Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiModernizare și lărgire Centura București (DNCB)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

1638 posts, 469757 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 15 16 17 18 19 20 21  ... 117
 
 

📖 Pagination options
Re: CENTURA BUCURESTI aztec

Grigore wrote:
Acum ce facem? Cautam scuze pentru o afirmatie tampita?!

 Boc a zis CLAR, "inauguram 20 de kilometri de autostrada"! Ori e prost, ori e ticalor. Eu cred ca putin din amandoua...


Nu.. cum se vede si in topicul de mai sus  postat de @telvanni .. este in "REGIM DE" si aici e marea manipulare. De aici si "profil" de autostrada ce se mai foloseste...
Deci nu este autostrada ..e .. "ceva ca o".. Aici este manipularea. Si  se foloseste din '90.

 


Re: CENTURA BUCURESTI subway guru

'Centurica' noastra draga nu se poate incadra nici macar la 'drum expres' pentru ca nu 'ocoleste' localitatile...
E posibil sa ai dreptate draga telvanni, sa fie ceva 'elaborat' intentionat in laboratoarele propagandistice, desi ma cam indoiesc...
Noi romanii avem o tendinta 'nativa' de a-i considera pe cei din 'capul statului' si anturajul inconjurator cu mult mai destepti decat par, desi nu sunt...si nu ma refer in mod special la domnul Premier & Co. ci la 'absolut toti'...fosti, actuali si probabil viitori.

 


Re: CENTURA BUCURESTI 3mil

telvanni wrote:
Am mers pe un "drum" in Grecia, de-a lungul granitei cu Turcia, care avea o banda pe sens plus inca o banda de urgenta. Sensurile erau separate de balustrade iar intersectiile denivelate (dar nu peste tot, intersectiile cu drumurile mai mici erau la nivel). Limita legala era de 100km/h.

Cei care mergeau mai incet de 100km/h cum erau depasiti de cei care rulau cu viteza maxima legala?

 


Re: CENTURA BUCURESTI Grigore

Aztec, ajuta-ma cu o lecitina. Ca nu-mi aduc aminte deifinitia tehnica a "regimului de autostrada". Profil de autostrada am "mancat", autostrada am mancat. Da' "regim de autostrada"... jamais couche avec

Definitia propagandistica mi-e clara: jet de cerneala in ochii -ulimii, cum ne zic ei...

 


Re: CENTURA BUCURESTI Serban

Cred ca o lungim prea mult cu termenii. Autostrada sau nu, asta avem: un drum mult mai bun ca inainte, mult mai rapid si atat.

 


Re: CENTURA BUCURESTI Techno

Sa-l faca si pe asta macar, cum i-o zice. Daca de la 1 decembrie 2010 vom putea merge de la Chitila la Voluntari pe 4 benzi e foarte bine. E un drum foarte necesar care va mai debloca si orasul, o sa vedeti...

 


  • sss
  • Posted:
  •  

Re: CENTURA BUCURESTI sss

Techno wrote:
Sa-l faca si pe asta macar, cum i-o zice. Daca de la 1 decembrie 2010 vom putea merge de la Chitila la Voluntari pe 4 benzi e foarte bine. E un drum foarte necesar care va mai debloca si orasul, o sa vedeti...


Pai asta era marea problema, ca n-o sa mergem! Cu profil sau regim sau cum vreti, de autostrada, dar fara noduri gata ( adeca poduri ), o sa mergem ca si pana acum, pentru ca podurile nu au cum sa fie gata in 18 zile!

 


Re: CENTURA BUCURESTI mindmasster

sss wrote:
Techno wrote:
Sa-l faca si pe asta macar, cum i-o zice. Daca de la 1 decembrie 2010 vom putea merge de la Chitila la Voluntari pe 4 benzi e foarte bine. E un drum foarte necesar care va mai debloca si orasul, o sa vedeti...


Pai asta era marea problema, ca n-o sa mergem! Cu profil sau regim sau cum vreti, de autostrada, dar fara noduri gata ( adeca poduri ), o sa mergem ca si pana acum, pentru ca podurile nu au cum sa fie gata in 18 zile!


Da nici eu nu cred ca vor fi gata podurile desi Boc a declarat azi la inaugurarea celor 10 km de autostrada ca pana la 1 decembrie vom mai inaugura 20 km din centura bucuresti si 14 km din centura sibiului.

 


Re: CENTURA BUCURESTI Grigore

Ne-ne-ne. Nu ca nu conteaza cum e centura. Tocmai aici e chichitul. De azi incolo pentru talibanii portocalii, prin ordin pe unitate, Centura Bucuresti a devenit autostrada. De azi incolo, in toata masina de propaganda, Boc se va chema ca a facut el personal 46 km de autostrada in 2010. Si fix pe minciuni de tipul asta, in 2012 iar voteaza mioarele... Sa traim bine de tot! :lol:

 


Re: CENTURA BUCURESTI mindmasster

O idee geniala cu parapetii din beton pe mijloc. Va fi ca la Ploiesti , numai ca noi avem "lucrari de arta "

 


Re: CENTURA BUCURESTI neder

Din pacate nu va fi ca la Ploiesti. Acolo parapetii sunt mai inalti si nu te orbesc cei de pe contrasens. Aici sunt mai mici si probabil vor fi vopsiti in galben-negru ca sa arate ca intr-un oras de lumea a treia.  :x

 


Re: CENTURA BUCURESTI Goldmund

Grigore a scris:
"Profilul de autostrada este foarte clar in constructia de drumuri si NU se refera la 2 benzi pe sens cu ceva la mijloc. Profilul de autostrada are o sectiune precisa, incepand de la terasament si pana la calea de rulare. In plus, Boc a zis CLAR, "inauguram 20 de kilometri de autostrada"! Ori e prost, ori e ticalor. Eu cred ca putin din amandoua..."
Grigore,
Sa adunam impreuna ce este clar ca este autostrada:
10 km. de la Turda la Campia Turzii(AT)
17km ocolirea Sibiului, autostrada, in total, 27km de autostrada! Romania are nevoie de cca. 270km autostrada anual si nu de 27km, insa calculul lui Boc coencide cu al meu.CB nu e autostrada, dar comunistii trebuiau sa o faca in urma cu 30-40 de ani.
Grigore, daca actualii guvernanti sunt in toate felurile(e simplu sa criticam), cum sunt atunci toti ceilalti care ani de-a randul nu au facut nimic, mai mult PSD a blocat pana si constructia Pasajului Basarab :oops:

 


Re: CENTURA BUCURESTI Grigore

Goldmund, stii cum e discutia asta? E precum atunci cand certi un copil ca-njura si el iti spune ca si ceilalti o fac. Ce treaba are PSD-ul, PNL-ul sau mai stiu eu ce alt partid in discutia asta?! Eu va ca GUVERNUL ASTA ma minte in fata, eu va ca GUVERNUL ASTA fura, eu vad ca GUVERNUL ASTA habar n-are ce sa faca. Si din experientea mea cu GUVERNUL ASTA, stiu clar ca odata ce lanseaza o minciuna, o repeta la nesfarsit, cu tot cu aparatul lor de propaganada, pana cand minciuna devine adevar. Adica pana cand lumea ii crede. Uite de asta mi se pare si mie important sa repet la nesafarsit ca ceea ce spun ei este o minciuna. Si n-am nici un dubiu ca la anul pe vremea asta voi auzi niste portocalii umpland televizoarele de cei 46km de autostrada inaugurati de ei. Cum la fel, n-am nici un dubiu ca nu se crapa de primavara si Romania va rescrie definitia autostrazii, numai ca sa le iasa lor realizarile...

Apropo, calculul tau nu coincide deloc cu cel al lui Boc. Pentru el la Sibiu sunt 14km, nu 17km. A reluat afirmatia si la inaugurarea de azi...

 


Re: CENTURA BUCURESTI Serban

Mai baieti, hai sa incheiem discutia terminologica. "GUVERNUL ASTA" deblocheaza haosul si curata mizeria de drum care era pana acum acolo. Mult, putin, e cu totul altceva fata de ce a fost. Drumul asta oricum trebuia refacut.Se stia de la inceput ce solutie se va adopta. Cei care tranziteaza zilnic acest drum, cu siguranta vor simti beneficiile evidente pe care le va aduce noua centura. Daca nu crezi ca vor exista beneficii ori esti orb, ori esti la fel de prost ca cei care ziceau ca pasajul Baneasa e un sant nefolositor (vorbesc la general, nu ma refer la o persoana anume)

 


Go to page:  1  ... 15 16 17 18 19 20 21  ... 117
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Modernizare și lărgire Centura București (DNCB)  • 
Choose destination

Since our 2326 forum members have written 425091 posts in 5285 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use