MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM2 Berceni - PiperaM2 • Extinderea spre sud

 

Topic: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului

385 posts, 81750 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16  ... 28
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului Goldmund

^
Mersi pentru raspuns!
Dar ma intreb, daca vrea Balutza un monoray incepand din Piata Unirii si sa spunem pana in Comuna Berceni, se aproba?!?
Cred ca mai sunt primari si prin comunele si "orasele" invecinate capitalei, care chiar dispun de bani, deci o sa vedem si o prelungire la M2 spre nord-est(nu ca ar fi mai rea decat aceasta, din contra!), si poate un M4 care sa iasa dincolo de Parc Mogosoaia(iar nu ar fi rau -ca nu avem S-Bahn!) Asadar, ar fi alte propuneri mult mai ... chibzuite decat aceasta.
:bere:

 


Re: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului andrei11

Tramvaiul suspendat din Wuppertal de la voi circulă din 1901 !
tr s.png (1.01 MB; downloaded 2985 times)

 


Re: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului Goldmund

Andrei, cred ca stii bine ca traseul tramvaiului "invers" este in mare parte peste raul Wupper, neavand loc pe langa..Acolo a fost o necesitate obiectiva.
Plus ca metroul si S-Bahn-ul din Berlin sunt si "pe deasupra"(au experienta asta de peste 100 de ani, mai exact de peste 111 ani la metrou "deasupra"), dar iti dai seama ce-ar
insemna pentru Bucuresti ca un primar(care poate fi si semidoct, ca am mai avut  cazuri) sa aiba astfel de "vise umede"?

 


Re: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului subway guru

A existat si la Bucuresti o asemenea idee de a amplasa primul tronson de metrou deasupra Dambovitei.

 


Re: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului Goldmund

^
Asta chiar ca nu am mai auzit-o....

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului sab

S-a inaugurat statia Tudor Arghezi, cel puțin asa arata la Unirii... :)
20220319_074038.jpg (1.84 MB; downloaded 2308 times)

 


Re: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului adila

Bineinteles ca este nevoie de acea statie dupa Berceni. Comuna Berceni si orasul Popesti-Leordeni au nevoie de extinderea liniei. Park and Ride-ul este si el foarte important acolo. Faptul ca stagneaza alte proiecte mai importante cum este M5 sa spunem, nu se datoreaza extinderii M2.

 


Re: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului subway guru

La prelungire lipsesc insa facilitatile de acces de pe cealalta parte a bulevardului.

 


Re: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului orex

adila wrote here:
Park and Ride-ul este si el foarte important acolo.

Tare ma tem ca o sa aiba soarta P&R Straulesti! :no:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului sab

adila wrote here:
Comuna Berceni si orasul Popesti-Leordeni au nevoie de extinderea liniei. .

?? Acolo este teren agricol. Prima construcție din Popești este la min 1,5km si stația este inaccesibila celor din Popești.

 


Re: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului orex

Pe Amurgului se intra si se iese din Popesti! :)

 


Re: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului subway guru

Poate asa intelegeti si voi ce belea e o linie de metrou la sol in oras!
:bere:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului sab

Am inteles de mult... :)
Oare nici guru nu este de acord cu prelungirea la sol ?
orex wrote here:
Pe Amurgului se intra si se iese din Popesti! :)

:?:  Strada Amurgului este la stația Leonida . De la Amurgului pana la stația Berceni sunt vreo 650m, iar pana la noua stație Arghezi sunt cam 2km. Ultimele construcții sunt la pasarela pietonala Berceni.  
Deci, cu ce ajuta orașul Popești Leordeni stația Arghezi si prelungirea liniei , dincolo de faptul ca ii blochează orice ieșire auto/pietonala ?Acesta era subiectul discuției...

 


Re: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului adila

Poate pt Popesti-Leordeni nu este de mare folos acum,  insa orasul se va extinde si in zona unde este acum camp. Pentru Berceni este foarte bun metroul. Eu as lasa masina in parcarea care se face la centura si as veni cu metroul apoi. In plus creeaza premiza extinderii catre Berceni.

 


Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16  ... 28
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M2 • Extinderea spre sud  • 
Choose destination

Since our 2311 forum members have written 423631 posts in 5275 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use