Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTramvaie STB

 

Topic: Tramvaiele ȘCOALĂ ale STB

220 posts, 16348 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16
 
 

📖 Pagination options
Re: Defecte, imobilizări și reparații ale tramvaielor MateiTramspotter

Tramvaiul V3A-93 291, drept vagon de școală către Depoul Titan in stația Baia de Aramă.
IMG_20230719_121032.jpg (1.22 MB; downloaded 1577 times)

 


Re: Defecte, imobilizări și reparații ale tramvaielor Luca M.

Nu ar fi putut fi inlocuit cu unul reparat putin mai in urma (2019 de exemplu)  si acesta sa fie pentru calatori?

 


Re: Defecte, imobilizări și reparații ale tramvaielor shoppy

O risipa monumentala, ar trebui tinute 2 Tatre pentru scoala si atat, cum au trecut unii de la Tatra la Astra doar cu instruire in depou tot asa or trece si viitorii.

 


Re: Defecte, imobilizări și reparații ale tramvaielor Nicu24

Pai asta am zis și eu ce caută 291 vagon de școală când ar trebui sa fie la traseu cu călători ,nu sunt de ajuns 3 vagoane V3A de școală ??
Și după aia te vaiti că nu ai vagoane suficiente pentru traseele zilnice ....!

 


Re: Defecte, imobilizări și reparații ale tramvaielor Cezar210

shoppy wrote here:
...ar trebui tinute 2 Tatre pentru scoala si atat...


Nu ar fi prea bine. Asa cum la școala de șoferi e recomandat sa faci școala pe o mașină asemănătoare cu ce ai acasă, asa și aici, ar fi recomandat ca școala sa se facă pe un vagon pe care viitorii vatmani îl vor conduce. Cum Tatrele nu mai au mult de trăit, și au un sistem total diferit de conducere (cu pedale), consider ca e mai bine sa fie V3A-uri de școala.

 


Re: Defecte, imobilizări și reparații ale tramvaielor Costin

Uite o idee si mai "salbatica": sa nu tina nici un vagon de scoala!

E nevoie de facut scolarizare? Luat primul vagon disponibil, facut scolarizarea timp de o zi, doua, cat trebuie, apoi înapoi in traseu cu vagonul.

 


Re: Defecte, imobilizări și reparații ale tramvaielor Chev Celios

Pare ca in este vagon de scoala temporar dupa faptul ca are placute cu "Scoala" si nu este vopsit direct. Probabil ca au un numar mare de elevi la scoala si o perioada va fii folosit ca scoala si dupa ce trece valul va intra in serviciul comercial.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Defecte, imobilizări și reparații ale tramvaielor ADK

Cezar210 wrote here:
shoppy wrote here:
...ar trebui tinute 2 Tatre pentru scoala si atat...


Nu ar fi prea bine. Asa cum la școala de șoferi e recomandat sa faci școala pe o mașină asemănătoare cu ce ai acasă, asa și aici, ar fi recomandat ca școala sa se facă pe un vagon pe care viitorii vatmani îl vor conduce. Cum Tatrele nu mai au mult de trăit, și au un sistem total diferit de conducere (cu pedale), consider ca e mai bine sa fie V3A-uri de școala.

La rutier (tot ce ține de mașini, camioane și autobuze) trebuie să aibă în dotare funcții de siguranță cât mai apropiate de cele curente, deci lipsa ESP/ABS și servodirecție în principiu nu mai sunt permise de destui ani încoace. Chiar dacă faci școala pe mașină din 2015 și după te sui într-una de 1985, unde multe funcții de siguranță și de ușurare a modului de conducere lipsesc, trebuie să ai grijă că în caz de ceva nu te ajută nimic.

La tramvaie nu știu dacă este vreo trecere prea mare, ca în cazul autovehiculelor. Deci, în categoria asta nu mă prea pricep, știu doar că sistemul de frânare și accelerare între 3 tramvaie prezente în STB (cum ar fi T4R, V3A și CA) diferă, deși într-adevăr școala pe T4R nu prea o mai văd cu vreun folos din cauză că vagonul este diferit din multe puncte de vedere în comparație cu ce circulă deja în București și va circula, T4R față de un Imperio este diferit ca agabaritic, sistem de conducere, înălțimea acestuia prin prezența podelei înalte și probabil și altele. E relativ ca și cum ai face școala pe un Ikarus 211 și după te sui pe un Mercedes Hybrid, te adaptezi singur cu cunoștințe minime...

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Defecte, imobilizări și reparații ale tramvaielor GPS

281 și 291 au fost folosite de-a lungul timpului și pentru școală și pentru a transporta călători. Referitor la vopsit, nu se mai face de mult, se pun plăcuțe la toate vehiculele, așa cum este normal.

 


Re: Defecte, imobilizări și reparații ale tramvaielor 1689

Nu stiu cum este regulamentul in cazul tramvaielor, dar restul vehiculelor de scoala trebuie prevazute cu dubla comanda.

 


Re: Defecte, imobilizări și reparații ale tramvaielor shoppy

Cezar210 wrote here:
shoppy wrote here:
...ar trebui tinute 2 Tatre pentru scoala si atat...


Nu ar fi prea bine. Asa cum la școala de șoferi e recomandat sa faci școala pe o mașină asemănătoare cu ce ai acasă, asa și aici, ar fi recomandat ca școala sa se facă pe un vagon pe care viitorii vatmani îl vor conduce. Cum Tatrele nu mai au mult de trăit, și au un sistem total diferit de conducere (cu pedale), consider ca e mai bine sa fie V3A-uri de școala.


Daca au trecut unii de la Tatra la Astra fara Astra de scoala, atunci se poate. Cei de la trenuri sau metrouri nu plimba trenuri sau metrouri goale ca sa faca scoala cu ele.

Am vazut un documentar cu scoala pe autobuzele etajate din Anglia, instructorul nu avea dubla comanda, doar o frana de urgenta.

 


Re: Discuții diverse shoppy

Faci o scolarizare in depou, faci ore de insotire, cum spuneam si dincolo, nu exista trenuri sau metrouri plimbate goale pentru scoala.

 


Re: Discuții diverse Vasile52

Am vazut ca se fac pasi in directia corecta. Nu exista vreun imperio dedicat pentru scoala. Sunt cateva care au scaun pentru instructor/examinator, nu mai stiu cate si care sunt.

In acest moment la STB, cel putin la tramvaie se face instructie pentru fiecare model, altfel nu ai voie sa mergi cu acel model. Eu zic ca este un lucru bun, se familiarizeaza vatmanul cu vehiculul respectiv, caracteristici de franare/acelerare, mod de comanda, etc. si asta rezulta in siguranata sporita si comfort crescut.

 


Re: Discuții diverse joker

Singurul imperio cu scaun e 3801,nu stiu sigur daca are si 3802 dar 3801 fiind prototip are

 


Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Tramvaie STB  • 
Choose destination

Since our 2326 forum members have written 424380 posts in 5283 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use