MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Interstatia Eroilor 2 - Eroilor 1 - PSS Eroii Sanitari

502 posts, 168686 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 12 13 14 15 16 17 18  ... 36
 
 

📖 Pagination options
Re: Interstatia Eroilor 2 - Eroilor 1 - PSS Eroii Sanitari subway guru

TibiV wrote:
Montania wrote:
nici nu-ti vine sa crezi cata munca este la un "amarat" de perete

O dau un pic in filozofie...

Daca cei "doi baietzi care trag de fiare" si-au facut bine treaba, "amaratul" ala de perete va fi tot acolo si atunci cand pana si copii celor "doi baietzi" vor fi de mult oale si surcele...

Tibi, partea proasta e ca lucrarile efective sunt jos in subteran, inaccesibile teleobiectivului...

 



  • GPS
  • Posted:
  •  


Re: Interstatia Eroilor 2 - Eroilor 1 - PSS Eroii Sanitari General_Katana

zapacitu wrote:
satanistu wrote:
Mersi mult de info, si se lucreaza doar cu un singur TBM ? (operatiunea scot de la un capat, bag la alt capat) sau cu doua? ceea ce ar face totul mai rapid.

La tunelul M1-M5 se lucreaza cu Varvara/Parascheva sau cu un alt TBM?

Tunelul de legatura intre M5 si M1/M3 se executa cu Varvara. Varvara a intrat pe linia din STANGA cum intrii in E2 de la Academie, deci intreaga linie de evacuare pamant blocheaza drumul Filofteei (care e pe firul DREAPTA cum intrii in E2 de la Academie. S-a ales varianta asta intrucat TBM-urile nu pot lua viraje prea stranse, iar Filofteea ar fi trebuit sa vireze cam "din scurt" ca sa sape ea tunelul de legatura.

Dupa ce Varvara va fi terminat tunelul de legatura, va fi scoasa si reintrodusa la Eroilor 2.

Ulterior, ambele TBM-uri vor fi translatate prin statia Eroilor 2 si vor incepe (cel mai probabil alternativ, cu Filofteea prima la start) sapaturile intre Eroilor 2 si PSS Opera. Nu cred ca vor merge in paralel, intrucat zona e destul de delicata (zona maloasa si cu multe chestii importante pe sus - vezi colector A0, vezi statia Eroilor, vezi Dambovita cu doua nivele).

Oricum, in afara de calea de rulare, finisajele in tot restul magistralei (de la VI/RD pana la AM) se pot face independent de ce sapa sfintele. Nu cred ca s-ar castiga timp semnificativ nici daca ar fi posibil sa sape cu ambele in paralel.



Referitor la zona maloasa: inghetarea solului cu azot lichid, cum se facea inainte, nu merge ?  :mrgreen:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Interstatia Eroilor 2 - Eroilor 1 - PSS Eroii Sanitari sab

Bineinteles ca merge. Insa se aplica doar daca nu se poate altfel, pentru ca este o solutie scumpa. Nici inainte de 1989 nu s-a aplicat decat intr-un singur loc, din cate stiu eu.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Interstatia Eroilor 2 - Eroilor 1 - PSS Eroii Sanitari GPS

Este vorba despre stația Titan, nu?

 


Re: Interstatia Eroilor 2 - Eroilor 1 - PSS Eroii Sanitari andrei11

Interstatia Titan - Costin Georgian, la prima curba dupa iesirea din Titan.

 


Re: Interstatia Eroilor 2 - Eroilor 1 - PSS Eroii Sanitari alexxd_31

Deci in zona statiei Izvor nu s-a inghetat cu amoniac.
Acum cativa ani in timp ce se lucra la racordarea Magistralelor M3 cu M1 la Nicolae Grigorescu au avut loc pe interstatie Titan - Costin Georgian lucrari de mentenanta. In momentul actual este vizibil un put amplasat pe coltul cu parculetul Brancus prin care din cand in cand se mai turna beton.

Aici cum o sa se procedeze cu scoaterea TMB-ului? Se demonteaza bucati total sau se demonteaza decat capatul si benzile transportoare din spatele acestuia iar corpul este translatat in pozitia de start pentru o noua lansare?

 



  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Interstatia Eroilor 2 - Eroilor 1 - PSS Eroii Sanitari GPS

Nu am stat sa caut, dar inelul 60 din câte? Stiu ca e cam ciudata întrebarea, dar se vede mai bine evoluția asa! ;)

 


Re: Interstatia Eroilor 2 - Eroilor 1 - PSS Eroii Sanitari alexxd_31

Guru spunea ca sunt 226 metri. Din calculele mele 150 inele.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Interstatia Eroilor 2 - Eroilor 1 - PSS Eroii Sanitari GPS

OK, mersi mult pentru INFO!
Deci 60/150, merge bine, tot asa in continuare! :D

 


Re: Interstatia Eroilor 2 - Eroilor 1 - PSS Eroii Sanitari subway guru

alexxd_31 wrote:
Deci in zona statiei Izvor nu s-a inghetat cu amoniac.
Acum cativa ani in timp ce se lucra la racordarea Magistralelor M3 cu M1 la Nicolae Grigorescu au avut loc pe interstatie Titan - Costin Georgian lucrari de mentenanta. In momentul actual este vizibil un put amplasat pe coltul cu parculetul Brancus prin care din cand in cand se mai turna beton.

Aici cum o sa se procedeze cu scoaterea TMB-ului? Se demonteaza bucati total sau se demonteaza decat capatul si benzile transportoare din spatele acestuia iar corpul este translatat in pozitia de start pentru o noua lansare?

Nu.
S-a reparat calea in curba V9.
TBM-ul S743 demontat, extras, trailerizat in E2 cap y, relansat, trenul de sanii si restul trase inapoi pe tunel si realipite la TBM pe urmatoarea pozitie de start la subtraversare.
S744 se translateaza in intregime cu tot calabalacul prin statie, clasic!
:bere:

 


Re: Interstatia Eroilor 2 - Eroilor 1 - PSS Eroii Sanitari subway guru

S743 Varvara:
inelul 100 montat

 


Go to page:  1  ... 12 13 14 15 16 17 18  ... 36
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2320 forum members have written 423989 posts in 5278 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use