Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Culoare unice pentru tramvaie, autobuze și troleibuze

1201 posts, 327527 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 12 13 14 15 16 17 18  ... 86
 
 

📖 Pagination options
Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB Nightwolf

Serban wrote:
Un viteaz a ras azi vreo 4-5 stalpisori...

A fost accident cu cateva zile inainte ... teoretic PMB ar trebui sa ceara RCA-ul vinovatului, practic ...

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB Costin

Discutiile despre politie s'au mutat aici cu toate ca nici acolo nu's tocmai on topic...

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB shoppy

Da, scuze Cos, ai dreptate, deci nu mai intrebati ce face politia ca se vede pe teren ce face, nu mai cereti camere ca oricum nu o sa avem prea curand.

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB Nightwolf

S-au remontat inainte de sarbatori am uitat sa va spun .. cei 4 stalpisori rupti au fost inlocuiti ..

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB Nightwolf

Au fost definitivate marcajele rutiere si in zona Splai-Virtutii-Grozavesti de aproximativ 2 saptamani.

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB andrei11

Da, am inceput sa intram in normal, desi mai au mult de lucru.
Ai cumva informatii, treaba continua, mai sunt bani, amanunte de genul acesta. Oricum e mult mai bine dar inca e departe sa fi acoperit toate strazile.

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB Nightwolf

S-au trasat ghidajele pe M. Bravu intre Obor si Iancului.

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB Serban

Pentru ca de fiecare data primul separator de plastic era rupt, s-a schimbat cu un stalpisor ca cei de pe trotuare. Pentru ca s-a rupt si acela, astazi s-a schimbat cu ce vedeti in poza mai jos. Daca ar fi dupa mine, as pune toate separatoarele ca cel din poza si n am mai vedea niciodata masina pe linia de tramvai.
IMG_2839 (Medium).JPG (68.33 KB; downloaded 3954 times)

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB telvanni

Ca sa nu creez alt topic separat, pentru cei care nu stiu, s-a amenajat banda dedicata autobuzelor RATB pe Splaiul Independentei in zona Centrului Vechi. Am trecut pe acolo si arata foarte bine...si e goala.
http://www.b365.ro/banda-pentru-ratb-in...95036.html
Banda specială pentru RATB este o strategie implementată de Primăriei Capitalei pentru promovarea transportului public în București. Strategia a fost aprobată în Comisia Locală de Circulație.

Prima astfel de bandă, delimitată cu stâlpișori, începe de la intersecţia Splaiului Independenței cu Strada Şelari şi se termină la intersecţia cu Calea Victoriei. Însă tot Splaiul Independenței, pe ambele părți, va avea această bandă, a declarat Răzvan Popa, purtător de cuvânt al Poliției Locale a Municipiului București, pentru B365.ro.

În afară de RATB, pe această bandă mai pot intra ambulanțele, pompierii sau echipajele de Poliție aflate în misiune. Taxiurilor le este interzis accesul.

Ca prime efecte pozitive pentru bucureșteni ale benzii speciale pentru RATB sunt dispariția parcagiilor și a taxiurilor care stăteau la intrarea în Centrul Istoric, așteptând clienți cărora, de cele mai multe ori, le cereau mult mai mulți bani decât era cursa în mod normal.

"De o lună noi avem un program și am pus o mașină, aici pe Splaiul Independenței, pentru a combate tot ce înseamnă parcagii pe zona aceasta, la intrare în Centrul Istoric. Ei se mutaseră mai departe puțin. Ei, acum, parcagiii NU MAI EXISTĂ. Parcagiii fac proteste, ne înjură pe noi, ce-ai făcut domnule, ne-ai luat pâinea de la gură", povestește Răzvan Popa.

Un echipaj de la Serviciului Circulaţie al Poliţiei Locale a Municipiului Bucureşti (PLMB) stă la intrarea pe banda RATB, iar altul așteaptă șoferii care nu respectă regulile la ieșirea de pe bandă.

Dacă șoferii nu respectă banda specială, riscă două puncte amendă și două puncte penalizare. "Este aceeași contravenție cu intrarea pe sens interzis. Deocamdată dăm doar avertismente", a declarat Răzvan Popa.

Răzvan Popa a povestit, pentru B365.ro, că, de marți, de când a fost inaugurată banda, trei persoane cu funcții importante, atât în aparatul central, cât și în aparatul local al Municipiului București, au încercat să forțeze intrare pe bandă, venind cu amenințări către polițiști, de genul: "Băi, știi cine sunt eu? Eu trec pe aici".

Chiar și în perioada în care reporterii B365.ro au fost prezenți pe teren, un angajat de la Poliția Capitalei a încercat să treacă pe bandă, spunându-le polițiștilor de la Serviciul Circulație al PLMB ce funcție are și rugându-i să-i lase să treacă, însă aceștia au refuzat, explicându-i că acestea sunt regulile.

Mulți șoferi sunt nemulțumiți de banda pentru RATB, iar unii dintre ei chiar i-au înjurat pe polițiști.

Purtătorul de cuvânt al Poliției Locale a Municipiului București a spus că, de când s-a inaugurat banda, circulația mașinilor pe Splaiul Independeței s-a îndesit, dar nu au existat blocaje.

Deși există un panou care avertizează clar că banda este doar pentru RATB, iar polițiștii care stau la intrare pe bandă opresc șoferii care vor să intre, explicându-le situația, mulți șoferi bucureșteni refuză să respecte regulile.

Între stâlpișorii care delimitează banda s-au făcut și anumite porțiuni pe unde se poate intra în Centrul Istoric, ori pe unde pot intra locatarii din blocurile din jur. Șoferii care nu vor să aștepte în trafic intră prin acele spații și pătrund pe bandă.

De la ora 10.30 până la ora 11.30, chiar dacă traficul nu era foarte aglomerat, mai mult de zece mașini au pătruns pe bandă. Dintre acestea, cele mai multe erau taxiuri. Polițiștii îi opreau pe șoferii indisciplinați și le explicau situația, avertizându-i că pot fi amendați dacă nu respectă regulile.

Bicicliștii s-au arătat încântați de banda pentru RATB, chiar dacă aceasta nu este făcută și pentru ei. "Foarte tare!", a exclamat o biciclistă care a trecut pe banda pentru RATB, încântată de noua măsură.

Autobuzele RATB care vor beneficia de banda specială sunt cele de pe liniile 104, 123, 124 şi 385.  
- See more at: http://www.b365.ro/banda-pentru-ratb-in...EKuIS.dpuf

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB Serban

Mulți șoferi sunt nemulțumiți de banda pentru RATB, iar unii dintre ei chiar i-au înjurat pe polițiști.


De asta orasul asta nu arata cum ar trebui. Din cauza mentalitatii asteia de bovina necivilizata. O sa traiesc fericit cand o sa vad pedepsite si cu botul pe labe aceste scursuri.

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB misterr

Nu prea înțeleg ce e așa special la banda asta... Eu știu că sînt de mult asemenea benzi în București, pe bd. Dacia, pe bd. Gheorghe Gheorghiu-Dej (fost 6 Martie, nu știu cum se numește acum) etc. Ce ar putea fi deosebit e doar că se interzice expres accesul taxiurilor. Pe celelalte indicatorul este „Accesul interzis tuturor vehiculelor”, cu panou explicativ dedesubt „Cu excepția transportului public local”, deci au voie și taxiurile și dubele (microbuzele). Dacă aici scrie explicit „Cu excepția RATB”, înseamnă că este favorizată o anumită firmă de transport, și va fi contestată în instanță de concurență și va fi declarată ilegală (drumul e public, nu a fost construit de RATB din fonduri proprii, doar pentru ei).

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB Druida

Pe sensul dinspre piata Unirii spre calea Victoriei oricum RATB-ul circula destul de bine... sunt curioasa cind/cum vor face banda pe sensul celalalt, unde apar blocaje mari in zona pietei Natiunilor Unite si la stopul de la Tribunal.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB Mircea G

N-ati priceput nimic ! la noi nu se face nimic nou , doar se schimba fata la ce " merge " ! Ce nu "merge " se trateaza cu nepasare ca si cum nu exista .
Zona de care vorbiti este blocata din cauza timpeniei de pod de la N.Unite care trebuie reconfigurat ( am mai spus asta ) si proastei organizarii a circulatiei in P. Unirii .Greu de rezolvat .

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB misterr

După cum am zis, pe măreața bandă au acces și taxiurile, și bicicliștii, dar mai scapă și șmecherii:


P1030352.JPG (121.53 KB; downloaded 4090 times)



P1030353.JPG (163.17 KB; downloaded 4089 times)



P1030354.JPG (128.02 KB; downloaded 4090 times)




Am discutat cu polițiștii din capăt. Am întrebat cine are acces pe bandă. Răspuns: autobuzele, dar și taxiurile, că fac parte tot din transportul local.


P1030357.JPG (131.19 KB; downloaded 4089 times)



P1030359.JPG (135.61 KB; downloaded 4090 times)




Singurul indicator care reglementează accesul pe bandă e ăsta:


P1030358.JPG (131.57 KB; downloaded 4089 times)




Prin alte părți în București, indicatoarele arată așa:


P1030350.JPG (139.97 KB; downloaded 4090 times)

 


Go to page:  1  ... 12 13 14 15 16 17 18  ... 86
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2326 forum members have written 424483 posts in 5284 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use