Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiModernizare și lărgire Centura București (DNCB)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

1638 posts, 467943 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 9 10 11 12 13 14 15  ... 117
 
 

📖 Pagination options
Re: CENTURA BUCURESTI Goldmund

Asa o fi precum spui tu,@d.John,
e chiar interesant ce spui cu focusarea pe anumite proiecte-totusi,acum cu Pasajul Basarab,Aviatorilor,repararea unor tuneluri mai vechi si Centura de Nord-doar cele mai importante-e un salt calitativ mare si trebuie undeva notat.N-am stiut nici de Centura Sud ca a fost deja date contractele...32 km?-nu lipseste ceva?! Sa vedem ce solutie aplica la Centura-A2,ca la Centura-A1-inca
nu stiu,nu am vazut nici un proiect mai spectaculos ...

 


Re: CENTURA BUCURESTI cornel001

In ce sens ce solutie ?
Eu vad urmatoarele probleme :
1. daca au loc de largit pe sub podul A1/2 - cred ca da.
3. problema cunoscuta - cea indusa de CF asupra bretelelor ce ar fi trebuit sa fie in partea aia, problema existenta si la celelalte poduri peste centura, inclusiv A3...

 


Re: CENTURA BUCURESTI DarkJohn

Goldmund wrote:
32 km?-nu lipseste ceva?!

Habar n-am. Proiectul se cheama: Licitatie Publica - Largire la 4 benzi Centura Bucuresti Sud intre A2 ( km 23+600 ) - A1 (km 55+520 ) . Probabil cu bretele si poduri or fi mai multi.

Goldmund wrote:
...acum cu Pasajul Basarab,Aviatorilor,repararea unor tuneluri mai vechi si Centura de Nord ...

Goldmund cred ca nu e bine sa amestecam Bucurestiul cu restul. Statistic, GDP per capita (PPS) pentru Bucuresti insemna 92% din media europeana in 2007; pentru Romania acelasi indicator este 42%. De unde si "de ce", probabil, proiectele de infrastructura pentru Bucuresti finantate din fonduri de coeziune lipsesc. In principiu Bucurestiul ar trebui sa poata sa-si acopere singur cheltuielile de dezvoltare a infrastructurii.
Si eu vad un salt calitativ/cantitativ, ma bucur de el, l-am notat :) .
Si eu m-as bucura sa vad proiectele publicate, mediatizate (...); poate ca, aflind ce face Utilizator anonim & Co aici, constructorii si beneficiarii proiectelor isi vor da seama ca au numai de cistigat din asa ceva.

 


Re: CENTURA BUCURESTI Goldmund

DarkJohn a scris:
"Si eu m-as bucura sa vad proiectele publicate, mediatizate (...); poate ca, aflind ce face Utilizator anonim & Co aici, constructorii si beneficiarii proiectelor isi vor da seama ca au numai de cistigat din asa ceva."
Asa e DJohn,dar si noi,spectatorii avem de castigat,mai ales cei interesati de aceste proiecte...,care nu si-au pierdut toate sperantele ;)  
Acum,ce m-ar interesa pe mine si daca cineva ma poate ajuta:
exista vreun plan,ceva cu "incarcarile"intre Centura(largita la patru benzi)si A1?Si daca da,s-au inceput ceva lucrari in zona?(in zona A2-spre "Litoral"si Centura ar avea mai mult loc de construit ceva "bretele"de acces-in zona inca nu au venit speculantii imobiliari,dar in zona "Carrefour-Militari"exista o multime de firme carora un "destept"le-a dat dreptul sa construiasca chiar langa A1-intrare Militari   :?

 


Re: CENTURA BUCURESTI DarkJohn

Goldmund wrote:
exista vreun plan,ceva cu "incarcarile"intre Centura(largita la patru benzi)si A1?Si daca da,s-au inceput ceva lucrari in zona?in zona inca nu au venit speculantii imobiliari,dar in zona "Carrefour-Militari"exista o multime de firme carora un "destept"le-a dat dreptul sa construiasca chiar langa A1-intrare Militari   :?

Din ce pot eu sa disting din PUZ-ul strapungerii Ciurel - A1 pare ca un sens al centurii va fi de partea cealalta a caii ferate; oricum licitatia pentru proiectarea A1-DN7 a fost lansata in iulie, nu stiu in ce stadiu se afla; exproprierile trebuie sa fi inceput in februarie - martie (cel putin atunci a fost anuntat cistigatorul licitatiei pentru consultanta la exproprieri). Eu nu am vazut incepute lucrari in zona.

 


Re: CENTURA BUCURESTI Goldmund

@DJohn,
merci pentru raspusul tau rapid.Ai vrut sa spui ca Centura largita va avea un sens pe o parte si un altul pe cealalata parte a centurii cf,sub podul A1?-doar asa s-ar putea rezolva multe din inconvenientele de azi-mi-ai dat o veste buna,daca ar fi asa...
o seara placuta

 


Re: CENTURA BUCURESTI shoppy

S-a turnat partea de sus a ultimului pilon, s-a mai montat o bucata de tablier terminandu-se astfel breteaua Bucuresti.

 


Re: CENTURA BUCURESTI DarkJohn

Goldmund wrote:
Ai vrut sa spui ca Centura largita va avea un sens pe o parte si un altul pe cealalata parte a centurii cf,sub podul A1?-doar asa s-ar putea rezolva multe din inconvenientele de azi.

Cam asta ar fi ideea dar, repet, e ceea ce pare sa reiasa din PUZ-ul strapungerii Ciurel - A1. N-am vazut nimic altceva.

 


Re: CENTURA BUCURESTI marius baciu

Nu este loc in deschiderea aia de 2 benzi.ce vezi in PUZ este legatura facuta cu actuala strada care este dincoace de CF, care este de pamant (strada).va fi doar o legatura cu o alta strada dar nu CB

 


Re: CENTURA BUCURESTI Goldmund

Minunate pozele,@shoppy!Se misca rapid.
@marius baciu,
de unde stii?Ai vazut proiectul?-ca eu nu l-am vazut nicaieri

 


Re: CENTURA BUCURESTI marius baciu

Am emis o parere referitoare la ce se vede pe PUZ(vezi mai sus) si la ce exista fizic.

 


Re: CENTURA BUCURESTI shoppy

Voi vorbiti de Ciurel - A1 la Centura?

 


Re: CENTURA BUCURESTI elloyy

shoppy frate sa iti dea dumnezeu sanatate :-).
poti sa imi zici cate grinzi metalice mai trebuie peste balta (vad ca s-a facut premiera , s-a pus prima) si daca cele peste DN7 sunt tot metalice sau de beton?
mersi!

 


Re: CENTURA BUCURESTI shoppy

Peste DN7 o sa fie de beton, 2 grinzi.
Peste balta mai e nevoie de 2 grinzi metalice late pentru sensurile centurii si 4 si 1/2 inguste pentru breteaua Chitila.

 


Go to page:  1  ... 9 10 11 12 13 14 15  ... 117
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Modernizare și lărgire Centura București (DNCB)  • 
Choose destination

Since our 2329 forum members have written 424820 posts in 5285 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use