Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiModernizare și lărgire Centura București (DNCB)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

1638 posts, 468036 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 14 15 16 17 18 19 20  ... 117
 
 

📖 Pagination options
Re: CENTURA BUCURESTI mihai_tomaro

mda, m-ai convins :(
dar nici cedeaza pe centura nu e bun.
starngularea la o banda cu prioritate si una cu cedeaza e singura soultie, una proasta, dar singura.
Ma indoiesc sincer ca va fi pusa in practica.
Astept, deocamadata inca cu optimism.

Cam ca credeti ca va dura o tura completa a centurii la finalziarea lucrarilor (a celor deja incepute doar) ?

 


Re: CENTURA BUCURESTI PinkyHog

bogd_an wrote:
Am trecut azi pe langa rampa podului de la Stefanesti si m-a socat faptul ca s-au apucat de tencuit... podul!


Nu s-au apucat de tencuit. Cand s-au montat cofrajele, a fost o mica eroare pe-acolo, si acum au remediat problema, si arata exact cum ai vazut. Oricum, nu e nimic grav.

 


Re: CENTURA BUCURESTI Goldmund

Concluzia ultimelor discutii este :
cum e posibil desfiintarea trecerilor peste cf pt. cei care vin dinspre Bucuresti si vor la dreapta pe CB,sau pentru cei care vin de pe CB si vor sa faca "dreapta" spre Bucuresti?
Singura solutie plauzibila ar fi constructia a doua "bretele" separate de actualele pasaje, una urca paralel cu Pasajul in constructie, deasupra cf, dar coboara spre drapta, iar alta pentru a intra in Bucuresti- urca ca apoi sa faca drapta paralel cu pasajul construit. Altfel nu e posibil desfiintarea barierelor/ trecerilor peste cf. si problemele respective.Am observat la ultimile fotografii ca Pasajul de la Stefanesti  ca ar fi  loc destul pentru a cobora cu o banda extra, din Bucuresti directia Afumati...,care apoi s-ar integra in cele doua benzi ale CB

 


Re: CENTURA BUCURESTI Goldmund

Ce nu inteleg daca Centura Nord va fi gata (candva,in mai 2011) pana la Afumati sau pana la A2...ca vad  ca se lucreaza tare pana la Stefanesti si mai departe mai nimic!
Stie cineva daca s-au apucat de lucru pana la A2 ?

 


  • sss
  • Posted:
  •  

Re: CENTURA BUCURESTI sss

marius baciu wrote:
hai ca m-am prins ,se pare ca termenul de 1 dec a fost dat grecilor de la Aktor pentru pasajul Chitila iar stirea a fost umpluta de jurnalism pentru toata autostrada....am zis autostrada!!?? :lol:


Vezi inregistrarea video, piticu' a zis cu gura lui:"20km de la Chitila la Voluntari", nu sunt nici eu fan al jurnalistilor, dar asta a zis bocul, iar ce ma face sa ma gandesc la emigrare, e ca in 2010, nu a deschis nimeni gura sa-i spuna ca NU SE POATE, la ce drak l-am impuscat noi pe Ceasca, sa vina esalonul 2 la conducere si sa-i slugareasca la fel esalonul 3 de atunci?  :evil:

 


Re: CENTURA BUCURESTI Grigore

Ca sa lucram cu materialul clientului, onor domnul Premier Emil Boc, zice cu gurita personala ca la 1 Decembrie se inaugureaza cei 20 de kilometri de autostrada din centura de nord a Bucurestiului, intre Chitila si Voluntari. O zice chiar de doua ori, a doua oare subliniind confuzia din capul lui (si a multora) intre regim de autostrada si drum cu 4 benzi. Urmarit inregistrarea de la minutul 1:19 incolo.

 


Re: CENTURA BUCURESTI 3mil

Grigore wrote:
Ca sa lucram cu materialul clientului, onor domnul Premier Emil Boc, zice cu gurita personala ca la 1 Decembrie se inaugureaza cei 20 de kilometri de autostrada din centura de nord a Bucurestiului, intre Chitila si Voluntari. O zice chiar de doua ori, a doua oare subliniind confuzia din capul lui (si a multora) intre regim de autostrada si drum cu 4 benzi.

Exact, la d-l Bok, tot ce are 2 benzi pe sens este autostrada... E si mai clar ce premier competent avem. :roll:

 


Re: CENTURA BUCURESTI cornel001

Techno wrote:
Ceva poze din "goana" calului.

de unde sunt pozele ca nu sunt sigur... ? tunari ?

 


Re: CENTURA BUCURESTI mindmasster

cornel001 wrote:
Techno wrote:
Ceva poze din "goana" calului.

de unde sunt pozele ca nu sunt sigur... ? tunari ?


Sunt de Chitila . Aici s-au miscat cel mai bine dupa parerea mea . O sa fie "autostrada " asa cum este si pe centura Ploiestiului.

 


Re: CENTURA BUCURESTI Goldmund

Merci pt. raspus si film, @Elloyy
Acum cu  propozitia, fraza "...la nivel de autostrada" care nu poate fi la fel cu  "autostrada din Coridorul IV.."
Dar nu e din ce vad nici DN1, Otopeni-Ploiesti,  care are toate intersectiile la nivelul strazii...si intra prin toate satele si comunele care exista intre cele doua orase...CB "largit"ramane un hibrid, este " la nivel de autostrada".
Inca o data: bine ca le fac! Daca erau facute acum 35 de ani, acum vorbeam despre CB si noua autostrada pe trei benzi/sens...Asta e.

 


Re: CENTURA BUCURESTI subway guru

Daca orice poteca ce are mai mult de o banda pe sens e 'autostrada' eu ma duc sa ma 'impusc' (cu un tzoi de palinca made'n Coloshvar)... :lol:
Am luat azi de la INDAGRA (o fi trecut si domnul premier pe acolo si a degustat inainte de a face declaratiile astea 'fulgurante'???)
Oricum va recomand, vizitati targul agricol, mai e deschis doar sambata si duminica, sunt tot felul de produse 'extra' direct de la producator! inclusiv gogosi si 'kurtoshicolaci' de vandut la presa!

 


Re: CENTURA BUCURESTI telvanni

Am mers pe un "drum" in Grecia, de-a lungul granitei cu Turcia, care avea o banda pe sens plus inca o banda de urgenta. Sensurile erau separate de balustrade iar intersectiile denivelate (dar nu peste tot, intersectiile cu drumurile mai mici erau la nivel). Limita legala era de 100km/h. Cu toate ca este net superioara viitoarei noastre centuri, acest drum expres din Grecia nu era catalogat ca autostrada cu toate ca era mult mai in regim de autostrada ca centurica noastra.
In timp ce goneam pe acolo cu peste 100km/h mi-am dat seama cate vieti ar fi fost salvate de la accidente stupide daca o mare parte din DN-urile noastre cu o banda pe sens ar fi aratat ca acesta.
Centura noastra nu are cum sa fie in regim de autostrada, face o "mica" confuzie (eventual voita) domnul Boc cand afirma acest lucru, probabil 95% din cei care l-au auzit la televizor nu vor trece in curand pe aceasta centura dar in schimb vor ramane in cap cu ideea ca BOC A FACUT CENTURA IN REGIM DE AUTOSTRADA. Eu personal cred ca aceasta afirmatie a fost "gandita" inainte.

 


Re: CENTURA BUCURESTI aztec

De obicei se adauga "cu profil de autostrada" cand vor sa se laude. Binenteles ca se face o mare amestecatura intre profil si ce iese de fapt, adica o sosea cu 2 benzi sau mai multe, despartite de ceva la mijloc.

 


Re: CENTURA BUCURESTI Grigore

Acum ce facem? Cautam scuze pentru o afirmatie tampita?!

Profilul de autostrada este foarte clar in constructia de drumuri si NU se refera la 2 benzi pe sens cu ceva la mijloc. Profilul de autostrada are o sectiune precisa, incepand de la terasament si pana la calea de rulare. In plus, Boc a zis CLAR, "inauguram 20 de kilometri de autostrada"! Ori e prost, ori e ticalor. Eu cred ca putin din amandoua...

 


Go to page:  1  ... 14 15 16 17 18 19 20  ... 117
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Modernizare și lărgire Centura București (DNCB)  • 
Choose destination

Since our 2325 forum members have written 424946 posts in 5285 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use