Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTramvaie STB

 

Topic: Astra Imperio Metropolitan

1919 posts, 542279 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 132 133 134 135 136 137 138
 
 

📖 Pagination options
Re: Astra Imperio Metropolitan ByOnu

shoppy wrote here:
Pentru exploatare si perioada de garantie este acelasi lucru daca se amana receptia cu 5 zile, se repara si apoi incepe sa curga garantia x ani sau se receptioneaza, se deschide direct proces de garantie, se repara in 5 zile si se extinde garantia la x ani + 5 zile pentru imobilizare, diferenta este ca daca refuzi receptia se decaleaza plata, graficul si iese scandal iar daca nu o refuzi totul merge cum era planificat si se rezolva ca intre parteneri.
Locul plan pe bandaj poate sa nu aiba nici un motiv clar sau sa nu fie dovada de ceva sub standard, daca este un gunoi pe sina atunci este ca si cum faci pana de cauciuc la un autobuz nou-nout ca s-a infipt un cui in roata.


1. Nu e de la sina. Dati-mi putin credit, ca n-am intrat ieri in domeniul asta. Unele troncane, altele nu. Linia dreapta de pe Mosilor este in stare buna, probleme sunt la curbe. V3A-93 clasice sunt, surprinzator, printre cele mai silentioase. V3A-CA sunt toate niste petarde troncanitoate (boghiul 3, mi s-a explicat ca pun vatmanii o fisa in bord si tin mereu activ antipatinajul).

2. Nu s-a remediat nimic. Nici pre si nici post-receptie, ca si cum problema n-ar exista. Tramvaie noi care huruie precum unele de 30 de ani.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan shoppy

Platul apare cand roata calca peste un corp strain foarte tare(de obicei surub) sau la frana cand roata se blocheaza, ca a fost imperfectiune la roata, la sina sau un corp strain pe sina, si este tarata. Din astea 4 este foarte greu de spus care anume s-a intamplat, mai ales cand ai sinele proaste ca nu le inlocuiesti si circula si masinile peste ele cel putin la intersectii si baga gunoaie, de aceea este foarte greu sa demonstrezi ca este fix imperfectiune la roata.
Ca sunt capsomani si circula cu ele asa, nu se poate sti care este aranjamentul sau ce se cearta intre ei in culise.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan Mihaitza07

Am avut timp ieri si am urmarit toate Imperio care circula pe linia 10, iar cu cele mai mari probleme, un zgomot infernal si nu inteleg cum pot iesi in traseu ca nici cele mai vechi tramvaie nu faceau asa, sunt 3834 si 3836. ( parca si 3846 sau 3849), in rest din tot parcul care circula pe aceasta linie sunt 2 sau 3 tramvaie care nu sunt niciun zgomot la rulare. Toate au mai mult sau mai putin, insa 34 si 36 sunt sub orice critica. Si asta de cel putin 1 luna de zile.

 



Re: Astra Imperio Metropolitan serbanandrei

Domnilor , ati avut curiozitatea sa mergeti sa fotografiati  si sa vedeti cum arata sina de pe Stefan cel Mare? Si nu este singura.  De exemplu : de la Bucur pana la pasajul Victoriei si invers. Linia este neintretinuta . Se vede in multe locuri deja uzura , mizerie,rupturi la intersectii.  La intersectii unde sunt macazuri este jale. Eu am mers cu unul nou , cred ca avea maxim o luna de exploatare . Era silentios, Restul deja fac zgomot la rulare ca cele vechi . Si se aude bine de tot in interior.   Problema foarte mare este lipsa totala a intretinerii liniilor.   Nu exista. Cum vreti sa reziste tramvaiele ?

 


Re: Astra Imperio Metropolitan ByOnu

Sigur ca mentenanta liniilor este o problema majora, DAR, repet, unele troncane inca din timpul probelor.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan Gabi23

Săptămâna aceasta a fost recepționat vagonul 3888. În principiu 3888-3890 vor fi alocate Depoului Giurgiului pentru linia 25.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan Mat_hias

3888 iesise zilele acestea pe linia 1, din partea depoului Dudesti.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan Alex777x

3888 circulă de azi pe linia 10, ieri a fost doar un tur scurt probabil de probă sau posibil să fi avut o problemă, cert este că la ora 18 nu mai era în traseu.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan Dragos31

A fost pe traseu pana spre seara, dar cu GPS-ul oprit.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan Mihaitza07

serbanandrei wrote here:
Domnilor , ati avut curiozitatea sa mergeti sa fotografiati  si sa vedeti cum arata sina de pe Stefan cel Mare? Si nu este singura.  De exemplu : de la Bucur pana la pasajul Victoriei si invers. Linia este neintretinuta . Se vede in multe locuri deja uzura , mizerie,rupturi la intersectii.  La intersectii unde sunt macazuri este jale. Eu am mers cu unul nou , cred ca avea maxim o luna de exploatare . Era silentios, Restul deja fac zgomot la rulare ca cele vechi . Si se aude bine de tot in interior.   Problema foarte mare este lipsa totala a intretinerii liniilor.   Nu exista. Cum vreti sa reziste tramvaiele ?

si #38 sau 39 face la fel de tare ca 34 si 36. Problema nu e de la linie, caci ele fac constant si acolo unde celelalte merg lin. Adica pe Vacaresti sau Oltenitei. Daca era sa fie de la linie, faceau in anumite zone, ca la masini la gropi. Dar la astea zici ca au rotile patrate sau sunt despinse fiare prin interior la boghiuri si se bat cap in cap atunci cand se rotesc.
E inadmisibil asa ceva...

 


Re: Astra Imperio Metropolitan Cezar210

Cezar210 wrote here:
- al doilea, că boghiul 4 al lui 3836 troncăne destul de tare.


La 3836 problema bogatului 4 exista din prima zi de circulatie, din pacate..Iar la alte vagoane a aparut pe parcurs.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan Gabi23

3888 a început de astăzi să circule pe linia 25 de la Depoul Giurgiului.

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Astra Imperio Metropolitan V2A

De astăzi circulă și 3889, tot pe linia 25.

 


Go to page:  1  ... 132 133 134 135 136 137 138
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Tramvaie STB  • 
Choose destination

Since our 2310 forum members have written 423571 posts in 5275 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use