Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTramvaie STB

 

Topic: Astra Imperio Metropolitan

2865 posts, 1023370 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 175 176 177 178 179 180 181  ... 205
 
 

📖 Pagination options
Re: Astra Imperio Metropolitan 1689

Nu stiu de ce am senzatia unui pact de neagresiune: noi nu comentam fiabilitatea iar voi nu va legati de conditiile de exploatare.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan alecs1

bercenicity wrote here:
Boghiul Siemens SF30 cu care sunt echipate tramvaiele Astra Imperio


[...]


Intru puternic în subiecte pentru care n-am calificare, dar cum nici nu mă iau 100% în serios, nici nu sînt sancțiuni pentru opinii superficiale pe internet:  nu mă conving designurile astea cu boghiul în mijlocul vagonului, mai ales cum e la Astra/Siemens, dar și la „două camere și o baie”. Vagoanele dau senzația că „se bat” cu șina curbele mai strînse: cumva nu pivotează imediat ce începe curba, și după ce „opun rezistență” cîteva momente se rotesc brusc. În Grenoble, unde linia e întreținută bine, și au 2 tipuri: [Alstom TFS 2](https://en.wikipedia.org/wiki/Tramway_Fr ... Standard) (anii 80-90), și Citadis (anii 2000) a părut cel mai evident fenomenul. Cel puțin eu am preferat imediat TFS 2, deși evident nu e vreun experiment orb de calitate.

Pe subiect: am să reîncep cu sesizările și mai caut metode. Am încercat cu corpul de control al primarului și mi-au redirecționat sesizarea către STB :)))

 


Re: Astra Imperio Metropolitan Shadow56_

3872 circulă cu un mic graffiti lângă ușa din ultimul vagon.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan punmeister

Sunt acum in 3816 (41) care are mari probleme cu burdufurile care scârțâie enervant de tare. Am facut acum sesizare prin formularul de feedback.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan Nenea_titi

Câteva întrebări, doresc răspuns pertinent, nu presupuneri sau chat inutil:
- Ce garanție au aceste tramvaie ? Cât timp?
- Mai sunt în garanție?
- Pentru tramvaiele care au stat atâta timp, se face extindere a garanției ?
- Este normal ca în nici 2 ani de exploatare să aibă atât de multe defecțiuni și așa uzură? Sunt vehicule de uz profesional, nu trotinete. Au fost perioade și de curând când 41 era mai mult cu CH-PPC și CA-PPC,  32 la fel, 25 la fel. Deci merg pe linii bune, nu pe Bd Basarabia.
- De ce pe 41 pleacă cu patinaj iar la frânare se duc sanie ? Nu există o gestionare a procesului de frânare și plecare ?

Mulțumesc.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan shoppy

Garantia se extinde doar daca exploatarea este corecta si defectul este din vina producatorului, ca mergi cu nisiparul gol si antipatinajul dezactivat sau ca iti busesti tu tramvaiele intre ele sigur nu este vina producatorului.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan moonteanu

La acest moment, 3871 nu are AC pornit, desi sunt 40°afara. Normal nu ar fi ca in perioada verii sa se verifice mai regulat AC-ul…?

 


Re: Astra Imperio Metropolitan Nenea_titi

Se face economie la curent electric, freon , filtre desicatoare. Sper că ați înțeles.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan Gabi23

Aproape pentru toate vagoanele cu care am călătorit anul acesta am întânit funcționare eficientă a sistemului de climatizare. Și călătoresc zilnic cu 25, 41, 1/10, 32 sau 11. Ajung mai rar cu cele de pe liniile 7 sau 21. E un progres față de anul trecut.
3899 - 11 - 25.07.2025.jpg (661.95 KB; downloaded 3598 times)

 


Re: Astra Imperio Metropolitan FabiM

Și în 3801 live este pornit și mori în ultimul vagon.
Păreri și păreri. :)

 


Re: Astra Imperio Metropolitan Tiberiu Shaolin

Cele mai multe probleme la sistemul de climatizare la imperio, este socul pe care il ia atunci cand usile stau mult timp deschise in statii si intra un mare val de aer cald. Daca te uiti in monitorul lor din cabina ai sa vezi ca o sa iti apara o eroare la compresoarele de freon. Pe langa aspectul asta, in partea din spate se mai intampla sa fie cald doarece se creeaza efectul de acvariu din cauza soarelui...

 


Re: Astra Imperio Metropolitan FabiM

Ideea principală e ca … pe mine, călător obișnuit mă interesează să știu ca odată ce vine un tramvai nou, cumpărat din bani publici/europeni, este un tramvai în care am minimul de condiții… aer condiționat, anunțuri funcționale, liniștea ca nu o să mă plouă în cap sau siguranța ca locul de pe scaun nu va fi umed.

Știu ca ne-am obișnuit ca aceste lucruri să fie obișnuite de la bătrânele V3A, dar (teoretic) Imperio e un tramvai la standardele anului 2025.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan orex

FabiM wrote here:
Și în 3801 live este pornit și mori în ultimul vagon.
Păreri și păreri. :)

După ultimele scaune XL în tronsonul 4 e firesc să mori de cald întrucât nu-s guri de ventilație (la Bozankaya nu resimți așa ceva ;) _!
PS
Dacă vatmanii ar fi instruiți (cu titlu de obligație) să nu mai deschidă aiurea, toate ușile la fiecare stație, ci să activeze funcția de deschidere a acestora de la butonul dedicat, sigur altfel ar sta treaba! :yes:

 


Re: Astra Imperio Metropolitan shoppy

Nu este normal sa ai erori la AC daca deschizi toate usile, trebuie sa se reclame in garantie sau sa se sufle corect filtrele.
Alta chichita acum, nu se instruieste cu titlu de obligatie, daca vrei sa se respecte un regulament atunci dai afara primul care nu respecta si gata, altfel 10 ore pe zi discuti chichite. Watmanii sunt instruiti dar se gandesc ca deschizand ei toate usile castiga 2 secunde la fiecare statie pe care le folosesc apoi la pauza de la capat, si cum la STB faci ce vrei indiferent de regulament, aia e.

 


Go to page:  1  ... 175 176 177 178 179 180 181  ... 205
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Tramvaie STB  • 
Choose destination

Since our 2704 forum members have written 463956 posts in 5794 topics and 541 subforums.

 

© 2009 - 2026 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use