Topic: Astra Imperio Metropolitan
2883 posts, 1040576 views
📖 Pagination options
-
- Costin
-
Posted:
-
-
- bgd70
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
bgd70
De maine vor cirula si pe linia 47, in weekend. Se fac probe sa circule si pe 11, tot in weekend.
De maine vor cirula si pe linia 47, in weekend. Se fac probe sa circule si pe 11, tot in weekend.
- Alexutzuu
-
Posted:
-
-
- ByOnu
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
ByOnu
Macar in zilele caniculare sa nu mai deschida vatmanii toate usile. Avem butoane pe usi cu un motiv.
Macar in zilele caniculare sa nu mai deschida vatmanii toate usile. Avem butoane pe usi cu un motiv.
-
- Cezar210
-
Posted:
-
-
- orex
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
orex
De cand s-au pus in trafic, niciodata n-am vazut a se utiliza aceasta functie, la dispozitia calatorilor. nici vara, nici iarna.
ByOnu wrote here:
Macar in zilele caniculare sa nu mai deschida vatmanii toate usile. Avem butoane pe usi cu un motiv.
De cand s-au pus in trafic, niciodata n-am vazut a se utiliza aceasta functie, la dispozitia calatorilor. nici vara, nici iarna.
-
- shoppy
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
shoppy
Nu sunt folosite pentru ca nu le activeaza soferii, in trecut cand le activau erau folosite. Cand vezi in fata ta ca usa nu se deschide si se aprinde butonul este evident pentru oricine ce are de facut.
Nu sunt folosite pentru ca nu le activeaza soferii, in trecut cand le activau erau folosite. Cand vezi in fata ta ca usa nu se deschide si se aprinde butonul este evident pentru oricine ce are de facut.
- TudorSt
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
TudorSt
E un “dublu standard”, am observat. Pe V3A, majoritatea activează “liber uși”, rareori deschid toate ușile. La Imperio în schimb, e invers.
E un “dublu standard”, am observat. Pe V3A, majoritatea activează “liber uși”, rareori deschid toate ușile. La Imperio în schimb, e invers.
-
- Rathgeber2523
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
Rathgeber2523
Dar câți călători știu să le folosească ?
Sunt unii care stau și se uită la buton, și te întreabă de ce nu deschide vatmanul ușa
ByOnu wrote here:
Macar in zilele caniculare sa nu mai deschida vatmanii toate usile. Avem butoane pe usi cu un motiv.
Dar câți călători știu să le folosească ?
Sunt unii care stau și se uită la buton, și te întreabă de ce nu deschide vatmanul ușa
- reiny2000
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
reiny2000
Înainte de pandemie foloseau aproape exclusiv deschiderea din buton. După a fost treaba că să nu atingem cu toții același buton și au trecut la deschiderea centralizată iar acum au rămas așa.
Înainte de pandemie foloseau aproape exclusiv deschiderea din buton. După a fost treaba că să nu atingem cu toții același buton și au trecut la deschiderea centralizată iar acum au rămas așa.
-
- shoppy
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
shoppy
Rathgeber2523 wrote here:
Dar câți călători știu să le folosească ?
Sunt unii care stau și se uită la buton, și te întreabă de ce nu deschide vatmanul ușa
shoppy wrote here:
Nu sunt folosite pentru ca nu le activeaza soferii, in trecut cand le activau erau folosite. Cand vezi in fata ta ca usa nu se deschide si se aprinde butonul este evident pentru oricine ce are de facut.
-
- ByOnu
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
ByOnu
Lumea se invata repede. Eu unul am crescut cu V3A-93 si deblocarea usilor. Apasatul pe buton imi este in reflex la tramvai.
Rathgeber2523 wrote here:ByOnu wrote here:
Macar in zilele caniculare sa nu mai deschida vatmanii toate usile. Avem butoane pe usi cu un motiv.
Dar câți călători știu să le folosească ?
Sunt unii care stau și se uită la buton, și te întreabă de ce nu deschide vatmanul ușa
Lumea se invata repede. Eu unul am crescut cu V3A-93 si deblocarea usilor. Apasatul pe buton imi este in reflex la tramvai.
-
- shoppy
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
shoppy
Cand au iesit panterele roz butonul era montat in dreapta pe rama usii, nu era marcat in nici un fel, era patrat si cand puteai sa apesi pe el se aprindea galben, foarte neintuitiv, nu mai vazusem vreodata asa un buton, si toata lumea il folosea bine mersi.
Cand au iesit panterele roz butonul era montat in dreapta pe rama usii, nu era marcat in nici un fel, era patrat si cand puteai sa apesi pe el se aprindea galben, foarte neintuitiv, nu mai vazusem vreodata asa un buton, si toata lumea il folosea bine mersi.
-
- WT_fan06
-
Posted:
-
Re: Astra Imperio Metropolitan
WT_fan06
Ușile cu deschidere din buton au apărut la tramvaie pentru prima dată în anul 1994, când au fost introduse în circulație vagoanele SH din Frankfurt (evident OZN-uri la toate capitolele față de epavele EP/V3A autohtone). De atunci, toate tramvaiele construite la București (deci toate tramvaiele din ultimii 30 de ani) au această funcție pentru publicul călător.
Nouă ne place să reîncălzim ciorba la nesfârșit că publicul e de vină, ca să nu se vorbească fie de prostul instructaj al vatmanilor, fie de vatmanii care nu respectă instructajul - una din două. Altfel, orice copil de grădiniță știe că dacă în casă e răcoare și afară e cald atunci să nu țină geamul deschis că intră căldura și apoi dacă în casă e cald și afară e frig să nu țină geamul deschis pentru că iese căldura (nu intră frigul, ci iese căldura - primul lucru predat la ora de termodinamică).
Oare cât mai insistați unii cu argumentul „nu știe lumea”? Hai să fim puțin serioși, măcar din respect față de colegii de forum, întrucât nu ne-am născut ieri.
În loc să reîncălzim ciorba, mai bine să trimitem sesizări peste sesizări la operatorul STB și la autoritatea TPBI, mai ales acum când sunt temperaturi extreme iar operatorul STB este (conform comunicatelor) preocupat de creșterea calității serviciului de transport în timpul perioadelor de temperaturi extreme.
Ușile cu deschidere din buton au apărut la tramvaie pentru prima dată în anul 1994, când au fost introduse în circulație vagoanele SH din Frankfurt (evident OZN-uri la toate capitolele față de epavele EP/V3A autohtone). De atunci, toate tramvaiele construite la București (deci toate tramvaiele din ultimii 30 de ani) au această funcție pentru publicul călător.
Nouă ne place să reîncălzim ciorba la nesfârșit că publicul e de vină, ca să nu se vorbească fie de prostul instructaj al vatmanilor, fie de vatmanii care nu respectă instructajul - una din două. Altfel, orice copil de grădiniță știe că dacă în casă e răcoare și afară e cald atunci să nu țină geamul deschis că intră căldura și apoi dacă în casă e cald și afară e frig să nu țină geamul deschis pentru că iese căldura (nu intră frigul, ci iese căldura - primul lucru predat la ora de termodinamică).
Oare cât mai insistați unii cu argumentul „nu știe lumea”? Hai să fim puțin serioși, măcar din respect față de colegii de forum, întrucât nu ne-am născut ieri.
În loc să reîncălzim ciorba, mai bine să trimitem sesizări peste sesizări la operatorul STB și la autoritatea TPBI, mai ales acum când sunt temperaturi extreme iar operatorul STB este (conform comunicatelor) preocupat de creșterea calității serviciului de transport în timpul perioadelor de temperaturi extreme.
📖 Pagination options