Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura pentru sport și agrement din București

 

Topic: Stadionul Naţional din Complexul Sportiv "Lia Manoliu"

231 posts, 57070 views
 
Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
 
 

📖 Pagination options
Re: Stadionul National "Lia Manoliu" Dominatrix

Alte reactii:

http://www.tolo.ro/2011/09/07/neispravit/

UPDATE3: Reacție inspirată de la cititori. ”S-a construit stadionul pe al cărui gazon nici măcar Bănel Nicoliță nu poate să alerge”. Și: ”Avem un stadion nou – Arătura Națională”.

UPDATE2: Primăria reacționează la articol: ”Nu noi am contractat gazonul, ci constructorul Max Bogl”.

UPDATE1: Penibile explicațiile lui Marcel Pavel despre motivul pentru care a schimbat versurile imnului național, surprinse de Gândul.  FRF a negat pentru gsp că i-ar fi dat lui Pavel un imn modificat, așa cum susține cîntărețul. În curînd, poziția FRF va apărea și într-un comunicat.

Dacă Inna ar fi cîntat mai tare, dopurile gazonului ar fi sărit din prima. Ceea ce a urmat a fost “grotesc” (Le Monde) şi “meci pe un cîmp de cartofi” (France Soir). Noroc că ne-a liniştit Sorin Oprescu, care a spus că “acest gazon va fi schimbat, e în garanţie”. Primarul mai avea puţin şi promitea că-l va înlocui în timpul jocului, după ce-l va suspenda pe Ribery de subţiori cu utilajele amicilor săi care ridică maşinile parcate ilegal. Ca să se revanşeze, ne-a livrat la final o glumă: “Ce vroiaţi, să suflu în iarbă ca să crească?!”.

Merităm umorul acesta subţire, de vreme ce nu mai contenim să-l aplaudăm, după ce a ridicat la peste 230 de milioane de euro factura unui stadion pe care bucureştenii i-o aprobaseră, iniţial, altui primar glumeţ, Adrian Videanu, la 100 de milioane de euro. Staţi să vedeţi la cît se va ridica preţul final cu toate amenajările din jurul Naţional Arena!

Dar, de fapt, ce vroiam, vorba primarului? În primul rînd, în calitate de sponsori exclusivi ai stadionului, ai meciului şi ai ierbii, ca plătitori de taxe ne doream ca Sorin Oprescu să nu mai creadă că totul poate fi improvizat, aproximat şi tratat, aşa, la “hai că merge!”. Este enervantă această nonșalanță de a cheltui banii pe care i-i dăm şi care nu ar mai veni dacă toţi ne-am organiza munca după cum a tratat Primăria chestiunea terenului de pe Naţional Arena.

Cînd inaugurezi un stadion de 230 de milioane de euro eşti atent cine pune gazonul de 80.000 de euro pentru că altfel rişti ca oamenii să-şi aducă aminte că, înainte de demolare, iarba de pe “Lia Manoliu” era perfectă. Nu, desigur, nu putea fi păstrată, şi da, merita construit stadionul cel nou, dar nu accepți să se contracteze, fie și constructorul, nu tu, o lucrare importantă cu rulouri de iarbă lui Adrian Oprişan, care nu mai făcuse niciodată aşa ceva pe un teren de fotbal!

Dacă am preluat proiectul stadionului din Frankfurt şi nouă ne-a ieşit mai scump, “am băgat mai mult beton” spun constructorii Max Bogl şi Astaldi, o, da!, ştim cum faceţi afaceri în coloniile continentului, dar dacă tot am copiat modelul nemţesc de ce nu am luat la pachet şi firma care pune acolo gazonul?! Sau măcar tehnologia şi expertiza umană. E totuşi un gazon, nu o navă spaţială! Mai ales că aflăm de la Primărie că voi ați contractat gazonul printr-o firmă italiană și apoi prin Oprișan. Primărie care încearcă să se extragă din scandalul cît casa.

În 2003, am scris cu o lună înaintea meciului România – Danemarca, avertizînd că acelaşi Adrian Oprişan, fratele baronului PSD de Vrancea Marian Oprişan, va face praf gazonul. În acest timp, mai marii federali se plimbau de mînă au Adrian Năstase pe “Lia Manoliu”, şi, împreună, ne luau peste picior, ca pe nişte alarmişti isterici. A urmat un meci disputat pe nisip, o înfrîngere cu 5-2, hohote în întreaga Europă în faţa “deşertului din România” şi o scuză seacă a FRF şi a Guvernului, care s-a ocupat direct de dezastru: “A fost vreme rece”.

Între timp, se simte efectul de seră. “A fost vreme caldă” sună comunicatul de acum al Primăriei după ce am strigat, din nou, de o lună că iarba nu va ţine. Sub gestiunea fostului coleg de partid al lui Adrian Năstase, Sorin Oprescu, investiția gazonului ajunge la același Adrian Oprişan. Nu că povestea ar avea prea mare legătură cu politica, ci cu banii.

În palmaresul all time al “naţionalei” României, Adrian Oprişan ar merita să fie inclus la adversari redutabili, cu un 2-5 şi un 0-0 în meciurile directe în dreptul “tricolorilor”. Puţine echipe ne-au luat patru puncte din şase pe teren propriu!

Omul e clar talentat, ca şi cei care-l angajează. Dintr-o singură lovitură, el schimbă esenţa jocului de fotbal, ocupîndu-i pe ditamai atleţii cu menţinerea echilibrului, relansează domeniul medical, Săpunaru s-a accidentat încă înainte de începerea meciului, şi mută discuţia internaţională şi naţională de la emoţia publică a inaugurării unui stadion visat şi meritat de generaţii de microbişti pe tema paradoxului unei naţii care şi cînd termină cu bine ceva o face într-un mod propriu. Noica îi spunea acestui fel de a fi “neisprăvit”, adică neterminat.

-------------

Si reactia Primariei la editorialul de mai sus:

Primăria reacţionează la un articol al lui Cătălin Tolontan: ”Nu noi am contractat gazonul, ci constructorul Max Bogl”

După ce Gazeta a criticat nonşalanţa cu care Primăria a tratat chestiunea gazonului de pe Naţional Arena, instituţia a reacţionat oficial şi a precizat telefonic: "Firma lui Adrian Oprişan nu a fost angajată de Primărie, ci de constructor, care a făcut contract pentru gazon cu o firmă italiană şi aceasta la rîndul ei a angajat firma lui Adrian Oprişan".

Instituţia condusă de Sorin Oprescu susţine că va oferi explicaţii publice într-un comunicat.

 


Re: Stadionul National "Lia Manoliu" subway guru

Iarba de la Lia Manoliu scoasa de Videanu inaintea demolarii a fost transplantata 'gratis' de ALPAB pe spatiile verzi ale strazilor din Bucuresti...
Sunt curios acum, iarba lui Oprescu ce se va scoate de pe Arena Nationala pt a face loc ierbii lui Becali se arunca la 'compost' sau se 'recicleaza' in mod 'inteligent' pe aceleasi spatii verzi in suferinta ale Capitalei???

 


Iarbă pentru Mutu misterr

Eu zic să i-o dăm lu' Mutu, ca cadou de despărțire de echipa națională, ca să-i ajungă și cînd o fi la pensie!

 


Re: Stadionul National "Lia Manoliu" subway guru

Național Arena, închisă de UEFA!
08 sep, 12:44 / B365
Reprezentanţii UEFA care au inspectat gazonul Naţional Arena în această dimineaţă au decis să nu mai permită disputarea altor meciuri pe noul stadion din Capitală.
http://b365.ro/news/nationa ... a-de-uefa/

 


Re: Stadionul National "Lia Manoliu" shoppy

A fost, nu am mancat bataie, am gasit in sfarsit o utilizare pentru TVR HD, s-a vazut arena superb, gata, altceva ce ne mai trebuie?

 



Re: Stadionul National "Lia Manoliu" subway guru

UEFA a dat verdictul: Gazonul de pe National Arena a fost montat gresit!
http://www.ziare.com/uefa/stiri-uefa/ue ... it-1119644
Mai multi experti veniti la Bucuresti din partea UEFA au analizat starea gazonului de pe National Arena iar concluzia lor a fost una halucinanta - covorul de iarba a fost montat gresit!
Constructorul arenei a anuntat ca gazonul va fi scos si inlocuit cu altul, primele meciuri putandu-se disputa aici abia peste doua saptamani.
"In urma expertizei efectuata de expertii UEFA s-au constatat grave deficiente la montajul gazonului, care au compromis in totalitate suprafata de joc. Ca urmare a acestui fapt, am decis ca luni sa inceapa demontarea si inlocuirea totala a gazonului cu unul pe care il vom importa de la o firma de renume, care va face inclusiv montajul", a declarat pentru MEDIAFAX Romeo Botocan, seful operatiunilor grupului german Max Bogl, unul din constructorii stadionului.
Nici Primaria Capitalei si nici reprezentantii constructorului nu au anuntat public daca vor solicita daune companiei care a montat gazonul dezastruos pe stadion.
La chiar primul meci jucat pe National Arena, covorul de iarba a cedat, bucati intregi de gazon desprinzandu-se la fiecare alunecare sau intrare mai tare a jucatorilor.

 



Re: Stadionul National "Lia Manoliu" iliutu

Sunt curios: care este tehnologia montarii acestui gazon si ce anume nu s-a respectat ?

 


Ne-am prins de ce nu s-a prins gazonul? misterr

Găsești cîteva explicații aici și aici.

 


Re: Stadionul National "Lia Manoliu" telvanni

In situatii de genul acesta conteaza doar rezultatul. Contractul cu Beneficiarul l-a avut Max Boegl...deci firma aceasta e raspunzatoare (cu toate ca domnul Romeo Botocan este un om de toata isprava)

 


Gama Verde... fir uscat misterr

E clar că au fost niște obligații de achitat, altfel nu se ajungea aici. O să se judece mult și bine distinsul domn Romeo Boțocan ca să-și recupereze banii de la firma Gama Verde (nu direct, ci prin filiera descrisă mai sus). Adică vor fi mai multe procese, întinse pe mai mulți ani...

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Ne-am prins de ce nu s-a prins gazonul? Mircea G

misterr wrote:
Găsești cîteva explicații aici și aici.

Multe aberatii in cele doua articole dar printre rinduri apare si ceva ce eu consider ca poate fi adevarat . Lipsa curentilor de aer . Eu n-am fost pe stadion sa vad cum arata dar daca la nivelul terenului nu exista iesiri spre exterior si tot stadionul este o oala inseamna ca acolo este un fel de sera clocita ....
In rest aberatii . Nu exista sistem de fixare . Ruloul se fixeaza doar prin cresterea radacinilor in substratul existent . Creste iarba , se fixeaza , nu creste , NU se fixeaza .
Fetilizarea nu costa mii de euro , udarea nici atit .

 


Re: Ne-am prins de ce nu s-a prins gazonul? misterr

Pentru ca gazonul să se prindă și să crească, are nevoie în principal de 3 lucruri: apă, aer și soare. Cum la noi aer și soare n-aveau cum să fie (din cauza formei stadionului), s-a procedat românește: s-a udat cît cuprinde, doar-doar s-o prinde. Și ie-te că nu s-a prins!
Ceilalți, care au trecut la vremea lor prin aceleași probleme, n-au avut încotro pînă la urmă și au montat sisteme speciale de ventilație și iluminare. Noi am crezut că sîntem mai deștepți, pe principiul "lasă, că la noi merge și fără, doar cu apă". Ghinion: n-a mers.

 


Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura pentru sport și agrement din București  • 
Choose destination

Since our 2301 forum members have written 422648 posts in 5266 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use