MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari statia Romancierilor

517 posts, 205254 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 14 15 16 17 18 19 20  ... 37
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor Atal

In legatura cu hidroizolatia pe lateral, o intrebare as avea:

Din moment ce doar pe vreo 2-3 metri se aplica acel carton de bitum, ce se intampla cu restul suprafetei peretilor expusa infiltratiilor?

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor 133 313

Nu se intampla nimic, ca apa tinde sa se infiltreze cat mai vertical, de la zenith la nadir. Ai doua randuri de pereti, mulati si casetati. M-as mira sa se formeze o punga cu presiune suficienta cat sa le faca capilaritatea de bascalie.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor subway guru

Hidroizolatia pe acoperis e doar pentru apele pluviale...pe laterale...nu ploua!
;)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor Atal

Am inteles, multumesc frumos! ;)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor icee

subway guru wrote:
Hidroizolatia pe acoperis e doar pentru apele pluviale...pe laterale...nu ploua!
;)


Ei nu ploua? Ploua cu apa din sol.  :lol:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor andrei11

Nu, eu ma gandeam( serios ) ca si peretele lateral sta in umezeala, dar probabil ca acolo e altfel de izolatie.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor 133 313

Panourile PM si casetatii nu sunt din betoane facute la lopata. N-am idee exact de care sunt ca sa spun ca sunt hidrotehnice, impermeabilizate, dar sunt niste betoane speciale, deci in mod normal infiltratiile ar trebui sa fie exclusiv pe la rosturi intre panouri, iar la casetati nu ai nici rosturile alea.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor subway guru

Planseul si peretii caseta sunt betoane P16...
;)
Luati-o cum v-am zis, ca daca intram in amanunte sunt consideratii mult mai sofisticate, ce depasesc nivelul unui simplu forum...
;)
Sau ca sa fiu mai 'abrupt', asa s-a proiectat, asa trebuie realizat...si cu asta am spus tot!
;)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor icee

E cam greu să faci un vapor de beton, turnat din mai multe bucăți..
În timp vei avea infiltratii prin zonele de turnare (beton întărit și beton nou).

Dar se pot astupa cu rășini.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor danutzu_2910

Ete na, cand torni un PM sa nu uiti sa pui si "sistemul" de etansate intre panouri.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor icee

Se vorbea de pereți casetati..

 


Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor danutzu_2910

Asta e si ideea, daca nu se infiltreaza apa prin PM, ce treaba mai ai cu infiltratii in casetati???
Imi scapa ceva?

 


Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor icee

Eu zic că se ..
Dacă nu azi, cam în 10 ani.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor 133 313

Metroul bucurestean are probleme cu infiltratiile din considerente de tehnologie a anilor 1900 toamna in primul rand. Excluzand M5 evident. Cat de util este sa trantesti un zid continuu de pereti subterani in albia inferioara a Dambovitei inspre care curge toata hidraulica (teoretic) nepresurizata a Bucurestiului... Dar asta este, aia am avut la momentul ala. Altii ar fi zis pas.
Cine vrea sa inteleaga problema tehnologiei vechi sa faca un drum pe Soseaua Garii Catelu sa vada cum arata un loc prin care a trecut un scut clasic fara interventii de remediere la suprafata. N-aveti cum sa ratati zona. Drumul ala e ca in palma cu exceptia unei portiuni. Acea portiune de subtraversare. Doar un neavizat nu ar face corelatia.

 


Go to page:  1  ... 14 15 16 17 18 19 20  ... 37
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2326 forum members have written 424379 posts in 5283 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use