Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Linii de autobuze temporare ale STB (6XX)

818 posts, 336205 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16  ... 59
 
 

📖 Pagination options
Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) linia 69

Eee, probabil ca nu s-a mutat 105 ca sa mai existe niste validari in plus pentru cei ce vor la gara. Ca doar se urmareste incasarea banilor de la calatori nu ? Asta pentru cei cinstiti care valideaza.
Am pus si eu niste "impresii" la topicul cu devieri de trafic ... si cred ca o sa le trimit, ce ma costa, ca asta nu se taxeaza inca  :)

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) Dr2005

105 era soluţia cea mai bună... şi ar fi avut 268 spre centru şi 105 spre gară. Dacă iei 368-ul de pe Ramura de Sud, nu faci nimic, le pui ălora de la Valea Ialomiţei două maşini care merg cam în acelaşi loc.

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) autob368

Dragos are dreptate.. dar in pricipiu orice linie existenta pe ramura de sud ar fi fost bine venita sa ii schimbe traseul... intr-adevar 105 asigura legatura cu Gara de Nord, si astfel s-ar fi impuscat doi iepuri dintr-o data: ramura de sud asigurata in mare parte de 105 (pentru ca printre blocuri ar fi putut iesi calatorii la Raul Doamnei, nu e asa mult de mers pe jos), apoi pe bucla (zona Mega Image, Targu Neamt) ar fi avut legatura cu gara si nu in ultimul rand ramura de nord (asigurata pana azi de 93). Nu ar fi fost nevoie nici de suplimentarea parcului sau scoaterea de ture asa cum s-a intamplat acum...
Dar ce vorbim noi aici nu face nici 2 parale pentru RATB...

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) Axel

Eu ma gandisem la 368 de oarece avea intervale bune si i lasau pe calatori la 93 sau 96(Favorit/Lt.Nicolae Gaina)[/b:3aif947v].
Liniile 268,668 nu vor face fata deloc (astazi cat am pozat in Moghioros  toate troleibuzele au plecat pline spre V.iALOMITEI) v-a fi ceva de genul 162,163 dar macar si 105 macar sa il bage si pe el asa cum ati propus mai sus.
SA AUDA SI SA VADA RATB-ul asta ca te joci cu sufletele oamenilor.

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) Gabi23

Problema e ca 2/3 din calatorii aia sunt persoane trecute de 50 de ani... Altfel as fi propus masura sadica a suspendarii total a transportului public pe ramura de nord incepand de la Piata Sg. Celibidache, ca putin mers pe jos nu strica  ;). Si nu e nici chiar asa o mega distanta  :roll:. In plus va fi haos cu devieri/sapaturi etc. Nu e de ajuns ca se vor face blocaje si incentini frecventa de circulatie de la Razoare la Sg. Celibidache, hai sa le mai aplicam si bucata aia sa le ingreunam si mai mult.

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) Axel

Gabi23 wrote:
Problema e ca 2/3 din calatorii aia sunt persoane trecute de 50 de ani... Altfel as fi propus masura sadica a suspendarii total a transportului public pe ramura de nord incepand de la Piata Sg. Celibidache, ca putin mers pe jos nu strica  ;). Si nu e nici chiar asa o mega distanta  :roll:. In plus va fi haos cu devieri/sapaturi etc. Nu e de ajuns ca se vor face blocaje si incentini frecventa de circulatie de la Razoare la Sg. Celibidache, hai sa le mai aplicam si bucata aia sa le ingreunam si mai mult.


Poate incheie RATB cotract cu o firma de elicoptere sau navete extraterestre. :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) Der Hofmeister

Gabi23 wrote:
Problema e ca 2/3 din calatorii aia sunt persoane trecute de 50 de ani... Altfel as fi propus masura sadica a suspendarii total a transportului public pe ramura de nord incepand de la Piata Sg. Celibidache, ca putin mers pe jos nu strica  ;). Si nu e nici chiar asa o mega distanta  :roll:. In plus va fi haos cu devieri/sapaturi etc. Nu e de ajuns ca se vor face blocaje si incentini frecventa de circulatie de la Razoare la Sg. Celibidache, hai sa le mai aplicam si bucata aia sa le ingreunam si mai mult.


Gabi, eu inteleg ca suntem in Romania, dar totusi mi s-ar parea deviant sa suspenzi complet transportul in comun in zona. Iar argumentul cu calatorii peste 50 de ani e absolut discriminatoriu si nu-ti prea face cinste, sincer.

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) Gabi23

Pai da e cel putin de notorietate ca linia 93 e una de "pensionari"  :roll:. Si le cunosc si eu destul de bine din ultimii 6-7 ani cum sunt. In plus ma uitam ieri in statiile "Piata Drumul Taberei", "Poiana Muntelui", "Romanicierilor" etc. majoritatea celor care urcau/coborau erau persoane invarsta. Asa cum unele linii sunt de notorietate pentru ca au parte in majoritate de calatori de o anumita etnie (cum e de exemplu 117, unde relativ recent un Mercedes s-a ales cu majoritatea geamurilor sparte...) si nimeni nu se ascunde sa spuna asta asa si astea din zona sunt cum sunt... Si da poate ca ar fi cam drastica masura suspendarii totale a transportului mai ales ca va dura cativa ani pana vor avea metrou.

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) DanCld

Gabi23 wrote:
Pai da e cel putin de notorietate ca linia 93 e una de "pensionari"  :roll:. Si le cunosc si eu destul de bine din ultimii 6-7 ani cum sunt.

Pentru cei care au deschis mai tarziu televizorul, in anii '90 cand ma duceam cu 93 din Dr. Taberei pana la facultate la Politehnica (la cu totul alte ore decat "oamenii muncii") se intampla extrem de des sa fiu singura persoana sub 50 de ani din vehiculul respectiv.

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) Robert24

autob368 wrote:
Gabi23 wrote:
Linia 668 (Orizont - Valea Argesului - Valea Oltului) va fi deservita incepand de maine cu 2 autobuze de la Autobaza Alexandria.
Autobuzele sunt 2 ture reduse din liniile 105 si 268.

De fapt de 3 autobuze , 2 ture luate din 268 si una din 105. Oricum sunt putine si probabil ca vor ramane 2 ture in afara orelor de varf.


Azi (week-end) sunt 2 autobuze la 20 min. In timpul saptamanii, la ore de varf vor fi 4 autobuze la 11 min.
Informatie obtinuta la 021.9391

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) Utilizator anonim

Robert24 wrote:
Azi (week-end) sunt 2 autobuze la 20 min. In timpul saptamanii, la ore de varf vor fi 4 autobuze la 11 min.
Informatie obtinuta la 021.9391


Numar la care NU se mai pot face reclamatii, doar se obtin informatii, am aflat si eu acum vreo doua saptamani treaba asta cand incercam sa reclam un autobuz care nu a facut statie si am fost trimis la plimbare de tanti...

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) Der Hofmeister

Ca sa se circule cat de cat lejer, fara sa umpli full autobuzele, ar trebui sa fie minim 6-7 autobuze. Daca 268 ramane la numarul actual de ture, o sa fie cu adevarat o provocare incepand de luni - nu mai vorbesc de celelalte linii. Autobuze sunt destule prin Alexandria, insa doar mintile luminate de la RATB decid cate si pe ce linie se duc. Seful de autobaza e un simplu executant in cazul asta.

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) Gabi23

@DanCld: Eu vorbeam de ce e acum, dupa 2005-2006 de cand vad frecvent aceste linii. La fel pot afirma ca pe partea cealalta (Drumul Taberei - ramura de sud) sunt mai putini astfel de calatori. In fine nu conteaza. Vor avea de "suferit" cativa ani, dar vor avea metrou ca tot asta a fost mega problema cartierului Drumul Taberei  ;).

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) Axel

4721 pe linia 668 la statia '' Orizont ''.
Autobuzele intorc la semaforul din spate. ;)
4721-668,7.01.2012..JPG (95.34 KB; downloaded 2860 times)

 


Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16  ... 59
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2326 forum members have written 424404 posts in 5284 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use