Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 4

3205 posts, 693797 views
 
Go to page:  1  ... 144 145 146 147 148 149 150  ... 229
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 4 Cristi N

Dragos incearca sa ii contactezi pe consilierii locali eventual stabiliti o intalnire comuna consilieri si locuitorii din zona.

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Nebunie cu lucrarile pe Sos. Giurgiului. Intra muncitorii si sparg prin toate parcarile. Inca nu inteleg ce se intalmpla la Cimitirul Evreiesc de Rit Spaniol (langa City Mall): au spart jumatate de trotuar si bordura au pus-o pe acelasi amplasament. Dar trotuarul este mult mai jos in portiunea sparta. Ciudat...

 


Re: Sectorul 4 realistul

Ce sa se întâmple... Va rămâne un trotuar de o persoana...

 


Re: Sectorul 4 ByOnu

Parcarile n-au ce cauta pe trotuare. Trotuarele, prin definitie, sunt pentru pietoni. Automobilul nu-i ...pieton. Sunt ilegale parcarile pe trotuare care necesita si accesul masinii pe trotuar. Deci, teoretic, daca parcarea se realizeaza direct din strada e ok (de la caz la caz), dar daca tu trebuie sa circuli 50m pe trotuar pentru a ajunge la locul tau de parcare, deja ai transformat trotuarul in drum de acces, ceea ce nu-i ok.

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

E plina si strainatatea de parcari pe trotuar. Legale atat cat pot fi probabil, la cei de-afara ma astept chiar sa respecte legea deci banuiesc ca e ok sa se parcheze acolo. Eu sincer as crea alveole si/sau parcari in spic si as lasa trotuarul atat cat ramane doar pt pietoni. Macar sa se stie o treaba. Faza de pe Obregia unde sunt parcari "legale" pe trotuar e o porcarie.

 


Re: Sectorul 4 1.cremsnit

Realizezi că argumentul ”și afară e la fel” nu stă în picioare pentru că... nu tot ce e afară e și ok, nu?

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Puss in Boots wrote:
E plina si strainatatea de parcari pe trotuar. Legale atat cat pot fi probabil, la cei de-afara ma astept chiar sa respecte legea deci banuiesc ca e ok sa se parcheze acolo. Eu sincer as crea alveole si/sau parcari in spic si as lasa trotuarul atat cat ramane doar pt pietoni. Macar sa se stie o treaba. Faza de pe Obregia unde sunt parcari "legale" pe trotuar e o porcarie.

Dar de ce parcare in spic si nu perpendiculara pe axul drumului? Intra mai multe masini in acelasi spatiu. E grea manevra de garare cu spatele? :))

 


Re: Sectorul 4 Costin

Puss in Boots wrote:
E plina si strainatatea de parcari pe trotuar.

Unde?

 


Re: Sectorul 4 1689

Cel putin in Franta, Austria si Germania se parcheaza jumatate pe trotuar in multe orase.
Exista insa obligativitatea sa ramina o latime minima a zonei pietonale (2,5 m ?).

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Am fost recent in Dortmund si am vazut o gramada de cazuri. Parcari in spic dar peste trotuar sau de-a dreptul pe trotuar sau cu juma de masina (locul era si marcat ca atare). Si sunt aproape convins ca si la Bologna am vazut cazuri din astea. Plus copaci cu bordurici (comentasem la vremea respectiva).
Si tot in Dortmund mi-au atras atentia niste structuri ingradite cu beton umplute cu pamant si cu un copac inauntru. Mi s-au parut foarte familiare :lol: Incet incet vad cam toate chestiile lui Labuta.

 


Re: Sectorul 4 TibiV

La intersectia Luica cu Pogoanele sunt doua blocuri noi, care au dobandit noi spatii comerciale







Am ajuns la intersectia Pogoanele cu Orastie.
Uite cum era in noiembrie:
TibiV wrote:
ADP 4 are un teren pe coltul dintre Pogoanele si Orastie.
”Coltul” Pogoanele-Orastie




Uite cum este astazi



Vedere spre Actiunii



Dupa gard sunt blocuri si tot felul de vehicule



Inclusiv ale Rosal











Interesant...


 


Re: Sectorul 4 TibiV

Suntem pe str. Orastie











Noiembrie 2018
TibiV wrote:
Raspunsul este simplu: Sabina Residence !



Aprilie 2019







Viram la stanga pe str. Boltei sa vedem mai bine si blocul din spate







Peste gard


 


Re: Sectorul 4 TibiV

Mai este spatiu destul...











MikeT wrote:
Terenul este mare, se intinde intre Str. Orastie si Str. Anghel Moldoveanu. Primaria ar fi putut lua teren de la ADP si sa largeasca str. Anghel Moldoveanu la o banda pe fiecare sens intre Str. Boltei si str. Pogoanele...

Se vede gatuirea strazii Anghel Moldoveanu la o singura banda, desi terenul este liber...



Coltul Anghel Moldoveanu-Boltei



Si peste gard....




Toate pozele sunt aici: https://imgur.com/a/degSJCP

 


Re: Sectorul 4 1689

Sa inteleg ca Sabina residence se dezvolta pe principiul "hai sa vindem etajele astea doua si - dupa ce gasim clienti - construim mai departe" ?

 


Go to page:  1  ... 144 145 146 147 148 149 150  ... 229
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2311 forum members have written 423635 posts in 5275 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use