MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM4 Străulești - Gara de Nord - Gara ProgresulM4 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului

3290 posts, 459514 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 109 110 111 112 113 114 115  ... 235
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului cris_m

Eu tot nu inteleg, va rog sa ma lamuriti si pe mine. In continuare, desi avem macaze la cele 2 statii inaugurate, de ce se merge atat de haotic? Inainte am inteles situatia ca na, la Bazilescu nu existau macaze, dar acum ce ne mai impiedica? O "minunatie" de soft?

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Adrian Rosca

S-a taiat pamblica? S-a bifat un punct din programul de guvernare? Pai restul nu mai conteaza, sunt detalii.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului George

Oricum, bulibaseala asta inadmisibila e ingrijoratoare.

Ce urmeaza, pendule Academia - Militara - Favorit, Valea Ialomitei - Romancierilor?!

Poate ne-am prostit de nu mai putem face nici cat in comunism, cu semnalizarile de atunci, care nu durau cincinale.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

# cris_m intre Straulesti  si Parc Bazilescu inca nu este montat sistemul de siguranta a traficului, respectiv Dimetronicul.
Dar asa cum am precizat putin mai sus prostia la noi e mare. Am demonstrat ca :
1) Daca responsabilizam mecanicii.
2) Montam niste semnale cu focuri ca in schema.
Se putea circula normal pe tot tronsonulracordului ( Straulesti - GdN 2 )

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului cris_m

Tipic romanesc ce pot sa spun... Oricum mie Dimetronicul asta nu mi inspira foarte multa incredere. Si la cat se circula pe M4 sincer sa fiu, ar putea sa se circule cum se circula pana prin anii 2000.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Dimetronicul e foarte bun.
De când s-a inaugurat GdN 2 - 1 Mai s-a circulat cu Dimetronic.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului sab

George wrote:
Ce urmeaza, pendule (....)Valea Ialomitei - Romancierilor?!

Foarte posibil si probabil.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Adica cum responsabilizam mecanicii?, le zicem "ba, sa nu treceti pe rosu ca va ia mama :evil: -ului"?, nostim, de parca aia pana acum ar fi trecut pe rosu.
Focurile alea cine isi ia rasunderea sa le dea pe verde? Pe baza a ce? Mi-e ca ajungem sa construim inca un dispecerat pana dam drumul la Dimetronic.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Hai ca e mai simplu decât vrei tu sa sugerezi aici...
Iti trebuieun singur om la Straulesti si care sa tina legatura cuun singur om la Jiului ( sau Parc Bazilescu ). Asadar 2 băieţi deştepţi / tură.
1) Ca sa se asigure ca intre Parc Bazilescu respectiv Straulesti si viceversa se afla pe linie un singur tren / sens.
2) Cel de la Straulesti sa comande macazele ( care evident sunt in legatura cu semnalele ).
Aveti un stil sa complicati lucrurile de rămân câteodată blocat... Zeci de ani s-a circulat asa pe caile ferate de pe cuprinsul intregului Pământ, asa circula si avioanele, nu e cazul sa dramatizam noi acum.
In anii nostrii de acum s-a generalizat ideea neresponsabilitatii, trebuie sa fim asistati de calculatoare ca sa nu gresim...Hai ca daca te intreb eu acum cum e cu functia radical o s-o dai la cotit, sau cum se imparte 0,34 la 16.
Nu  mai stim sa facem o impartire, scadere, extragere de radacini... Dar o dam in altceva.
Cred ca ai inteles, 2 oameni / tura, niste fire trase si 2 telefoane cu disc.
Apropo, mai stie cineva codul  morse ? Grea intrebare pentru genertia Pro...
________________
Hai sa-ti spun ochestie. Inainte de 1989 - chiar cu mult - ma jucam si eu cu trenuletele TT. Schema cea mai complexa era cu 5 gari ( 3 cap de linie si 2 de trecere ), de fapt  una era de trecere ( cu 2 linii pentru < cruce > ) si una era un PO.
Eu cu mâna mea faceam legatura firelor semafoarelor / macazelor  etc.
Si nu mi se ciocneau trenurile, chit ca aveam linie simpla intre gari.
Nu o mai complica tu ( sau altul ) asa, numai sa complicam lucrurile simple.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului mcosmin

Si daca se intampla o tragedie si mor oameni, ce facem, iesim in strada, dam jos guverne, facem revolutie, sau dam vina pe Andrei11 de pe MetrouUsor? Cred ca iti dai seama ca vinovatii nu vor plati niciodata si nimeni nu vrea sa isi asume nimic.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului George

Ti-e teama ca ar fi dat jos iubitul guvern Grindeanu?  :lol:

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Pai da, asta exista, se cheama IDM, si nu mai trebuie nici un foc, are el o paleta cu verde si rosu, pui cate unu in fiecare cap de statie si gata, sau pui doar intr-un cap si la celalalt cap pui focuri si tragi fire de la el pana acolo.
Si da, doar 2 baieti destepti, sa dirijeze metrourile, de la 6 la 23, 7 zile pe saptamana, nu care cumva sa-l apuce pe vreunu nevoile ca mai merge metroul cand s-o intoarce de la privata.
Eu zic sa le dai un mail la Metrorex sa le explici, se mai distreaza si aia, ca tot sunt suparati ca nu au trenuri.
Apropo de vremurile de care spui tu, ai auzit cumva despre Acarul Paun?, Stii de la ce vine?

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului mcosmin

George wrote:
Ti-e teama ca ar fi dat jos iubitul guvern Grindeanu?  :lol:



Dintre "oameni morti" si "caderea guvernului", ai ales ce e mai important pentru tine.

Ideea e sa previi moartea oamenilor, nu sa plangi dupa ei apoi, ca nu mai schimba nimic. De asta depindem de automatizare din ce in ce mai mult. Pentru ca suntem suficienti de destepti acum sa intelegem ca un om e mai important decat programul de circulatie pentru 2 statii de metrou.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului George

Tu ai facut o legatura indecenta intre un accident letal si politica...insinuand chestii care n-au ce cauta aici...

 


Go to page:  1  ... 109 110 111 112 113 114 115  ... 235
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M4 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2311 forum members have written 423628 posts in 5275 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use