MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM7 Sos. Alexandriei - Unirii - Colentina - Voluntari

 

Topic: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari

434 posts, 137484 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16  ... 31
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri, noutati Dominatrix

Din maretul chestionar, singura intrebare cat de cat relevanta (vorba vine) pentru M7 este intrebarea 9:
Dacă în zona dumneavoastră aţi avea la dispoziţie noua linie de metrou M7, aţi fi dispus să o folosiţi?
a. Da
b. Nu
Restul nu are nici o legatura cu transportul in coridorul M7. Mai degraba acela ar fi un sondaj relevant pentru AMTB.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, noutati sab

Asa se fac studiile de (pre)fezabilitate pe care castiga unii milIoane de EUR.. :lol:

 


Re: Stiri, noutati subway guru

Asa au fost 'cartitzele' astea de la metrou dintotdeauna...'pre-vizionare'... :lol:  :lol:  :lol: ...si AMTB-iste!  ;)
Dar completarea chestionarului e o buna ocazie de a vedea cat 'civism' zace pe acest forum...suntem 'pro' sau doar 'contra'... :ugeek:

 


Re: Stiri, noutati subway guru

sab wrote:
Asa se fac studiile de (pre)fezabilitate pe care castiga unii milIoane de EUR.. :lol:

NU! Asa ne 'croim' singuri viitorul!
Asta ce zici tu e tampita reactzie cu 'mai bine sa moara capra vecinului' chiar daca intre timp moare si ciurda ta... :cry:

 


METROUL S.A. vs METROREX S.A. misterr

În e-mail scrie „S.C. Metroul S.A. elaborează studiul...”, în chestionar scrie „S.C. METROREX S.A. realizează studiul...”. Ăștia dau impresia că nu știu sigur nici cum îi cheamă...

 


Re: Stiri, noutati Dominatrix

SPF'ul este elaborat de Pricewaterhouse Coopers Management Consultants, Pricewaterhouse Coopers Audit, Metroul SA si Salans-Moore.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, noutati sab

Sau, mai simplu de retinut, METROREX  plateste studiul, METROUL SA incaseaza banii.. ;). Metroul SA este cu proiectarea si consultanta, METROREX cu exploatarea.

 


Re: Stiri, noutati subway guru

@sab:
cred cu sinceritate ca tare-ti place sa faci 'teoria chibritului'...
Daca tu le spui maine prietenilor ca-ti 'faci casa' inseamna ca de maine te transformi in salahor??? Bineinteles, nu...inseamna doar ca platesti pe niste 'dorei' sa ti-o faca...'la meserie'...
Tot asa si cu studiul...ce-i asa de 'complicat'???
Sau ti-ai dori un studiu intocmit de Mrex cu impiegatii de miscare si mecanicii de tren??? :o
Ptiu drace!!! :twisted:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, noutati sab

N-ai inteles...Era o explicatie pentru cei care, poate, nu cunosc diferenta dintre cele doua societati... Nu trebuie sa te simti lezat, chiar daca esti printre  "cei care incaseaza banii".. ;) Nu este nicio teorie a chibritului si nici nimic tendentios...

 


Re: Stiri, noutati subway guru

Ba am inteles foarte bine si nu ma simt deloc 'lezat'...din contra...
Dar revin la exemplul pe care l-am dat...
Daca-ti 'faci casa', ce ai vrea, ca 'doreii' sa-ti lucreze pe gratis???
Si nu ai raspuns la intrebarea mea:
'Sau ti-ai dori un studiu intocmit de Mrex cu impiegatii de miscare si mecanicii de tren??? :o
Ptiu drace!!! :twisted: '

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, noutati sab

Mai bine il fac mecanicii de tren, poate nu iese ca la  Bazilescu (fara macaz), ca la Gorjului, ca la varianta actuala a M6 si, de ce nu, ca la racordul "bicefal" M5 ..
Aaaa...am uitat de SPF intocmit pentru prelungirea M4 pana la Lacul Straulesti (exista ?)...Asta mai ales sigur este o "capodopera" care da cu plus...Nu dezvolt, am "vorbit" destul la momentul respectiv.
Ce sa-i faci, am si eu idei putine , dar fixe....  :D
Poate ar fi bine sa vehiculam niste cifre, cam cat costa un SPF intocmit pe baza unor asemenea chestionare...

 


Re: Stiri, noutati Dominatrix

sab wrote:
Poate ar fi bine sa vehiculam niste cifre, cam cat costa un SPF intocmit pe baza unor asemenea chestionare...
Cauta in SEAP. ;)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, noutati sab

Ce-mi plac ministrii astia "habarnisti". Deci tronsonul Valea Ialomitei-Eroilor (parca oficial era Raul Doamnei-Eroilor.. )  se continua cu tronsonul Universitate-Pantelimon.. ;). Intre Eroilor si Universitate mergem cu birja...
Daca nici macar "ministreasa"  nu stie care este, imparteala M5 pe tronsoane, ce sa mai spunem de noi, care avem acces la foarte putine informatii.
Si nu inteleg de ce ii dau inainte cu ideea asta "mareata" cu PPP pentru M7. Mi se pare o mare incurcatura, ca sa nu spun aberatie.

 


Re: Stiri, noutati Dominatrix

"Financiar" M5 este impartit in 2 tronsoane: Drumul Taberei - Universitate si Universitate - Pantelimon.
"Tehnic" adica din prisma contractelor de executie, sunt trei tronsoane: Drumul Taberei - Eroilor, Eroilor - Iancului, Iancului - Granitul.


Cat despre M7, ca o prima estimare din partea cuiva care se ocupa cu SPF'ul, ideea este ca linia sa fie cat mai ieftina, pentru ca executantul sa poata sa isi scoata banii pe ea. Legat de trafic, imi zicea ca scorurile sunt "defavorabile". Ar trebui sa se cam tripleze pretul biletelor la traficul estimat ca sa isi scoata executantul banii... Si traficul estimat e cam umflat - parerea lui. E adevarat ca e vorba doar de prima strigare si propunere, deci e posibil sa se mai schimbe lucrurile. Evident, solutia mai logica de "pre-metrou" adica tramvai subteran in zona centrala, si restul LRT in stilul liniei 41, nu intra in discutie.

 


Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16  ... 31
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M7 Sos. Alexandriei - Unirii - Colentina - Voluntari  • 
Choose destination

Since our 2313 forum members have written 423824 posts in 5275 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use