Regiunile RomânieiBanatJudețul TimișTransportul în comun din municipiul Timișoara (SC STPT SA)

 

Topic: Tramvaiele Bozankaya GT6

212 posts, 56235 views
 
Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16
 
 

📖 Pagination options
Re: Tramvaiele Bozankaya GT6 punmeister

Da din acelasi acord-cadru din 2019.

 


Re: Tramvaiele Bozankaya GT6 PTMZ

Puss in Boots wrote here:
Poate e doar de afis. Ar fi o idiotenie sa le trimita galbene cand restul (toate) sunt pe alb-mov. Dar nu m-ar mira nimic.

Nu cred că e doar de afiș, din moment ce administrația actuală se chinuie să scape de alb-violetul moștenit de la Robu și să revină la istorica schemă alb cu galben. A se vedea Karsanele. Da, pentru contractul de față e cam futil, dar na, asta e situația...
Puss in Boots wrote here:
Apropo, astea sunt completare fata de cele 21 din acelasi contract cadru nu? Caz in care de ce nu 19? ca sa iasa 40 cat era maximul.

Pe lângă cele 21 de tramvaie comandate inițial, au mai fost contractate două acum câteva luni. Deci au rămas 17, și așa se valorifică tot acordul-cadru.

 


Re: Tramvaiele Bozankaya GT6 Puss in Boots

Fritz a zis ca se onoreaza Timisurile nu ca se intoarce la galbenul de dinainte. Cel putin eu n-am vazut undeva sa declare asta. In orice caz, daca vine alt primar dupa el o sa ne trezim cu troleele (daca le mai cumpara) rosii sau ceva. Pestriteala in floare.

Uite ca pierdusem din vedere alea doua, deci sunt 23, atunci se confirma matematic. Multam.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Tramvaiele Bozankaya GT6 GPS

Noile autobuze nu vor mai avea culoarea violet, ci vor fi vopsite în galben-negru-alb, așa cum erau tramvaiele Timiș produse la Electrometal din Timișoara.

Prin aspect, noile autobuze onorează industria timișoreană de odinioară care a produs între 1970-1990 tramvaiul Timiș 2 prezent pe șine nu doar în Timișoara, ci în toate marile orașe ale României. Culorile Timiș 2 erau galben - negru - alb.



https://adevarul.ro/stiri-locale/timisoa ... 973.html

 


Re: Tramvaiele Bozankaya GT6 Andi_C

Sunt niște tramvaie foarte silențioase, aerul conditionat funcționează corespunzător, singurele defecte pe care le-aș putea adăuga, asemeni Astrelor Bucureștene, benzile de leduri din partea frontală. Sunt numerotate 1001-1021, numerele de parc sunt trecute in lateralele cabinei și in spate, unele au și numărul trecut frontal si pe spate, doar cele cu numere mai mari. Câteva cadre cu ele, o prezență mai mult decât binevenită pentru oraș:

3096



3113



3177



3144



3172



3172



3190




Lateralul



Interiorul:
20230916_123515.jpg (1.34 MB; downloaded 1732 times)
20230915_132907.jpg (1.97 MB; downloaded 1732 times)

 


Re: Tramvaiele Bozankaya GT6 PTMZ

Vad ca in mesaj le-ai trecut numerele de inmatriculare tuturor in loc de numarul de parc (3096, 3113 etc, astea nu sunt numerele de parc), caz in care recomand sa le treci cu numarul complet de inmatriculare (TM 03096, de exemplu).

1001-1012 au numarul de parc aplicat pe ele (macar pe lateral) sau inca nu? Stiu ca de la 1013 in sus s-au aplicat numerele de parc pe exterior.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Tramvaiele Bozankaya GT6 GPS

Toate au. Se vede și în ultima poză din postare, la vagonul 1005.

 


Re: Tramvaiele Bozankaya GT6 FabiM

Vin si eu in continuarea pozelor de mai sus cu cateva cadre cu noile tramvaie Bozankaya GT6.

Orasul este impanzit de ele, dar imi pare rau de circulatia liniilor 1 si 2, care vin in acelasi timp si dupa ramane un gol de 10-12 minute ...
Totodata, cred ca un mod de a profita mai bine de aceste tramvaie, e ca in weekend sa fie reduse cat mai multe ture cu vechiile Armonia din aceste linii, chiar daca nu au o vechime foarte mare (comparativ cu Hansa) calatoria cu ele nu e cea mai placuta.  :oops:
Sunt usor haosate asezarile numerelor de parc, unele pe fata, altele nu, nu inteleg inca de ce. Legat de benzile LED, doar ultimele venite le mai aveau functionale, restul erau defecte sau in curs de ardere ...  :headbash:
Ultimele bucati sosite miros extrem de puternic a plastic si desi e un lucru specific unui produs nou, mirosul este intepator.
Totusi, intr-o nota pozitiva, pot spune ca asezarea scaunelor, sunetul si design-ul bate lejer Astra Imperio Metropolitan, lucru surprinzator din partea Bozankaya. Speram sa se mentina la fel si sa le vedem si pe cele galbene in actiune.  :cool:

Din Piata Libertatii:

1006 - Linia 1
DSC_5980.jpg (1.89 MB; downloaded 1586 times)

1011 - Linia 1
DSC_6003.jpg (1.8 MB; downloaded 1586 times)

1012 - Linia 1 & 1010 - Linia 6b
DSC_5987.jpg (1.81 MB; downloaded 1586 times)

1020 - Linia 6a
DSC_6008.jpg (1.81 MB; downloaded 1586 times)

 


Re: Tramvaiele Bozankaya GT6 orex

1. Designul exterior e net superior Astrei!
2. Spatiu picioarelor pe scaunele din dreptul bighiurilor asisderea!
3. HVAC-ul instalat pe Bozankaya, vara face ”frigider” in interior, si are un plus in raport cu cel de pe Astra. Dupa ce se inchid usile se ”ambaleaza”, de asa maniera, incat sa faca frig in aceeasi parametrii de dinaintea deschiderii lor. Eu asta am sesizat!
3. Silentiozitatea e data de sina (infrastructura), subsemnatul circuland in Oradea, in Bucuresti cu Astra, dar si-n Timisoara cu ”Bozy”.
PS
Parerea mi-am format-o, in 2022, circuland pe linia 1, in Timisoara (cap-cap), unde preponderent e sina cu canal, mai putin de la Meteo pana la Timisoara Est, unde, chiar daca e sina Vignole, am remarcat  ca nu-i extrem de zgomotos.

 


Re: Tramvaiele Bozankaya GT6 punmeister

Primul tramvai din comanda suplimentara este gata de transport.

https://www.linkedin.com/posts/bozankaya ... _android

 


Re: Tramvaiele Bozankaya GT6 Albert

Galben?🙄 Uniformizarea parcului…

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Tramvaiele Bozankaya GT6 GPS

Toate vehiculele noi care se cumpără vor fi vopsite în galben. Și autobuzele electrice Karsan tot în galben au venit vopsite.

 


Re: Tramvaiele Bozankaya GT6 shoppy

Cam nefericita alegerea, de lucrurile galbene de obicei te feresti, galben inseamna teava de gaze si in industrie inseamna piesa in miscare sau carcasa de piesa in miscare.

 


Re: Tramvaiele Bozankaya GT6 punmeister

Cu toate astea galbenul este folosit ca schema de culoare, inclusiv galben unicolor, cum ar fi cele ale BVG si SSB.

 


Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Transportul în comun din municipiul Timișoara (SC STPT SA)  • 
Choose destination

Since our 2353 forum members have written 427475 posts in 5306 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use