Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiModernizare și lărgire Centura București (DNCB)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

1638 posts, 467941 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16  ... 117
 
 

📖 Pagination options
Re: CENTURA BUCURESTI Goldmund

In sfarsit vad si eu pasajele astea in constructie:28 de ani am asteptat sa fie construite si nu s-au construit.Acum,dupa 20 de ani de la Revolutie se pare ca s-au trezit si oamenii(citeste politicianul roman!)La sfasitul anilor 60(secolul trecut...)am facut o plimbare cu masina impreuna cu familia(tatal meu conducea exceptional)pe Valea Prahovei.De la Otopeni,DN1 era pe patru benzi(si parea fenomenal!!)sa circuli cu o alta masina in paralel,pe un DN din Romania!Apoi am asteptat destul noua A1,de care eram f. mandru,nestiind ce s-a construit in alte parti si la ce "nivel"...In fine,cand am ajuns in RFG,am fost cel mai fericit om din lume:vedeam ceea ce eu am visat pt. Bucuresti,pt.Romania inca din anii...'60.Mai mult m-as bucura sa vad aceleasi lucruri in Romania...
Bine ca le fac acum-e un timp de referinta pentru dezvoltarea infrastructurii Romaniei si sunt convins ca in cativa ani vom avea mult mai multi km autostrada si sosele moderne-UE se uita deja :? la noi...Infrastructura trebuie facuta!

 


Re: CENTURA BUCURESTI DarkJohn

Azi la Chitila se montau grinzile peste DN7.
Intre DN1 si DN1A lucrarile par sa se aproprie de final.

 


Re: CENTURA BUCURESTI shoppy

Da, se traverseaza DN7, din giratoriu am ramas cu o intersectie simpla unde toata lumea are cedeaza, asa ca au aparut cozi, evitati zona.
S-au montat ultimele 2 bucati de tablier metalic mare, a mai ramas de montat rampa Chitila, au mai inceput montajul predalelor si balastarea capatului de rampa Bucuresti.

 


Re: CENTURA BUCURESTI bogd_an

Am trecut azi pe langa rampa podului de la Stefanesti si m-a socat faptul ca s-au apucat de tencuit... podul! Mi se pare o risipa inutila de timp, bani si materiale! Puteau sa faca de la inceput niste cofraje cu model, ca la Baneasa, asta in mod sigur i-ar fi scutit de munca asta inutila! Sa vezi distractie peste 1-2 ierni cand va incepe sa se umfle si sa se crape tencuiala asta, alti bani, alta distractie!
Rampa dinstre Stefanesti este gata de asfaltare iar cea dinspre oras mai are cateva sectiuni de turnat si este si ea gata, urmeaza balstarea si asfaltarea.
Drumul de acces dinspre Stefanesti este gata, cu tot giratoriul aferent, montat semne & stuff iar la drumul dinspre oras se lucreaza la fundatie si ce mai trebuie de facut pentru a se lati drumul. Din pacate nu am avut cu ce sa fac poze!

 


Re: CENTURA BUCURESTI Goldmund

Pozele sunt graitoare(bravo,Shoppy!):se construieste!Arata bine santierele astea.Daca ma uit doar pe "Antene"as putea crede ca tara asta a intrat in colaps,ca nimic nu se mai construieste,intr-o discrepanta toatala cu ...Centura,Pasajul Basarab,cu anuntul dezvoltatorilor de mari magazine,cu alte priecte mari pentru Bucuresti(Biblioteca Nationala-ceva foto?Stadionul Lia Manoliu,etc.) si prin tara(v. si ocolirea Sibiu,care daca nu ma insel va fi-in sfarsit-gata anul acesta)Bineinteles ca nu e destul.Dar aproape 18 ani s-a batut pasul pe loc...sa nu mai vorbesc de "epoca de aur"...Daca cineva crede ca astfel de proiecte sunt ceva normal...sa fie construite in acelasi timp...
@Bogdan,poate faci candva si niste poze,cand ai timp....

 


Re: CENTURA BUCURESTI Metamorph

Goldmund wrote:
Pozele sunt graitoare(bravo,Shoppy!):se construieste!Arata bine santierele astea.Daca ma uit doar pe "Antene"as putea crede ca tara asta a intrat in colaps,ca nimic nu se mai construieste,intr-o discrepanta toatala cu ...Centura,Pasajul Basarab,cu anuntul dezvoltatorilor de mari magazine,cu alte priecte mari pentru Bucuresti(Biblioteca Nationala-ceva foto?Stadionul Lia Manoliu,etc.) si prin tara(v. si ocolirea Sibiu,care daca nu ma insel va fi-in sfarsit-gata anul acesta)Bineinteles ca nu e destul.Dar aproape 18 ani s-a batut pasul pe loc...sa nu mai vorbesc de "epoca de aur"...Daca cineva crede ca astfel de proiecte sunt ceva normal...sa fie construite in acelasi timp...
@Bogdan,poate faci candva si niste poze,cand ai timp....


Antenele au ceva cu PDL-ul si cu presedintele si au dreptate pt ca toate lucrarile astea din Bucuresti nu au nici o legatura cu ei,toate sunt mana lui Oprescu.La stadionul national spre exemplu spunea Mitica Dragomir,presedintele LPF ca banii promisi de la guvern pentru stadion nu au mai venit,ca si-au batut joc guvernantii de promisiuni si ca face eforturi supranaturale Oprescu ca sa faca rost de bani sa finalizeze lucrarea ca altfel ne-am face (iar) de rasul lumii pt organizarea finalei Europa League de la Bucuresti.Pt unii e insa mai important ca "era ideea lu' Videanu,lu' Orban" sau mai stiu eu ce.Pai aia dadeau niste multe sute de milioane de euro pe idei,in plina crestere economica cand era cel mai bun moment sa se dezvolte infrastructura iar "primarele" de acum le pune in practica,pe criza care o stim cu totii.Dar ma rog,sa revenim on-opic.F bine ca se lucreaza la centura,pt ca e o zona vitala pt o capitala cum este Bucurestiul.

 


Re: CENTURA BUCURESTI Goldmund

@Metamorph.
tare ma tem ca nu ai inteles aluzia mea la "Antene"
Nu stiu cata dreptate este in a combate un Guvern sau un Presedinte(ales de popor,prin vot direct!)-si in fond e rolul mass mediei sa critice,daca tine cont de etica si deontologia profesionala(nu sunt eu in masura sa evaluez de aici munca mass mediei romanesti)-insa eu am vrut sa spun ca in Romania se face ceva pt. infrastructura,in orice caz cu mult mai mult decat in ultimii zeci de ani(cu exceptia metroului si Canalului),iar "Antenele" consemneaza o tara in deruta,falimentara,"pusa pe butuci"de "guvernanti"-e asa,domnule Metamorph?-aici vorbim despre infrastructura si investitiile din Romania,nu despre pozitii politice ale partidelor...

 


Re: CENTURA BUCURESTI Metamorph

@Goldmund
Da,complet de acord ca " se face ceva pt. infrastructura,in orice caz cu mult mai mult decat in ultimii zeci de ani ",dar discutia e mult mai complexa.Gandeste-te ca in tara situatia e catastrofala,pt anul 2010 au anuntat cei de la M.Transporturilor ca vor fi finalizati doar putin peste 9 km de autostrada ceea ce e absolut incredibil de putin fata de cati bani s-au evaporat in autostrazi...care nu exista.Dar da...infrastructura merge cu mult mai bine ca pana acum niste ani,desi la un nivel mult sub potential.In rest...au dreptate "antenele":sanatatea e la pamant,invatamantul la fel,justitia la fel,totul se face la ordin politic,se fura ca in codru etc.Astfel ca da...totul e dezastruos in tara asta mai putin speranta ca prin aceste lucrari putem sa ne asteptam la un nivel din ce in ce mai ridicat al infrastructurii(unde repet,exista activitate mult mai intensa decat pana acum dar mult mai putina in comparatie cu banii alocati).Si atentie:exista un ritm sa zicem multumitor al lucrarilor in executie daca vorbim de Bucuresti(ca ziceam de Oprescu),in rest e jale.In afara de 2-3 sclipiri pe ici-colo,daca ne referim la infrastructura la nivelul tarii suntem inca in secolul XIX.De-abia de acum..daca se va mai mentine cativa ani ritmul lucrarilor in Bucuresti putem sa ne laudam cu o capitala europeana.In restul tarii insa...no comment.

 


Re: CENTURA BUCURESTI DanCld

Near topic: presa peste tot in lume este o institutie comerciala; succesul comercial este contabilizat in general prin numarul de cititori si mai putin prin numarul de abonati sau numarul de ziare vandute zilnic. Ideea e simpla - cu exceptia tabloidelor, ziare care se poate spune ca se autosustin prin vanzari mari, celelalte ziare sunt fie parte a unui trust de presa (unde veniturile si cheltuielile se impart), fie negociaza publicitate in functie de profilul cititorilor. La televiziuni e exact la fel, "zeul" rating influenteaza profitul obtinut din reclama. Buuun, teoria e frumoasa, acum vine practica: ziaristii si oamenii de televiziune din .ro sunt platiti prost din cauza veniturilor mici raportate la cheltuieli, publicul e in general needucat deci e un win-win: unii publica articole scrise pe genunchi, ceilalti le citesc si injura guvernul fiindca au pierdut autobuzul. Iar articolele referitoare la infrastructura, la proiecte ingineresti deosebite pur si simplu... nu fac rating  :lol:  De asemenea, din cauza lipsei de experienta, educatie, cultura generala, subiectele sunt tratate permanent extrem de superficial - vezi cazul deschiderii Pasajului Baneasa unde toti cameramanii au filmat numai primele cateva minute in care coada de 2km pe 3 benzi s-a mutat 300m mai incolo iar apoi toti jurnalistii de umplutura au pus pe site articole cu "marele esec", "uite cum nu rezolva problema de trafic" si alte balarii. Peste numai 1 ora pe acolo se circula fluent insa, surpriza, nu mai era niciun ziarist la post  :lol:

 


Re: CENTURA BUCURESTI Goldmund

@Metamorph,
de acord cu ce ai raspuns,numai ca pe acest forum noi avem un fel de pact:putina politica si mai mult despre "infrastructura".

Si eu cred ca infrastructura rutiera din Romania e la nivelul sec.XIX-lea,inceputul sec.XX din Vest,insa nu trebuie sa uitam unde era Romania in anul 1989.Pentru mine acest an ramane punctul de referinta si nu Franta,Italia sau chiar ...Germania.Daca poti putin sa mai ma suporti:
intre anii 1980 si 2000 am venit cu masina din Germania pana in Bucuresti de aprox. 16 ori(!!)De fiecare data am vrut sa iau "pulsul tarii".Crede-ma ca in acel timp,in acei 20 de ani nu s-a facut nimic,dar Nimic pentru infrastructura rutiera.Toate DN(sosele nationale) aratau ca dupa un cataclism!Acum sunt oarecum asfaltate ca lumea,largite,marcate,semne de circulatie(in trecut asa ceva era doar un vis!)Cred ca s-au investit cateva miliarde de euro bune,doar in aceste DN sa fie scoase la lumina,dupa cum arata azi...Cateva miliarde,care daca macar DN-urile aratau mai bine la 1989,ar fi fost investiti in cel putin 800 km. autostrada,la preturile din anii 90!Asta e!

Despre Antene nu mai vreau sa spun decat ca multi observatori straini critica mass media romaneasca ca nefiind impartiala-pai,acesta este menirea mass mediei,la impartialitate politica :?
Cat despre "putin peste 9 km. de autostrada pt. 2010",stii si tu ca lucrurile nu stau chiar asa:doar o usoara corectura de buget si in vara lui 2011,poate fi gata Buc-Ploeisti,Cernavoda-Constanta,Centura Constanta,poate chiar si alte tronsoane din Culoarul IV...toate in lucru in ...2010 :oops:

 


Re: CENTURA BUCURESTI Goldmund

@DanCld,
ai redat exact fenomenul mass mediei din Romania.Exemplul tau cu Pasajul Baneasa este elocvent si-l cunosc f. bine,mai ales de la cei care si azi critica acea lucrare...O sa vezi ca si Pasajul Basarab va fi criticat,mai ales cand va fi gata :roll: ...

 


Re: CENTURA BUCURESTI mindmasster

Va propun sa nu va mai uitati la antene pentru ca scot  numai tampenii. Uitati-va aici, pe forum daca vreti sa aflati ceva adevarat despre lucrarile de infrastructura din Bucuresti, Romania.

La podul de la Chitila am trecut ieri si erau montate aproape toate sectiunile (tabilerele) din beton ( 6 parca) . Probabil shoppy a fost  mai de dimineata si din cauza asta apar in poze doar o sectiune. Cred ca pana duminica viitoare avem toate tablierele montate si se pot apuca de suprabetonare.

ps : multumim de poze :D

 


Re: CENTURA BUCURESTI Grigore

Goldmund wrote:
putina politica si mai mult despre "infrastructura".


:lol:  :lol:  :lol: Spune-mi ca nu crezi ceea ce ai spus... Infrastructura se construieste EXCLUSIV prin decizie POLITICA. Indiferent de tara, n-ai cum sa vorbesti despre infrastructura fara sa te legi de politica.

 


Re: CENTURA BUCURESTI shoppy

Da, sambata se lucreaza negresit iar dupa caz se lucreaza si duminica.

 


Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16  ... 117
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Modernizare și lărgire Centura București (DNCB)  • 
Choose destination

Since our 2329 forum members have written 424819 posts in 5285 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use