De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Clubul "Flacara Rosiatica"

4357 posts, 933105 views
 
Go to page:  1  ... 173 174 175 176 177 178 179  ... 312
 
 

📖 Pagination options
Re: Clubul "Flacara Rosiatica" punmeister

Imi aduc aminte cat de greu a fost examenul cand l-am dat acum 2 ani... In special cel de la Romana.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" BodoMinea

Subscriu  :lol:  Cerea, ca în fiecare an, să se identifice mijloacele expresive, imaginile artistice și figurile de stil din acea poezie... doar că era cea mai seacă, puțin expresivă și ștearsă poezie din punct de vedere al limbajului.  :cry: Nu zic că poezia are o problemă, dar cei care pun aceleași cerințe copy-paste indiferent de text sigur au.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" punmeister

La simulare am avut de Baconsky, iar la examen... Minulescu  :twisted: Iar la examen la subiectul 2, era o compunere  gen sa ne imaginam o intalnire cu un scriitor...

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" cris_m

Da! La romana nici mie nu mi-a placut cand am dat. La mate, m-am scos, am recuperat sutimile pierdute la romana....

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" GPS

Acum la mine a fost... Când a adus directoarea subiectele erau toți stresați, după ce a deschis plicul si au văzut subiectele S-au ... toți pe ei de ras ca era prea simplu, ce  :twisted:  genul liric!
La mate a fost chestia aia si cam atât, daca le Știai făceai tot!
Daca voi v-ați scos cu evaluările la mate, ca cea la romană a fost grea, eu am media 5-8 mai mică decât media de la evaluare! :(  Apropo voi ați avut la simulare Baconsky, noi am avut un amărât de pastel, care culmea a fost mai greu decât ce am avut la evaluare! ;)

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" punmeister

Oricum media 5-8 valoreaza doar 25%.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" GPS

Stiu, de aceea ma bucur, media generală e cu doua sutimi mai mică decât cea de la evaluare! :)
Apropo când ați dat voi examenul cât valora media 5-8?

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

Eu am dat un  examen pentru terminarea clasei a VIII - a si un concurs de intrare in liceu  in vara anului 1974  :D  Sună a Jurasik Park, nu ?

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" GPS

De ce? Pe bune atunci se făcea altfel școala, acum se face in mai multe moduri, mai sunt si cei cu buzunarul mai mare, cei cu Punguța...  :lol:  :lol:
Nu suna a Jurasik Park, suna a mai multă munca, acum după ce dai examenele si se face repartizarea stai si te gândești pe unde sa mai mergi, ca acasă te plictisești! Atunci nu era o Rușine școala de meserii (profesională), acum unii (care nu au toate țiglele pe casa) cred ca e mai bine sa mergi la ultima bomba de liceu in care nu faci nimic, decât sa faci o meserie, oricum deja o dam in altele si nu e bine... :(

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" mcosmin

Mi-aduc aminte ca a trebuit sa dau in a8a si o proba la geografie.

Si la Limba si Literatura Romana am avut Basmul si in a8a si in a12a.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Florinds

Problema scolii romanesti e ca sunt din ce in ce mai multe informatii care intra si din ce in ce mai putine informatii care raman.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" mcosmin

Nah, problema e ca majoritatea informatiilor care intra sunt total inutile pentru individ, iar creierul uman are o capacitate limitata de memorare, deci daca nu folosesti ce inveti, uiti. Sau cand inveti lucruri noi esti fortat sa uiti ce ai invatat inainte.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Florinds

Pai da, asta ziceam si eu, dar am pus doar concluzia, nu si cauzele. By the way, memoria se poate antrena, dar problema e ca mai mor din neuroni odata cu varsta si eforturile depuse. Ma rog, discutia este foarte ampla, poti intra si in ocultism cu cat la suta folosim din creier si tot asa.
Dar noua, oamenilor de rand, creierul ni se pare full si nu putem invata decat daca uitam altceva.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" florin

Problema e că te învață să memorezi, nu să gândești. Profesorul îți spune, tu notezi și memorezi. Și nu ești în stare să interpretezi un grafic. În alte părți lecțiile sunt interactive, se poartă discuții. Așa copii învață să discute liber, să-și formeze o idee și să o arguemnteze. La noi... din părți, d-asta nu știu românii să poarte o discuție în contradictoriu și ajung să se certe ca chiorii.

 


Go to page:  1  ... 173 174 175 176 177 178 179  ... 312
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2327 forum members have written 425099 posts in 5285 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use