Zona metropolitană BucureștiIstoria transportului în comun din București şi Ilfov

 

Topic: Filme cu vehicule de transport in comun

222 posts, 97228 views
 
Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16
 
 

📖 Pagination options
Re: Filme cu vehicule de transport in comun WT_fan06

În afară de faptul că Rathgeber erau mai evoluate tehnic decât orice vagon românesc care era la vremea aceea în București, și chiar și după toate modificările în stil V3A încă dădeau clasă multor vagoane până când au fost retrase, da, erau niște "epave".

Epave probabil erau considerate și de unii care le conduceau / întrețineau... probabil pentru că ele aveau nevoie de mecanici și vatmani serioși, nu ca individul care credeam că va deraia în direct acel cuplu M4/m4 din filmările de mai sus.

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun 1689

Imi cer scuze, se vede ca ironia mea a fost prea ascunsa...
Rathgeber-urile si Duewag-urile au fost singurele tramvaie decente care au circulat in Bucuresti de la sosirea Tatrelor la mijlocul anilor ‘70.
Ah. Si a LHB-ului.

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun andrei11

1689 wrote:
Ah. Si a LHB-ului.

Cine și-l mai amintește ?

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun WT_fan06

Scuze și de la mine că nu am prins subtilitatea.  :bere:
Din păcate mentalitatea că fostele vehicule SH care au circulat în București erau epave / gunoaiele vesticilor a rămas în continuare destul de pregnantă în mentalul colectiv, de aceea a fost mai dificil să detectez ironia. Iar apoi așteptăm cu sufletul la gură să vedem ce alte inovații mai apar pe boghiul de V3A...

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun cris_m

Analogia vehicul SH = epavele vesticilor probabil ca era o extindere a calitatii masinilor, plus vesnica propaganda sustinatoare a tot ce e autohton si mega bun, ce n-a vazut Parisul...

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun macheta218

Pe acoperiș la vagonul 050 era sursa statică.

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun 1689

Vorbind de SH, pina si Saviem-urile au fost un pas inainte (apar si ele in citeva cadre de-a lungul filmului).
Ce e interesant e ca au fost uimitor de putine Saviem-uri canibalizate si/sau imobilizate perioade lungi de timp. Desi aveau citiva ani buni (Saviem a incetat sa existe ca marca in ‘82) de serviciu in Paris, au mai circulat inca peste 10 ani si in Bucuresti.
... si nu cred ca RATB avea valuta pentru piese de schimb in anii ‘90...

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun ByOnu

https://facebook.com/1850581794/videos/2 ... 9238737/

Asta e misto. Daca am putea gasi si sursa...

Cam jumatate din cadre sunt cu demolarile pentru realizarea actualului Bd. I.C. Bratianu intre Piata Unirii si Sf. Gheorghe.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Filme cu vehicule de transport in comun ADK

Cel puțin eu nu am acces la link...
2022-01-22_142446.jpg (28.14 KB; downloaded 2496 times)

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun shoppy

Mie imi spune ca este obligatoriu sa ma loghez, inainte mergea si fara logare.

 



Re: Filme cu vehicule de transport in comun rosetti61

Un turist ungur prin Romania, august 1956 - de la jumatate imagini din Bucuresti
https://www.facebook.com/watch/?v=317103138864690

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun rosetti61

Bucuresti, decembrie 1964


 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun rosetti61

Bucuresti 1970


 


Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Istoria transportului în comun din București şi Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2306 forum members have written 422900 posts in 5268 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use