana cu as built?

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex andrei11

Putina rabdare ca vin eu cu schita corecta. Acolo e o linie de fuga pe care e un utilaj.
Aceasta e schita corecta.
11-30-2016 8-16-08 PM.png (166.61 KB; downloaded 2504 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

Deci la ce folosesc cele doua amorse ?

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex andrei11

Prima nu stiu, dar anomalii din astea mai sunt pe traseele metroului, chiar intre Universitate si macazele de la Romana de exemplu.
A doua amorsa este linia de fuga. De ce e acolo o drezina, habar nu am. Oricum e destul de dificil de ajuns la ea. Ar fi putut sa-i faca loc odata cu constructia liniei 3 de la Grigorescu daca le trebuiau o drezina in zonă.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

Si care ar fi rostul liniei de fuga, daca nu ar fi acea drezina acolo ? Sa directioneze un metrou in perete ?

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex andrei11

Exact, M 3 e in coborâre acolo, daca ar fi avut din diferite motive  semnalul rosu si l-ar fi depasit fara sa poata sa opreasca s-ar fi izbit nu de perete, de tampoane. Pentru acest lucru sunt liniile de fuga. Sau patinele de deraiere. Ele se gasesc din abundenta la CFR. ( ambele variante ). Daca stau putin pe net gasesc exemple suficiente. Si semnalul cred ca e la o oarecare distanta fata de macaz, ceva de genul 50 - 70 m.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex subway guru

Sa nu indrepte tren contra tren...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

Si a doua intrebare, tot legata de racordul din Balta Alba.
De ce exista acea portiune mare de galerie intre 1 Decembrie si Nicolae Teclu ? Ok, este un macaz acolo (de ce o fi pozitionat la mijlocul interstatiei, nu stiu...), dar totusi portiunea aceea de galerie este extrem de lunga si tunel s-a executat doar la capetele interstatiei. Mi se pare ciudat sa bagi scuturile doar pentru 200m sau cati or fi acolo.
Si cu galeria este ceva, pentru ca metroul incetineste.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex andrei11

Asta e din Gura Târgului, habar nu am daca e sau nu adevarată.
Păi tovarasii au raportat tunelul gata si nu era gata, asa ca tovarasul prim secretar / Presedintele Republicii a trimis cartitele la fratii bulgari si au ramas ai nostri fara scuturi.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex subway guru

Sab, tehnologiile de executie la vremea aia erau alese functie de dotarea tehnica si capacitatile de executie disponibile ale constructorilor specializati...galeria e ok, terenul nu avea probleme, erau ogoarele CAP Dudesti, fara retele edilitare, deci ideal pentru cut & cover...

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex andrei11

Imi pare bine ca a mai cazut un mit  :!:
Inseamna ca tunelul e pe langa drum, nu e sub carosabil ?
Totusi e ceva care nu mi-e clar...Cand s-au apucat de sapat tunelele / statiile ? In 1988 sau in 1989 ?

 


Go to page:  1  ... 182 183 184 185 186 187 188  ... 390
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2312 forum members have written 423425 posts in 5273 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use