MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Discuții despre hărțile și semnalistica Metrorex

233 posts, 12028 views
 
Go to page:  1  ... 11 12 13 14 15 16 17
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții despre hărțile și semnalistica Metrorex WT_fan06

Și eventual să șteargă corespondența de la GdN2 întrucât nu e nicio corespondență dacă trebuie să taxezi...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții despre hărțile și semnalistica Metrorex sab

Ne agitam degeaba pentru niște harti care vor muri "natural", odată cu IVE-le.
Asta cu "corespondenta" de la GDN este discutabila și nu cred ca se va schimba. Atât s-a vrut acolo, sigur se putea mai mult.

 


Re: Discuții despre hărțile și semnalistica Metrorex shoppy

O sa moara peste vreo 10 ani si intre timp o sa mai fie updatate tot gresit de cateva ori.

Daca muti turninchetii sa incluzi si pasajul de legatura atunci trebuie sa mai pui turnincheti in vreo 3 locuri(cu tot cu paza) si o sa blochezi si traversatul Grivita prin pasaj.
Deocamdata nu se plange nimeni, pana sa faca Metrorex ceva fizic acolo o sa implementeze calatoria de 60 de minute si o sa poti sa treci fara sa te taxeze.

 


Re: Discuții despre hărțile și semnalistica Metrorex Cormoranul

Am găsit această hartă proiectată de un birou din Franța pentru metroul din București. Știe cineva ce este cu ea, dacă a fost solicitată de Metrorex și de ce nu este folosită?


bucharest-metro-subway-map.png (796.95 KB; downloaded 385 times)

 


Re: Discuții despre hărțile și semnalistica Metrorex WT_fan06

Se știe când a fost realizată această hartă?

Oricum, la o vedere superficială, este mult mai bună decât harta Mrex, însă conține o suită de inconsecvențe și elemente stilistice inutile. De ce toată rețeaua urmărește aproximativ harta geografică, însă M5 se abate, fiind doar stilizată ca o linie dreaptă? Acesta e doar primul lucru pe care l-am remarcat.

 



  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții despre hărțile și semnalistica Metrorex sab

@shoppy
La GdN soluția este mai simpla, sa existe niște turnicheti speciali de validare la ieșire, doar pentru cei care vor transferul. Sistemul te înregistrează și nu te taxează când validezi din nou în cealaltă statie. Da, este non-standard comparativ cu restul retelei, dar cred ca nu este asa greu de implementat.

 


Re: Discuții despre hărțile și semnalistica Metrorex punmeister

Sau si mai simplu, inlocuite turnichetele antice cu cele de pe restul retelei si introduse calatoriile de 90 de minute a la TPBI.

 


Re: Discuții despre hărțile și semnalistica Metrorex shoppy

Zici ca ai legatura cu CF la Izor in loc de Gara de Nord, Basarab si Republica, si mai bine figura Dambovita decat bulevardul Unirii, si ca la Pantelimon este doar un fir nu este de interes pentru calatori, interesant este programul; soseaua de centura este si ea degeaba.

 


Go to page:  1  ... 11 12 13 14 15 16 17
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2328 forum members have written 424798 posts in 5285 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use