Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTramvaie STB

 

Topic: Astra Imperio Metropolitan

2883 posts, 1040576 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 136 137 138 139 140 141 142  ... 206
 
 

📖 Pagination options
Re: Astra Imperio Metropolitan Costin

Tocmai de aceea trebuie reclamat la STB si TPBI.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan bgd70

De maine vor cirula si pe linia 47, in weekend. Se fac probe sa circule si pe 11, tot in weekend.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan Alexutzuu

3861 și 3862 circula astăzi pe Linia 10!

 


Re: Astra Imperio Metropolitan ByOnu

Macar in zilele caniculare sa nu mai deschida vatmanii toate usile. Avem butoane pe usi cu un motiv.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan Cezar210

Rar vezi pe cineva sa deschida doar din buton..

 


Re: Astra Imperio Metropolitan orex

ByOnu wrote here:
Macar in zilele caniculare sa nu mai deschida vatmanii toate usile. Avem butoane pe usi cu un motiv.

De cand s-au pus in trafic, niciodata n-am vazut a se utiliza aceasta functie, la dispozitia calatorilor. nici vara, nici iarna. :yes:

 


Re: Astra Imperio Metropolitan shoppy

Nu sunt folosite pentru ca nu le activeaza soferii, in trecut cand le activau erau folosite. Cand vezi in fata ta ca usa nu se deschide si se aprinde butonul este evident pentru oricine ce are de facut.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan TudorSt

E un “dublu standard”, am observat. Pe V3A, majoritatea activează “liber uși”, rareori deschid toate ușile. La Imperio în schimb, e invers.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan Rathgeber2523

ByOnu wrote here:
Macar in zilele caniculare sa nu mai deschida vatmanii toate usile. Avem butoane pe usi cu un motiv.

Dar câți călători știu să le folosească ?
Sunt unii care stau și se uită la buton, și te întreabă de ce nu deschide vatmanul ușa

 


Re: Astra Imperio Metropolitan reiny2000

Înainte de pandemie foloseau aproape exclusiv deschiderea din buton. După a fost treaba că să nu atingem cu toții același buton și au trecut la deschiderea centralizată iar acum au rămas așa.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan shoppy

Rathgeber2523 wrote here:
Dar câți călători știu să le folosească ?
Sunt unii care stau și se uită la buton, și te întreabă de ce nu deschide vatmanul ușa

shoppy wrote here:
Nu sunt folosite pentru ca nu le activeaza soferii, in trecut cand le activau erau folosite. Cand vezi in fata ta ca usa nu se deschide si se aprinde butonul este evident pentru oricine ce are de facut.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan ByOnu

Rathgeber2523 wrote here:
ByOnu wrote here:
Macar in zilele caniculare sa nu mai deschida vatmanii toate usile. Avem butoane pe usi cu un motiv.

Dar câți călători știu să le folosească ?
Sunt unii care stau și se uită la buton, și te întreabă de ce nu deschide vatmanul ușa


Lumea se invata repede. Eu unul am crescut cu V3A-93 si deblocarea usilor. Apasatul pe buton imi este in reflex la tramvai.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan shoppy

Cand au iesit panterele roz butonul era montat in dreapta pe rama usii, nu era marcat in nici un fel, era patrat si cand puteai sa apesi pe el se aprindea galben, foarte neintuitiv, nu mai vazusem vreodata asa un buton, si toata lumea il folosea bine mersi.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan WT_fan06

Ușile cu deschidere din buton au apărut la tramvaie pentru prima dată în anul 1994, când au fost introduse în circulație vagoanele SH din Frankfurt (evident OZN-uri la toate capitolele față de epavele EP/V3A autohtone). De atunci, toate tramvaiele construite la București (deci toate tramvaiele din ultimii 30 de ani) au această funcție pentru publicul călător.

Nouă ne place să reîncălzim ciorba la nesfârșit că publicul e de vină, ca să nu se vorbească fie de prostul instructaj al vatmanilor, fie de vatmanii care nu respectă instructajul - una din două. Altfel, orice copil de grădiniță știe că dacă în casă e răcoare și afară e cald atunci să nu țină geamul deschis că intră căldura și apoi dacă în casă e cald și afară e frig să nu țină geamul deschis pentru că iese căldura (nu intră frigul, ci iese căldura - primul lucru predat la ora de termodinamică).

Oare cât mai insistați unii cu argumentul „nu știe lumea”? Hai să fim puțin serioși, măcar din respect față de colegii de forum, întrucât nu ne-am născut ieri.

În loc să reîncălzim ciorba, mai bine să trimitem sesizări peste sesizări la operatorul STB și la autoritatea TPBI, mai ales acum când sunt temperaturi extreme iar operatorul STB este (conform comunicatelor) preocupat de creșterea calității serviciului de transport în timpul perioadelor de temperaturi extreme.

 


Go to page:  1  ... 136 137 138 139 140 141 142  ... 206
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Tramvaie STB  • 
Choose destination

Since our 2708 forum members have written 464852 posts in 5802 topics and 542 subforums.

 

© 2009 - 2026 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use