Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Pasaj suprateran Metalurgiei (parte din inelul median) (FINALIZAT decembrie 2023)

 

Topic: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului

294 posts, 61304 views
 
Go to page:  1  ... 14 15 16 17 18 19 20 21
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului 1689

Recunosc ca n-am studiat in detaliu specificatiile pasajului, dar poate cineva sa spuna daca - ipotetic vorbind - s-ar putea instala retea de contact pentru troleibuz pe sub el ?

Dezvoltarea naturala a retelei din cartier ar trebui sa includa extensia troleibuzului spre Piata de Gros (eventual pe o artera noua care sa asigure acces spre noul cartier IMGB prin spate, o prelungire a Str. Dealul Bradului etc…).

Fara o legatura de transport in comun catre centru, Prelungirea Metalurgiei va deveni o mare parcare la orele de virf atunci cind se va da jos si platforma Vulcan (ce a mai ramas din ea) si va fi inlocuita cu blocuri care rid in soare…

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului andrei11

Nu cred că gabaritul de liberă trecere e mai mic decât la celelalte pasaje ( excepţie la Unirii ). Deci încape.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului Daddy

Cred ca decidenții mai mult ca sigur ar prefera varianta troleibuzelor cu autonomie in locul extinderii retelei.
1689 wrote here:
Fara o legatura de transport in comun catre centru, Prelungirea Metalurgiei va deveni o mare parcare la orele de virf atunci cind se va da jos si platforma Vulcan (ce a mai ramas din ea) si va fi inlocuita cu blocuri care rid in soare…

Este acolo 313 care poate fi dus eventual ca troleibuz pe o viitoare prelungire la Vulcan pentru ca se spunea ca Dealul Bradului va fi prelungită pana la ansamblul rezidential ce se construieste acum la capătul lui 125,141,220. Suntem off-topic, sunt deja niste planuri de extindere care cred ca se gasesc in topicul cu rețele noi de troleibuz.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului Media

Ce a pățit Baluta? Iata ce zice:

Continuăm munca începută în urmă cu doi ani aici, acasă la noi, în Sectorul 4, pentru construirea celui mai modern, mai sigur și mai avangardist pasaj rutier din București, Pasajul Europa Unită.
Proiectul de suflet al comunității noastre, gândit, în primul rând, pentru a le face viața mai ușoară oamenilor care locuiesc în zona Metalurgiei, a depășit deja stadiul de 70% din construcție.
În ciuda acestui fapt îmbucurător, îmi exprim însă regretul și dezamăgirea că PROPRIETATEA INTELECTUALĂ A CONCEPTULUI PASAJULUI EUROPA UNITĂ a fost ÎNSUȘITĂ de către Sectorul 3 al Capitalei, fără respectarea celor mai elementare norme deontologice și de protecție oferite de lege proprietății intelectuale.
Cu alte cuvinte, Sectorul 3 a copiat fără scrupule proiectul sectorului nostru!
Mai exact, a desconsiderat munca de 2 ani a unei echipe de specialiști (ingineri, designeri și arhitecți), originali, creativi și dedicați muncii lor.
Vă asigur însă, că am întreprins și că voi întreprinde toate demersurile legale, menite să protejeze proprietatea comunității Sectorului 4.
În tot acest timp, nu voi înceta nici măcar o secundă să duc la bun sfârșit acest proiect extrem de important și de util comunității noastre, așa cum v-am promis!
https://www.facebook.com/watch?v=159728576684798

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului Serban Robert

Cred că se referă la pasajele construite de PS3 în zona Pallady, au modul de construcție al rampelor destul de asemănător cu pasajul făcut de el.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului ByOnu

Are patent pe granulatia inconsistenta a betonului? Pe cofrajele neingrijite?

This is mental...

 



Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului Andrei98

Eu zic sa se uite Baluta si la calitatea lucrarii de la pasajele din S3 unde s-au amenajat inainte drumurile si trotuarele in asa fel incat sa poata circula in siguranta si masinile si pietonii fata de bataia de joc de la metalurgiei unde mergi cu masina prin cratere la 5cm de schele si pietonii au la dispozitie doar noroaie sau carosabilul.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului cris_m

N-as ridica in slavi nici organizarile de langa pasajele negoitene...

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului shoppy

Nu mi se pare ceva artistic la acest pasaj, totul este strict functional si costuri minime, o fi platit el arhitecti sa inventeze vreo balustrada noua ca sa poata umfla pretul pe motiv ca nu o are nimeni in oferta si producatorul, dupa ce i-a livrat-o, a construit-o si pentru betonel.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului ByOnu

Opera de circ. Primarii nostri se cearta pe proprietatea intelectuala a distrugerii mobilitatii orasului.

Revenind, nu vad in randari panouri fonoabsorbante. Pentru binele riveranilor, sper ca vor exista.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului shoppy

Vorba englezului, nu-i onoare intre hoti.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului shoppy

survola wrote here:
Și o poză cu lateralul rampei dinspre Selgros de astăzi de la mine. Or fi finisat cu polistiren?


Poti sa mergi sa ciocanesti cu mana in izolatie, daca suna a gol atunci este polistiren.

 



Go to page:  1  ... 14 15 16 17 18 19 20 21
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Pasaj suprateran Metalurgiei (parte din inelul median) (FINALIZAT decembrie 2023)  • 
Choose destination

Since our 2318 forum members have written 423901 posts in 5275 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use